Predsednik Brazila pod istragom zbog odnosa prema pandemiji: Za koronu govorio da je "mali grip"
Brazilski Senat pokrenuo je istragu o načinu na koji se predsednik Žair Bolsonaro odnosio prema epidemiji korona virusa. Istraga bi mogla da otvori mnoga pitanja, uključujući i mogućnost da se Bolsonaro optuži za kršenje zakona.
Lider većine u Senatu Rodrigo Pačeko izjavio je da bi kongresna istraga o postupanju federalnih vlasti tokom pandemije mogla paralelno da bude vođena sa istragom o raspodeli federalnih sredstava lokalnim samoupravama, prenosi Rojters.
Bolsonaro je kritikovan zbog svog odnosa prema pandemiji virusa, za koga je na početku kazao da je "mali grip" i od početka ignorisao savete zdravstvenih stručnjaka da maske treba da se nose, a poštuju mere zaključavanja.
Za ranije pokušaje da se pokrene istraga protiv njega, Bolsonaro je okrivio poslanike, međutim Vrhovni sud je prošle nedelje presudio da dovoljan broj senatora podržava istragu i da ona može da se pokrene.
Zbog širenja novog, zaraznijeg i smrtonosnijeg soja korona virusa poznatog kao P1 ili "brazilski soj", medicinske ustanove u mnogim delovima Brazila su dovedene do "ivice pucanja sistema".
Medicinski stručnjaci već nedeljama zahtevaju uvođenje lokdauna na teritoriji cele zemlje zbog porasta broja zaraženih, kao i onih koji imaju najtežu kliničku sliku. Iako je zemlja u vrhu liste po broju preminulih, od početka epidemije Brazil nijednom nije bio u potpunom lokdaunu. Ove restriktivne mere bile su uvedene u pojedinim delovima zemlje i prema oceni stručnjaka imale su pozitivan učinak.
Samo u toku jučerašnjeg dana u Brazilu je priminulo još 3.808 kovid pacijenata, a od početka pandemije više od 358 hiljada.
I pored ovih zastrašujućih brojki u nejvećim gradovima Brazila ublažene su mere pa su tako u Sao Paolu otvorene škole, dok je Rijo dozvolio otvaranje bašti i kafića. Čak je i Kancelarija Ujedinjenih nacija u Brazilu zatražila od vlasti da se uvedu ograničenja kretanja, upozoravajući da povećanje stope smrtnosti i odsustvo nacionalnog plana vode zemlju u katastrofu.
Video: Kopanje masovnih grobnica ne jenjava: Prizori od kojih se cepa srce
(Telegraf.rs)
Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Obrad
Hoće li se kod nas pokrenuti istraga zbog sledećih izjava i dela i zašto ne: 1. Da je ovaj virus najsmešniji u istoriji 2. Da se ide slobodno u kupovinu u Milano 3. Da treba da ga lečimo čašicom rakije 4. Da možemo da napravimo vakcinu za par dana 5. Da smo, još u junu, pobedili koronu 6. Da se organizuju predizborni mitinzi, izbori i utakmice u junu 7. Da imamo između par stotina i par hiljada respiratora, u zavisnosti od inspiracije govornika 8. Da se objavljuju lažni podaci o zaraženim i umrlim, što je potvrdio i član kriznog štaba 9. Da se već godinama, preko Republičkog zavoda za tržište rada, regrutuju i šalju naši medicinski radnici za rad u Nemačkoj 10. Da su isključivo krivi, redom: povratnici iz inostranstva, omladina, opozicija (koja opozicija, gde ih vide?!), stranci, Crnogorci, Hrvati, novinari, demonstranti, itd. 11. Da se "hitne" sednice zakazuju u "hitnom" roku od 3, 4 dana, potom mere saopštavaju "hitno" u roku od par dana, a zvanično uvode "hitno" i više od 7 dana od zakazivanja "hitnih" sednica 12. Da jedan član kriznog štaba kaže da se kriva zaravnjuje, a drugi da se epidemija rasplamsava, u istom danu 13. Da se narod tamniči po 5 dana na 50 zaraženih dnevno, a kladionice da se ne zatvaraju ni na 4.000 zaraženih i 40 preminulih dnevno. 14. Da se gospoda šetaju, čak i vakcinišu bez maske, derneče i terevenče po eksluzivnim lokalima, dok marod rasteruju kao ovce.
Podelite komentar
Čašica rakije za najsmešniji virus
Au, pa ovde bi pala hiljadugodišnja robija... Da nam ne oteše državu i ne napraviše od nje privatno preduzeće u porodičnom vlasništvu...
Podelite komentar