Britanski šef obaveštajne službe tvrdi: "Kina je najveća pretnja, žele da iskoriste korona virus"

   ≫ 
  • 3
Kompjuter, laptop, haker, tastatura Foto: Shutterstock

Kina je velika pretnja po Ujedinjeno Kraljevstvo i ona je jedna od stranih sila koje su pokušale da iskoriste pandemiju korona virusa za hakerske napade, upozorava šef obaveštajne službe GCHQ Džeremi Fleming.

Prema njegovim rečima, tokom pandemije UK se nalazi pod nikad jačim i učestalijim sajber-napadima, a mete su uglavnom bolnice i dobavljači vakcine protiv korona virusa.

- Kriminalci, teroristi, ekstremisti, kao i neprijateljske zemlje... svi pokušavaju da iskoriste tehnologiju. Tokom pandemije smo uočili porast tih aktivnosti. Nacionalni centar sa sajber bezbednost se susreće sa 60 ozbiljnih incidenata mesečno, što je više neko ikada. U poslednjih devet meseci, 200 od tih incidenata imali su veze sa koronavirusom - kazao je Fleming.

- Videli smo ozbiljne kriminalce i države kako pokušavaju da iskoriste ovu situaciju. Mete su postrojenja za pravljenje vakcina i njihovu distribuciju, vladine službe i zdravstvo. Takođe, pokušavaju da zavaraju javnost kako bi mogli da ukradu novac kroz testiranje, lečenje i zaštitu od infekcije - dodao je on.

Šef GCHQ ističe da "Peking mora da bude svestan da će UK vratiti udarac ukoliko to bude neophodno".

General ser Patrik Sanders, koji je prvi čovek Strateške komande Ujedinjenog Kraljevstva opisao je Kinu kao “hroničnu pretnju”.

- Kina je najveća strateška pretnja sa kojom se naša zemlja suočava. Voleli bismo da imamo konstruktivan odnos sa Kinom, ali zbog akcija zvaničnog Pekinga smo sumnjičavi - izjavio je Sanders, a prenosi “The Sun”.

- Dok smo se bavili krizom na Srednjem istoku, Kinezi su nas prestigli kada je reč o tehnologiji. Iskoristili su stvari kao što je 5G mreža, vojne mogućnosti u svemiru... Ovo predstavlja promenu pristupa kada je reč o ratovanju - dodao je on.

Direktorka Internacionalnog programa za bezbednost dr Patriša Luis kazala je da je “jako zabrinuta” kada je reč o onlajn aktivnostima Kine.

- Pokušavaju da formiraju nova pravila kada je reč o internet standardima, po kojima je masovno nadgledanje ljudi mnogo lakše za neke tipove države koje nemaju zakone kao što naša zemlja ima - smatra dr Luis.

Video: Koje sve teorije zavere prate virus Covid-19?

(Telegraf.rs)

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Go go

    16. decembar 2020 | 10:16

    A ja bio u zabludi da je UK najveca pretnja.

  • Zeljko

    16. decembar 2020 | 07:43

    Jel' to on otkrio vrucu vodu?

  • Antap

    16. decembar 2020 | 10:22

    A Britanija ima legitimno pravo da to čini vekovima. Iz tog razloga oni nisu na rang-listi. Koji licemeri!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA