Škotska premijerka Nikola Sturdžon reagovala je na dogovor koji su postigli Velika Britanija i EU oko Bregzita još jednim pozivom da Škotska stekne nezavisnot.
Ona je u objavi na Tviteru napisala da se Bregzit događa "protiv škotske volje", aludirajući na činjenicu da je većina Škota glasala za ostanak Ujedinjenog Kraljevstva u Evropskoj uniji.
- Nema tog govora koji će nam nadoknaditi ono što nam Bregzit oduzima. Vreme je da odredimo našu budućnost kao nezavisnu, evropsku naciju - napisala je ona.
Before the spin starts, it’s worth remembering that Brexit is happening against Scotland’s will. And there is no deal that will ever make up for what Brexit takes away from us. It’s time to chart our own future as an independent, European nation.— Nicola Sturgeon (@NicolaSturgeon) December 24, 2020
Škotska nacionalna partija je i ranije kritikovala dogovor kao "katastrofalan ishod" za škotske farmere.
Osnovu sporazuma, koji su postigli Velika Britanija i EU i koji ima 2.000 stranica sa aneksima, čini deo o trgovini i carinama, ali je njime obuhvaćeno mnogo više tema koje se tiču budućih odnosa Londona i Brisela.
Pristup bez carina i kvota jednom od najvećih tržišta čini okosnicu sporazuma, a prevazilazi dogovore koje EU ima s Kanadom ili Japanom, javlja "Guardian", a prenosi Tanjug.
Kada je o trgovini reč, proizvođači iz Velike Britanije će morati da ispune standarde koji postoje u njihovoj zemlji, ali i one koji postoje u EU.
Britanski stručnjaci će sada morati da traže priznanje svojih kvalifikacija u državi EU u kojoj žele da rade, a promenili su se i uslovi pod kojima će moći da potraže posao u okviru bloka. Naime, državljani Velike Britanije neće više moći da studiraju, rade i žive u EU bez vize, koje će biti potrebne za sve boravke duže od 90 dana.
Kada je o ribarstvu reč, Velika Britanija će napustiti zajedničku politiku EU. Godišnji promet brodova iz EU u britanskim vodama je oko 650 miliona evra, a onih iz Velike Britanije 850 miliona. Novim kvotama udeo EU će biti smanjen za 25 odsto u fazama tokom pet i po godina. Četvrtina prihoda EU, odnosno 162,5 miliona evra godišnje, biće vraćen Velikoj Britaniji do kraja tog perioda. Dve strane će nakon toga održavati pregovore na godišnjem nivou.
(Telegraf.rs)
Video: Konferencija za medije povodom prve ugradnje MitraClip uređaja u Srbiji
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Bhm
PRVI JE PRIZNAJEMO!!!!
Podelite komentar