Dijaspora upumpava novac u Jermeniju: Svakog dana stiže više od milion dolara pomoći matici

 
  • 16
Stepanakert, Nagorno-Karabah Azerbejdžan učestalo granatira Stepanakert, prestonicu samoproklamovanog Nagorno-Karabaha, Foto: Tanjug/AP

Surovi sukobi Azerbejdžana i Jermenije u samoproklamovanom regionu Nagorno-Karabah privlače veliku pažnju svetskih medija.

Obe strane prijavljuju vojne i civilne gubitke, a prema ocenama stručnjaka, Azerbejdžan je daleko moćniji i u vojnom, ali i u ekonomskom smislu, prevashodno zbog velikih rezervi naftnih derivata.

Međutim, uprkos ovakvom odnosu snaga, Jermenija uspeva da održi balans i da odbije napade azerbejdžanski snaga. Takođe, Jerevan dobija ozbiljnu podršku u vidu novca od dijaspore.

Naime, organizacija “Hayastan All Armenian Fund” pokrenula je akciju skupljanja novčane pomoći za maticu, a do sada je skupljeno više od 82 miliona dolara. Ono što je zanimljivo jeste da je na sajtu fondacije u sredu stajalo da je prikupljen novac u iznosu od 81,3 miliona dolara, da bi taj iznos od jutros premašio 82,3 miliona.

Fond je osnovan 1992. godine i predstavlja najveću neprofitnu organizaciju u toj zemlji. Naime, ova organizacija učestvovala je u čak 1.300 projekata u Jermeniji u oblasti obrazovanja, zdravstvene zaštite, infrastrukture, razvoja ruralnih zajednica, kao i obezbeđivanje doma za na stotine hiljada ljudi.

Treba napomenuti da ovo nije jedini vid prikupljanja novca iz dijaspore. Poslednjih dana je na Gofund.me osnovano sve više profila koji sadrže hashtag #ArtsakhStrong, gde ljudi uplaćuju novac. Pojedini nalozi prikupili su nekoliko stotina, a ima naloga koji su prikupili i više hiljada dolara.

- Kao što znate Jermenija je u ratu, i potrebna im je naša pomoć da se ova priča završi jednom i za svagda. Zato pravim ove narukvice sa zastavom Jermenije, kako bi prikazala koliko je naša zajednica jaka i da nas podseti koliko je važno da u ovim trenucima ostanemo ujedinjeni i neporaženi - stoji na jednom od GoFund.me profila koji je prikupio već oko 1.500 dolara.

Istorijat konflikta

Tenzije u Nagorno-Karabahu eskalirale su kada je kada je Jermenija pre deset dana oborila dva helikoptera i tri drona. Naime, Jermenija je prvobitno optužila komšije da su granatirale civilne položaje, a sukobi su se ubrzo rasplamsali i rezultovali pogibijom civila i vojnika sa obe strane.

Odnosi između dve nekadašnje sovjetske republike zategnuti još od 1991. godine kada je jermenska vojska okupirala Nagorno-Karabah, teritoriju koju je međunarodna zajednica priznala kao deo Azerbejdžana.

Konfliktu se ne još ne vidi kraj, a donete su četiri rezolucije Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija i dve Generalne skupštine UN u kojima se straži hitno povlačenje jermenskih trupa sa te teritorije Azerbejdžana, koju većim delom nastanjuju Jermeni. Nagorno-Karabah se jednostrano otcepio od Azerbejdžana, ali nije međunarodno priznat kao država.

Video: Azerbejdžanske snage raznele jermenske vojnike

(Telegraf.rs)

Video: Na Kopaoniku metar snega, skijaši uživaju

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • nest

    8. oktobar 2020 | 09:29

    Jermeni su cudan narod, maltene se ponasaju nesto slicno Jeverejima.Uvek se drze zajedno, sto ce biti presudno u ovom sukobu.

  • Salko

    8. oktobar 2020 | 09:31

    To je drzava I narod a ne kao nasi takozvani srbi.

  • Putin R.S

    8. oktobar 2020 | 10:05

    Tako to rade prave patriote, a ne kao nasi kvazi Srbi koji su zvani kao "predstavnici naroda" po zapadnim emisijama i pljuvali po svojoj zemlji da bi za to dobijali dobre pare. Tako se brani zemlja, pa barem i finansiski ako ne mozes drugacije.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA