Deda Đorđe i dalje čuva srpsko groblje: Ugostio nas je u svom domu, gde čuva najdraže uspomene

 
 
 ≫ 
  • 6

Iako poslednjih nekoliko godina ima pomoćnika Predraga, koji će ga verovatno i naslediti na mestu čuvara, deda Đorđe, kada to može, i dalje rado dočekuje posetioce, a nas je ugostio u svom domu, što je velika čast

Đorđe Mihailović, odmila zvani deda Đorđe, legendarni čuvar srpskog groblja u Solunu, zagazio je u 94. godinu, ali i dalje u svako doba dana i noći može da ispriča priču o srpskim herojima, čije grobove decenijama čuva.

Nedavno je proslavio rođendan, a ekipu Telegrafa danas je ugostio u svom domu gde čuva ordenje i poklone koje je dobio za ovih, više od pola veka, koliko dočekuje i ispraća potomke srpskih ratnika stradalih na Solunskom frontu u Prvom svetskom ratu.

- Ja sam rođen ovde na groblju i treće sam koleno koje čuva ovo srpsko groblje. Sada imam 94. godine - priča nam deda Đorđe.

Iako poslednjih nekoliko godina ima pomoćnika Predraga, koji će ga verovatno i naslediti na mestu čuvara, deda Đorđe, kada to može, i dalje rado dočekuje posetioce, a nas je ugostio u svom domu, što je velika čast.

Podsetimo, prvi čuvar groblja bio je Đorđev deda, solunski dobrovoljac Savo Mihailović, Srbin iz Grblja kod Boke Kotorske. Savo je sakupio svoje mrtve drugove i saborce, a potom ih je čuvao do svoje smrti 1928. godine.

Savo je sahranjen na Zejtinliku, a nasledio ga je Đorđev otac, Đuro Mihailović, koji je tokom Drugog svetskog rata sačuvao groblje i njegove relikvije od nacističke pljačke.

Đuro je preminuo 1961. godine i sahranjen je uz oca na Zejtinliku, a dužnost čuvara groblja pripala je Đorđu, poslednjem muškom potomku iz loze Mihailovića.

Podsetimo, Đorđe je odlikovan Ordenom srpske zastave drugog stepena i Ordenom Svetog Save prvog stepena. Raša Perić posvetio je pesmu čuvaru Zejtinlika, Đorđu Mihailoviću, "Maršira svu noć".

(Telegraf.rs)

Video: Koncert filmske muzike Enija Morikonea i Nina Rote u Sava Centru

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • joco

    3. jun 2021 | 15:57

    To je Srbin i cuva srpsko.

  • Toma M.

    3. jun 2021 | 18:40

    Zahvaljuci Telegrafu koji se bavi istrazivackim novinrstvom, Srbija i svet saznaje istoriju srpskog naroda. Tako, i sada o Zejtinliku u Solunu vojnickom groblju, gde počiva 8000 nasih ratnika i heroja. Na 12000 kvadrata gde nesme biti ni travcice. Kompleks je podignut 1916.g.gde se nalazila glavna vojna poljska bolnica srpske vojske. U sklopu su smesteni grobovi Srpskih, Francuskih, Italijanskih, Engleskih i Ruskih vojnika poginulih u borbama i proboju Solunskog fronta u Prvom svetskom ratu. Da ne zaboravimo, Kraljevina Srbija izgubila je 1.247.435 ljudi, odnosno 26% stanovnika, a 61 % muske populacije starosti od izmedju 18 i 50 godina u Velikom ratu... Za slobodu i odbranu otadzbine od agresora. To vojničko groblje cuva 60 godina,legendarni Djordje Mihajlovic(94),nasledivsi od dede i oca, dok sada ima cerku, sto nije za zene. Kao pomocnik primljen je cuveni novinar iz Kraljeva Predrag Nedeljković, vrsni poznavalac istorije. Castan i pošten covek, a drugacije i nemože biti potomak Solunaca. Doduse, Predrag se ozenio grkinjom i zasnovao porodicu, po ugledu na dedu Djordja. Za sada njih dvojica cuvaju srpsku istoriju.

  • Roki

    3. jun 2021 | 18:34

    Čuva groblje gde moj deda leži a mi poklonili Južnu Srbiju nekakvom vaskrslom prahistorijskih narodu dedovinu koju su komunisti poklonili koje smo mi trebali protjerati a mi još slavimo mašinšlosere a površina je 24000km2a kukamo za Kosovo koje ima 10000km2jel to normalno a teritoriju dobila Srbija 1918 Pariskim mirovnim ugovorom a ovi sateliti komunisti poklonili i još nam se u lice smeju i kažu eto kako je to normalno to se u normalnim državama zove totalna veleizdaja naroda i završe na giljotini patrioti

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA