Ratno stanje u Južnoj Africi: Gore radnje i zgrade, sedmoro ubijeno, među njima i beba

  • 2
Afrika Johanesburg neredi posle hapšenja predsednika Foto: Tanjug/AP

Najmanje 7 osoba je ubijeno, a nekoliko stotina uhapšeno tokom nereda koji su u Južnoj Africi izbili posle hapšenja nekadašnjeg predsednika Jakoba Zume.

U pokušaju da suzbiju nasilje, južnoafričke vlasti rasporedile su vojsku na ulice gradova u kojima su zabeleženi najžešći neredi, ali su i uprkos tome tokom dana paljene prodavnice i stambene zgrade.

Među žrtvama je šestomesečna beba, koju je zalutali metak pogodio u glavu, te muškarac koji je iskrvario od rana zadobijenih nožem. U klinikama, javljaju lokalni mediji, vlada haos pošto demonstranti neprestano pokušavaju da upadnu u prostorije u kojima se nalaze povređeni.

U talasu nasilja koje je usledilo posle hapšenja bivšeg predsednika, učesnici protesta su pljačkali radnje, palili zgrade i napadali prolaznike.

Tokom nedelju dana nasilja, policija nije upevala da zauzda proteste koji su u najvećem broju slučajeva završavali pljačkama i uništavanjem imovine. Južnoafrički mediji javljaju da su blokirane raskrsnice, kao i da na tim mestima gore kamioni.

Bivši predsednik Južnoafričke Republike, 79-godišnji Džejkob Zuma, predao se prošle sedmice policiji i služiće zatvorsku kaznu od 15 meseci zbog nepoštovanja suda.

Zuma se takođe suočava sa odvojenim sudskim postupkom koji se odnosi na ugovor o naoružanju vredan dve milijarde dolara iz 1999. godine, kada je bio zamenik predsednika.

(Telegraf.rs)

Video: Skup povodom osnivanja pokreta za narod i državu u Jagodini

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • baba smilja iz darosave

    12. jul 2021 | 18:54

    juznoafricka republika a juzna afrika je juzni deo kontinenta

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA