Liban se suočava sa teškom krizom: 80 odsto građana gladuje, trećina dece nema redovan obrok

 ≫ 
  • 2
Kadija i Ali, Bejrut, Liban Printscreen/CNN

Liban se poslednjih godina suočava sa velikom finansijskom krizom. Blizu 80 odsto građana nema dovoljno hrane, a ni novca da obezbedi hranu, upozorava UN, piše Rojters. 

Ekonomska kriza, za koju je Svetska banka rekla da spada u jednu od tri najvećih kriza od sredine 19. veka, dovela je do potpunog haosa u zemlji. Trećina dece nema redovne obroke, zdravstveni sistem se raspada, a cene osnovnih namirnica su u poslednje dve godine porasle za neverovatnih 670 posto.

Liban već godinama potresaju političke, ekonomske i ostale krize, a čak 77 odsto građana nema dovoljno hrane ili novca da hranu kupi, navode Ujedinjene nacije.

Teška situacija je i na granici sa Sirijom gde 99 odsto građana nema osnovne životne potrebe. 

- Svetska banka je događaje u Libanu svrstala među tri najveće ekonomske krize od sredine 19. veka. Unicefovo istraživanje pokazuje da deca nose najveći teret ove katastrofe - rekla je šefica Unicefa za Liban, Juki Mokuo.

U Libanu se trenutno nalazi oko 270.000 palestinskih i blizu milion izbeglica iz Sirije.

Istovremeno, oko 250 miliona dolara strane pomoći prosto se istopilo u spekulacijama lokalnih banaka koje su lokalnu valutu prodavale po sumnjivim kursevima, pokazalo je istraživanje agencije Rojters.

Ove rezultate potvrdile su i Ujedinjene nacije. Kolaps lokalne valute najteže je pogodio migrante koji su svakog meseca dobijali oko 27 dolara pomoći, međutim, taj iznos je sada znatno manji.

Novčani iznos koji, preko banaka, dobijaju izbeglice u međuvremenu je povećan na 100.000 funti, ali je inflacija taj iznos svela na svega sedam dolara mesečno.

Video: Rat na pomolu u Bejrutu: Nakon eksplozije sukob policije i demonstranata

(Telegraf.rs)

Video: Dragan Ričard Radić za Telegraf.rs o radu na holivudskim filmovima, o Sandri Bulok, Miri Furlan...

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • X

    2. jul 2021 | 04:26

    Ovo ceka svaki narod koji nema kicmu da skine lopove sa vlasti ... Cuj dozvolili da im deca gladna a bankari i politicari jos uvek zivi ?!??!?!??!???!????

  • Perke

    2. jul 2021 | 09:04

    Pozvati hrišćane iz Libana da dodju kod nas... dati im kuću sa okućnicom.. neka nam dižu natalitet i rade..

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA