Švedski model "pred pucanjem"? I njima kreću da skaču brojke, stručnjaci imaju loše prognoze

 
  • 31
Švedska korona virus Foto: Tanjug/AP

Čitav svet ponovo gleda u Švedsku koja je u uzletu drugog talasa beležila minimalan broj obolelih u trenutku kada je korona već počela da gori u ostatku Evrope. Iako se u zemlji, koja od početka pandemije nije uvodila rigorozne mere, ni sada ne beleži veliki broj obolelih, skok je na dnevnom nivou ipak primetan, zbog čega su i stručnjaci zabrinuti.

Naime, tokom jula kada je korona ponovo buknula, te su i u Srbiji obarani rekordi po broju obolelih i preminulih, virus u Švedskoj je bio u tihom hodu. Tada su lokalni, ali i neki švedski stručnjaci rekli da je švedski model dao očigledne rezultate, te da je verovatno došlo do sticanja kolektivnog imuniteta... Međutim, brojke poslednjih dana govore da i nije baš tako.

U Švedskoj već dve nedelje beleže znatan skok broja obolelih na dnevnom nivou. Tokom septembra u proseku su beležili oko 300 novih slučajeva, da bi od početka oktobra taj broj dolazio i do 835. Iako je to značajno manje zaraženih u odnosu na jun, kada su znali da beleže i po 1.500 slučajeva na dan, stručnjaci su zabrinuti da bi svako "oglušavanje o preporuke" zemlju moglo skupo da košta.

Tom Briton, matematičar i prognostičar sa Univerziteta u Stokholmu kaže da bi do kraja godine u zemlji moglo da umre najmanje još 1.000 ljudi, ako se ljudi opuste i prestanu da se pridržavaju propisanih mera, odnosno prestanu da održavaju distancu i da nose maske.

Kako bi skrenuli pažnju građanima da je sada važnije nego ikada da se pridržavaju mera, vlasti ističu da je samo za četiri dana registrovano 2.200 novoobolelih. Ono što ih teši jeste da je od petka preminulo pet osoba, čime je crni bilans Švedske skočio na 5.899.

Podsetimo, stopa smrtnosti po glavi stanovnika u Švedskoj je nekoliko puta veća nego kod njenih nordijskih suseda, ali niža od zemalja poput Španije, Italije i Velike Britanije, koje su se opredelile za "zaključavanje".

Zato vlasti apeluju na građane da se i dalje pridržavaju "zdravog razuma" kako ne bi došli u situaciju u kojoj su trenutno mnoge evropske zemlje, koje su se, opet, našle pred blokadom.

Da je situacija sve gora govori podatak da Belgija od večeras ponovo uvodi policijski čas. O istom razmišlja i Francuska, dok je Nemačka već uvela rigoroznije mere i policijski čas u Frankfurtu i Berlinu.

Madrid je već danima u blokadi.

(Telegraf.rs)

Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Sasa M.

    13. oktobar 2020 | 21:13

    A dal neko umire od neke druge bolesti osim korone?

  • Gile

    13. oktobar 2020 | 20:33

    Švedska nema nikakav model, da se razumemo. Svako ko živi u Švedskoj zna da bi oni pre umrli, nego stavili zaštitne maske na glavu. Sve se svodi na obične preporuke, držanje odstojanje, pranje ruku i sl... A da im neko naredi nošenje maski, e to je već diktatura...Pa policijski čas... Ma dajte molim vas... Mnogo su osetljivi na, kako oni kažu, diktatorske mere... Meni su sto puta rekli da dolazim iz diktatorske zemlje, bivše Jugoslavije...

  • ime

    13. oktobar 2020 | 20:54

    Ma svaka njima cast, oni svojim gradjanima ne daju izvestaj svaki dan koliko se njih prehladilo, ne prete zatvaranjem i ne trabunjaju o skroz besmislenom nosenju maski na otvorenom. Skapirali su odmah da nije kuga u pitanju, ponasaju se i zive normalno

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA