Vakcina protiv korone je stigla, a sa njom i nove muke: Zvaničnici strahuju od najgoreg
* Čelnici u SAD razmatraju mogućnost da pripadnici Nacionalne garde obezbeđuju transport vakcina protiv korona virusa * Strahuje se da bi neko mogao da ukrade dragocene doze i ponudi ih na crnom tržištu * Sumnja se i da bi anti-vakseri mogli da pokušaju da unište vakcine
Američki zvaničnici strahuju da bi neko mogao da pokuša da ukrade ili ošteti vakcine protiv korona virusa i hitno zahtevaju od Ministarstva odbrane i Nacionalne garde da donesu plan o zaštiti dragocenog leka koji bi mogao da omogući kraj pandemije.
Kako su neimenovani zvaničnici rekli za medije, postoji opravdana bojazan za bezbednost vakcina prilikom transporta, a plan je da vojska isprati svaku pošiljku.
Iako zvaničnici kažu da je u pitanju "uobičajena zabrinutost zbog integriteta medicinskih zaliha", vakcina COVID-19 postavlja nove izazove, posebno zato što se SAD bore sa velikim brojem pozitivnih slučajeva, hospitalizacija i visokom stopom smrtnosti, a podaci nisu bili ovako loši od početka pandemije.
S druge strane, Interpol upozorava da bi moglo doći do „ubacivanja“ lažnih vakcina protiv korona virusa od strane organizovanih kriminalnih grupa.
- Videćete da će države koristiti Nacionalnu gardu u bezbednosne svrhe, jer je garda dobra sa masom - rekla je Džulijet Kaiem, pomoćnica sekretara Obamine administracije za međuvladine poslove u Odeljenju za nacionalnu bezbednost.
Ona kaže da će države želeti da "zaštite vakcinu od crnog tržišta ili anti-vaksera koji žele da je unište".
Razgovori o dodatnom obezbeđivanju vakcina počeli su da se vode istovremeno sa pregovorima o distribuciji prvih doza cepiva širom zemlje. Prve doze trebalo bi da prime medicinski radnici i korisnici domova za stara lica.
Zvaničnici kažu da bi prve isporuke vakcina mogle da počnu već sledeće nedelje, čim Američka agencija za lekove (FDA) da odobrenje za korišćenje Fajzerove vakcine. Briga za bezbednost vakcine postala je još veća kada se saznalo da će SAD dobiti mnogo manje doza nego što je prvobitno planirano.
Grečen Vitmer, guverner u Mičigenu već je najavio angažovanje pripadnika Nacionalne garde prilikom distribucije vakcina. Iz njegove kancelarije su poručili za medije da neće biti objavljivani detalji o tome koje bolnice i medicinske ustanove dobijaju vakcine, kao ni koju količinu će dobijati, niti će obelodaniti datume isporuka. Istovremeno, jedna bolnica u Viskonsinu je saopštila da će javnost obavestiti o vakcinaciji tek nakon što prođe izvesno vreme od imunizacije njihovog osoblja.
Uprkos razgovorima o sigurnosti vakcine i najavama predsednika Donalda Trampa da će u "sve biti umešana i vojska", zvaničnici tvrde da će vojska imati samo logističku ulogu u distribuciji vakcine.
- Većina Amerikanaca će dobiti vakcinu koju nijedan federalni službenik, uključujući i pripadnike Ministarstva odbrane nije dotakao - rekao je Pol Mango, jedan od čelnika Ministarstva zdravlja.
Znaju da ništa ne znaju
Visoko pozicionirani zvaničnik Ministarstva odbrane je istakao da je svaka država ponaosob treba da obezbedi svoje doze vakcina i donese odluku da li će angažovati Nacionalnu gardu ili ne.
- Pitanje je da li države imaju dovoljno novca da, ne samo izvrše transport vakcina, već i da je obezbede - rekao je neimenovani zvaničnik.
Ipak, ljude i dalje interesuje samo jedno - koliko će doza biti pušteno u promet. Zvaničnici širom Amerike kažu da ne objavljuju podatke jer federalna vlada stalno menja cifre.
Za sada svi rade na planu za distribuciju vakcina, a lokalni zvaničnici treba da obaveste federalnu vladu o logistici i obezbeđivanju doza. I dok političari uglavnom znaju ko će sa koliko doza raspolagati, bolnice i medicinske ustanove su i dalje u mraku i ne mogu da obaveste svoje radnike ko će, kada i kako primiti vakcinu.
Za to vreme, zdravstveni sektor na sve načine pokušava da uveri javnost da je vakcina bezbedna i efikasna. Stručnjaci, pak, veruju da prikrivanje podataka o broju obezbeđenih vakcina i njihovoj raspodeli samo stvaraju konfuziju, koja će dovesti do toga da građani više ne veruju vlastima.
- Jedan od razloga zašto želite da vlada postavi realne, ako ne i pomalo pesimistične rokove kako će se ovo odvijati jeste zbog toga što će bilo koji poremećaji u snabdevanju uticati na poverenje u ceo proces. Jedina stvar koju moramo zaštititi ili obezbediti tokom ovog procesa koji će trajati šest do devet meseci jeste da potražnja uvek bude veća od ponude. Radije bismo da ljudi čekaju nego da odbijaju da se vakcinišu - smatra Kaiem.
Novoizabrani predsednik SAD Džo Bajden je juče poručio da će u prvim mesecima njegove vladavine biti obezbeđeno 100 miliona doza vakcine protiv korona virusa.
- Ubeđen sam da za 100 dana možemo da promenimo tok bolesti i da omogućimo Amerikancima da bolje žive - istakao je Bajden.
Dr Entoni Fauči, jedan od najboljih infektologa u SAD, koji će biti i Bajdenov savetnik je rekao da većina Amerikanaca verovatno primiti vakcinu do juna sledeće godine.
Video: Margaret ima devedeset godina i primila je vakcinu protiv korone
(Telegraf.rs)
Video: Konferencija za medije povodom filma "Volja sinovljeva
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Ogi
Kakve gluposti,pa oni mogu da je ukradu od samih sebe,nikako drugacije...price za malu decu
Podelite komentar
Ličanin
Jesu li to Soroševe vakcine. Pa ovde ih niko neće primiti.
Podelite komentar