Da li Tramp može da bude smenjen pre isteka mandata? Jednom je već "preživeo" impičment
Nakon što su pristalice američkog predsednika Donalda Trampa u sredu upale u Kapitol, sve su glasniji zahtevi nekih političara da on bude smenjen pre inauguracije Džoa Bajdena 20. januara.
Haotične scene odigrale su se nakon što se Tramp, koji i dalje ne odustaje od tvrdnje da su izbori lažni i odbija da prizna poraz, obratio hiljadama demonstranata u Vašingtonu, koristeći svoj govor da ponovi laži da su mu izbori ukradeni.
Upad u Kongres ponovo je doveo do pitanja da li bi Tramp mogao biti proglašen nesposobnim za funkciju ili optužen za krivično delo.
Postoje dva načina za uklanjanje predsednika sa funkcije: 25. amandman američkog ustava i impičment, praćen presudom Senata, prenosi Guardian.
U oba scenarija, potpredsednik Majk Pens bi preuzeo dužnost do Bajdenove inauguracije.
Pozivi na takav potez već su u toku od više demokrata koji su pozvali na pozivanje na 25. amandman, dok je Ilan Omar, kongresmenka Demokratske stranke u Minesoti, rekla da sastavlja predlog o opozivu.
Koja je svrha 25. amandmana?
25. amandman, ratifikovan 1967. godine i usvojen nakon ubistva Džona F. Kenedija 1963. godine, bavi se predsedničkim nasledstvom i nesposobnošću.
Odeljak 4 govori o situacijama u kojima predsednik nije u stanju da uradi posao, ali ne odstupa dobrovoljno.
Sastavljači 25. amandmana jasno su istakli da se on primeni kada je predsednik onesposobljen zbog fizičke ili mentalne bolesti, kažu stručnjaci. Neki naučnici takođe tvrde da bi se to moglo i šire primeniti na predsednika koji je opasno nesposoban za funkciju.
Da bi se pozvalo na 25. amandman, Pens i većina Trampovog kabineta morali bi da izjave da Tramp nije u stanju da obavlja dužnosti predsednika i da ga smenjuju. U tom scenariju bi Pens preuzeo.
Tramp bi mogao naknadno da izjavi da je sposoban da nastavi posao. Ako Pens i većina kabineta ne ospore Trampovu odlučnost, Tramp vraća vlast. Ako ospore Trampovu deklaraciju, o tom pitanju bi odlučivao Kongres, ali Pens bi do tada nastavio da deluje kao predsednik.
Da bi Tramp ostao po strani, bila bi potrebna dvotrećinska većina oba doma Kongresa.
- Ali Predstavnički dom pod kontrolom demokrata mogao bi jednostavno da odloži glasanje o suštinskom sporu dok se Trampov mandat ne završ - rekao je Pol Kampos, profesor ustavnog prava na Univerzitetu u Koloradu.
Kampos je rekao da bi 25. amandman bio odgovarajući način za uklanjanje Trampa sa funkcije i da ima prednost zato što je brži od impičmenta.
- Pens bi mogao odmah da postane predsednik, dok bi impičment i osuda mogli potrajati najmanje nekoliko dana - rekao je Kampos.
Da li Tramp može da bude opozvan i smenjen?
Da.
Pogrešno shvatanje "impičmenta" je da se odnosi na uklanjanje predsednika sa funkcije. U stvari, impičment se odnosi samo na Predstavnički dom, donji dom Kongresa, koji podnosi optužbe da je predsednik učestvovao u "velikom zločinu ili prekršajima" - slično optužnici u krivičnom predmetu.
Tramp je već jednom "preživeo" impičment, a mogao bi da bude još jednom opozvan, zbog drugačijeg zločina.
Ako prosta većina od 435 članova Doma odobri podizanje optužnica, poznatih kao "članci impičmenta", proces prelazi u Senat, gornje veće, koje održava suđenje radi utvrđivanja predsednikove krivice.
Ustav zahteva dve trećine glasova Senata da bi se osudio i uklonio predsednik sa funkcije.
Trampa je američki Dom predvođen demokratama već jednom opozvao u decembru 2019. godine zbog optužbi za zloupotrebu moći i ometanje Kongresa proizašle iz njegovih napora da izvrši pritisak na Ukrajinu da istraži Bajdena i njegovog sina.
Trampa je u februaru 2020. oslobodio republikanski Senat.
Za koji "visoki zločin i prekršaj" bi Tramp mogao da bude optužen?
Frenk Bouman, profesor ustavnog prava na Univerzitetu u Misuriju, rekao je da je Tramp "nesumnjivo podsticao pobunu" ili pokušaj svrgavanja američke vlade.
Ali Bouman je rekao da bi Trampu mogla da bude izrečena i optužba za opštiji prekršaj: nelojalnost američkom ustavu i propust da održi svoju zakletvu.
Kongres ima diskreciono pravo u definisanju visokog krivičnog dela i prekršaja i nije ograničen na stvarna krivična dela.
- Suštinsko krivično delo bilo bi protiv ustava - ono što je u suštini pokušaj podrivanja zakonitih rezultata zakonito sprovedenih izbora - rekao je Bouman.
Video: Obezbeđenje pištoljima sprečavalo upad u salu Senata
(Telegraf.rs)
Video: Od ovog datuma sledi značajniji preokret vremena: Vremenska prognoza do kraja januara
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Mihailović
Amerika više nikad neće biti ista kao pre...sve ono šta su radili kod nas i danas rade , demokrate su radile dolaskom Trampa na vlast...izmišljale afere i jednostavno nisu dopustili da radi svoj posao, a tek izbori,blago rečeno sumnjivi...glasanje poštom,prebrojavanje glasova,transport glasačkih listića, sve ne transparentno i previše dugo trajalo tako da su se mogle dešavati prevare, a nebi bilo čudno jer su i pre raznim smicalicama,lažima pokušavali srušiti Trampa od samog početka dolaska na vlast... Kad su se služili prevarama pre izbora za rušenje DT, kako onda poverovati da nisu iskoristili ovakve izbore glasanje poštom da "pobede" DT... demokrate su najviše pozivale svoje glasače da glasaju poštom i imali dosta vremena da se pripreme za ovakve izbore... Dali su nevini, nebi rekao gledajući šta su do sada radili ove 4 godine u Americi, a tek u mnogim drugim državama gde im vlast nije odgovarala... uveren sam da je bilo prevare, kao šta sam siguran da velika većina demokrata podržava...
Podelite komentar