Ujedinjene nacije strahuju da će državni udar izveden u Mjanmaru uticati na pogoršanje situacije za stotine hiljada muslimanske zajednice Rohindža koji žive na severu Rahine - jedne od sedam tamošnjih saveznih država.
- Oko 600.000 Rohindži ostalo je da živi u toj državi, uključujući njih 120.000 koji su zatvoreni u kampovima, ne mogu slobodno da se kreću i ograničen im je pristup osnovnim zdravstvenim i obrazovnim potrebama. Strahujemo da bi aktuelni događaji mogli izazvati pogoršanje situacije za njih - rekao je Stefan Dižarik, portparol UN.
Prema izjavama diplomata, Savet bezbednosti UN trebalo bi u utorak da razmatra siituaciju u Mjanmaru.
- Želimo da razmotrimo dugoročne pretnje po mir i bezbednost u saradnji sa susedima Mjanmara - izjavila je britanska ambasadorka pri Ujedinenim nacijama Barbara Vudvord, koja je i predsedavajuća tim telom tokom februara, prenosi Glas Amerike.
Mišel Bačele, Visoka komesarka UN za ljudska prava, upozorila je vojne snage Mjanmara da se uzdrže od prekomerne upotrebe sile - istakavši i da je potrebno da deluju u skladu s međunarodnim normama koja se odnose na zaštitu ljudskih prava.
- Pozivam na oslobađanje 45 pritvorenih osoba pošto je vojska preuzela vlast i izražavam zabrinutost zbog restrikcija interneta koje ograničavaju slobod izražavanja u zabrinjavajućim vremenima - saopštila je Bačele.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
vojo
Bajden treba da udari sankcije generalims.Cim se otkriju mucke i ubistva kod njih da ne idu zatvor naprave puc.Onda i ne treba slobodno glasanje kao kod Bucka Putina i Lukasenka neka vladaju vecito a kad se narod pobuni udri.To je nekad moglo ali danas je to jako tesko.Hvala za objavu
Podelite komentar