Čudo u Madridu: Uveli su meru koja ne podrazumeva zatvaranje, već otvaranje, a virus je posustao

   ≫ 
  • 1
Korona virus, koronavirus Foto: Tanjug/AP

Madrid je krajem septembra iz dana u dan obarao neslavan rekord u broju novozaraženih korona virusom, ostavljajući iza sebe druga španska područja.

Tako je 29. septembra 14-dnevna incidencija na sto hiljada stanovnika iznosila 785 slučajeva, dok su druge autonomne regije beležile manje od 500.

A onda se dogodio preokret. Brojke su počele da padaju i danas španska prestonica ima "tek" 300-tinjak novozaraženih u 14 dana, dok istovremeno restorani i kafići rade do ponoći, a parkovi, poput EL Retira, puni su ljudi.

Mediji govore o "madridskom čudu", preokretu trenda koji nije do kraja objašnjen, ali epidemiolozi kao glavnu komponentu navode uvođenje brzih antigenskih testova. Baš pri vrhuncu drugog talasa tamošnje vlasti kupile su pet milona antigenskih testova i počele intenzivno testiranje u problematičnim područjima.

– Bila je to prava odluka jer se njima brže i jeftinije dijagnostifikuju i odmah potom izoluju pozitivni slučajevi – objasnio je Migel Anhel Rojo iz španskog Društva epidemiologa.

Druge španske regije, poput Katalonije, u kojoj su na snazi stroge mere zatvaranja koje jako pogađaju turizam i ugostiteljstvo, skeptične su oko madridskih brojki, ali iz Madrida odgovaraju da podaci iz bolnica ne mogu da se lažiraju.

Početkom oktobra dnevno je na lečenje primano više od 2.500 bolesnih, a ove nedelje dnevno tek 200-tinak, dok je više od 300 ozdravljenih otpušteno.

Antigenski testovi bili su ključni. Dali su informaciju o stanju na terenu, o incidenciji bolesti, "o ulicama i delovima grada", objasnio je zamenik ministra javnog zdravstva Antonio Sapatero. To je omogućilo vlastima da uvode ciljana zatvaranja i potom otvaranja čim bi se situacija poboljšala.

– Ekonomske restrikcije i ograničavanja kretanja bile su na snazi samo u onim delovima u kojima je zaraza buktela, što je učinkovitije nego zatvaranje celog područja - kaže Sapatero.

No, u svemu postoji još jedna komponenta, a to je lična odgovornost građana, koji su oberučke prihvatili odgovorno ponašanje koje im i sada omogućuje da vode normalan život, za razliku od ostatka zemlje, ali i Evrope, gde pojedine države uprkos zatvaranju opet beleže crne rekorde.

Video: Maestro policijskog časa u Barseloni: On svira dok mu iznad glave lete dimne bombe

(Telegraf.rs)

Video: Tzv. kosovska policija upala u zgradu opštine Gračanica

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Ish

    15. novembar 2020 | 06:43

    Sta je sad cudo,bolest(nepostojeca), zatvaranje i izolacije(nehumane),ili Svedska,Belorusija i Africke zemlje koje ni ne znaju za ovaj virus? Pravite ovaj narod majmunima bez ikakve potrebe a sve za malo crkavice koju vam daju osnivaci,a zlo koje vrsite propagandom ne oprasta se ovde na ovom svetu,svi cemo pred Gospoda Boga jednom,pre ili kasnije.Amin

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA