Judita iz Jugoslavije otišla u Izrael, sad tamo padaju rakete: Za Telegraf otkriva da li se vraća

 
 
  • 24

Naša sagovornica kaže da je zvuk sirena i trenutna situacija u Izraelu vraćaju u Sarajevo i u '92. godinu u kojoj je doživljavala takve stvari

Yudita Zekic Cohen, izrael Foto: Privatna arhiva, Tanjug/AP

Već nedelju dana traju teški sukobi između Izraela i palestinskih militanata iz Pojasa Gaze. Dok obe strane broje žrtve, građani strahuju od novih raketa, a među njima je i Judita Zekić Cohen, koja već godinama živi u Izraelu sa porodicom. Tamo je otišla zbog stanja u bivšoj Jugoslaviji, a trenutna kriza u Izraelu podseća je na nekadašnji rat. Za Telegraf.rs govori o strahu u kojem trenutno žive i otkriva da li planira da napusti Izrael i možda dođe u Srbiju.

Judita i njena porodica žive u centralnom delu Izraela u jednom malom mestu Karnej Šomron nedaleko od Tel Aviva.

- Već više od 15 godina živimo tu i srećemo se sa Palestincima nekoliko puta dnevno, a pored toga i sa narodom arapskog porekla sa izraelskim državljanstvom. Moja porodica i ja do sada nikada nismo imali situaciju da imamo bilo kakav sukob sa njima - kaže na početku razgovora Judita Zekić Cohen.

Ona ističe da je prva noć, kada su počeli sukobi u Izraelu, bila jako uzbudljiva za njih jer su doživeli sirene i dve rakete koje su dobro osetili.

- Bogu hvala, pale su daleko od naselja. Morali smo da provedemo noć u bezbednoj prostoriji. Takve prostorije nema svaka kuća i to je jako teško podneti - trčati do bližnjeg objekta koji se nude od strane opštine u kojoj živiš i uvek su udaljeni manje-više do 150 metara od kuće u kojoj živiš. Mi, hvala Bogu, imamo takvu prostoriju u kući i mnogo je lakše, ali nimalo prijatno - objašnjava naša sagovornica iz Izraela.

Judita kažu da su se njena deca, sin od devet i ćerka od 11 godina, tresli od straha kada su čuli prvu sirenu i da je jako teško vratiti se u normalu.

- Mene lično to istog momenta vraća u Sarajevo i u '92. godinu u kojoj sam doživljavala takve situacije. Nije lako i čovek mora da se sabere i da se brine za svoju decu i za njihov mir - ističe ona.

Razlog njenog odlaska u Izrael bilo je stanje u bivšoj Jugoslaviji, a posebno u Sarajevu, gde je pohađala srednju medicinsku školu.

Prema Juditinim rečima, u njihovom delu je to trajalo samo prvu noć, ali se u ostalim gradovima situacija samo pogoršavala.

- Situacija je jako napeta, svi se nalazimo u blizini svojih kuća i trudimo se da ne idemo nigde. Ko može, radi od kuće, ko ne može i ne radi, a ima i ljudi koji moraju da idu na posao pa je njima najopasnije. Jedan od njih je moj muž koji radi u firmi za telekomunikacije i mora da je na poslu u gradu koji je udaljen najmanje 50 minuta vožnje. Ja sam na telefonu sa njim sve vreme dok putuje. Situcija je jako loša - dodaje ona.

Yudita Zekic Cohen Judita kaže da joj Srbija puno nedostaje, ali da je u Izraelu ipak budućnost bezbednija za decu Foto: Privatna arhiva

Naša sagovornica sukobe u Izraelu vidi, kako kaže, kao "građanski rat koji vode političari da bi došli do svojih stolica".

- Sa jedne strane je vlada Izraela, a sa druge strane je Hamas koji je pred izborima i želi da se dokaže. Izraelski premijer nije uspeo da sastavi vladu kao desnica i sada kada je lopta prebačena na drugu stranku, da oni imaju pravo da sklope vladu, koja je takozvana levica, počinje, nažalost, sva ova situacija. Znači da ništa nije slučajno - ističe naša sagovornica.

Judita dodaje da se sirene za vazdušnu opasnost oglašavaju često svih ovih dana i noći i da Hamas ne prestaje da šalje rakete i pored toga što izraelska vojska uzvraća napade.

- Ovde je počeo haos u gradovima gde žive Jevreji i Arapi skupa dobri niz godina i do sada nikada nisam doživela situaciju da jedne druge napadaju bez ikakvog razloga. Tenzije su mnogo pojačane na obe strane prethodnih dana - objašnjava ona.

Naša sagovornica veruje da će trenutni sukobi potrajati, a u šta će da prerastu, to niko od njih ne zna.

- Izraelska televizija prenosi svaki momenat šta se dešava na svim mogućim teritorijama jer su se sukobi pojavili i u severnom delu Izraela. Mogu da kažem da je ovo nejasna situacija i da samo političari znaju kako su započeli i izmanipulisali ljude koji su naivni i samo se bore da prežive, pogotovo nakon teške godine sa kovidom. Lako je potpaliti vatru koja decenijama blago gori - dodaje Judita.

Judita je ranije za Telegraf.rs rekla da je u Izrael otišla zbog stanja u bivšoj Jugoslaviji, misleći da je otišla u mirniju zemlju. Kako je došlo do eskalacije sukoba, pitali smo je da li možda planira da ode negde gde je trenutno mirnije, možda se vrati u Srbiju?

- Pre svega, meni Srbija uvek nedostaje, posebno ove poslednje dve godine kad nismo mogli zbog kovida da dolazimo u posetu. Ja u Srbiji imam roditelje, brata, snajku i bratanca i mnogobrojnu rodbinu. Moja deca su jako zaljubljena u Srbiju i jedva čekaju da dođu tamo. Međutim, sa svom situacijom, kada pogledamo standarde Izraela i Srbije, u svakom pogledu, ipak je u Izraelu budućnost bezbednija za decu. Ja i dalje mislim da ću svoju starost provesti u Srbiji, ali dok moja deca ne odrastu, ostajemo ovde - govori ona.

Prema Juditinim rečima, Izrael je jaka zemlja i u bezbednost se ulaže mnogo novca.

- A situacije, kao što je trenutna, pojavljuju se u navratima, gde i kako to političarima odgovara. Nadam se da je i ovo još jedna prolazna faza i da će sve što pre prestati - optimistična je ona.

Naša sagovornica dodaje da su Izraelci naviknuti i na dobre i na loše situacije i da je ovo priča koja traje decenijama.

- Mislim da je '90. godina bilo puno gore nego sada jer nisi znao gde će bomba da te zatekne - da li u vozu, busu, restoranu ili supermarketu a nikada nije bila proglašena ratna situacija. Izraelski narod se sa ovom situacijom ponaša kao da je to normala i kada je mirno, mirno je, a kada je frka, onda se svako povlači u svoj bezbedan kutak i tako opet i opet. I mi smo naviknuti na to - govori ona.

Međutim, Judita napominje da je ovoga puta mnogo njih izašlo da se "dokaže" umesto da nađu svoj kutak.

- Mislim da su i arapski i jevrejski svet izgubili strpljenje za ovu situaciju koja se ponavlja već decenijama. Nijedan premijer još nije našao rešenje u kom bi svako imao ista prava i svako svoju državu - misli ona.

Judita na kraju razgovora zaključuje da su jedini krivci za sukob "političari koji se bore za svoje stolice i sa jedne i sa druge strane".

- A mi kao narod ispaštamo kao i svugde gde se vodi politički rat - zaključuje naša sagovornica iz Izraela.

Video: Novi vazdušni napad na Gazu: Poginulo najmanje deset Palestinaca uključujući i decu

(Telegraf.rs)

Video: Petra je prevremeno rođena beba: Na rođenju imala je svega 680 grama i 33 centimetra

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Laki Luka

    17. maj 2021 | 19:22

    Priznanje Kosova od strane Izraela naravno da smatramo velikom izdajom. Pogotovo sto se vodi pravi diplomatski i drzavnicki rat oko svake zemlje koja bi priznala ili ne Kosovo. Izrael je priznanjem Kosova bacio pod noge kakvu takvu dotadasnju korektnost prema Srbiji.

  • Mara

    17. maj 2021 | 17:15

    Upravo gledam sliku palestinskog dobrovoljca u bosni sa osecenom srpskom glavom.A vi naivci navijajte za njih.Ima na tik toku.

  • Rade

    17. maj 2021 | 18:45

    Kako moze bilo ko biti za rat.Kod njih je situacija specificna i dugo traje.Ne razumem kako nijedna strana nije za dogovor.Meni je zao svakog izgubljenog zivota.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA