Od kablovske na ruskom do košarkaške lige: Kako Moskva koristi "meku moć" da bi uticala na Litvaniju

 
  • 0
Viljnus Foto: Pixabay

Kada se Rimvidas Valatka iz Litvanije prijavio za novi paket kablovskog operatera, bio je iznenađen da pored uobičajenih vesti, sporta i serija vidi i najmanje šest televizijskih kanala koji se emituju na ruskom jeziku.

Gotovo istovremeno, Valatka, analitičar i potpisnik akta koji je obezbedio nezavisnost Litvanije 1991. godine, imao je još jedno zapažanje.

"Russia Today" (RT), sada sveprisutna moskovska televizijska mreža, ima budžet oko 275 miliona dolara godišnje, nešto manje od trećine celokupnog budžeta Litvanije za odbranu za 2019. godinu, piše Euronews.

To daje "puno mišića" Kremlju u Litvaniji, zemlji koja je bila pod sovjetskom vlašću do 1991. godine. Iako je litvanska vlada zvanično zabranila RT u septembru 2020. godine, ta zabrana nije efikasna, kaže Valatka.

- Iako je Litvanija zabranila RT zbog širenja propagande i neprijateljstva, i dalje je sveprisutan na kanalima kablovske televizije i na internetu - rekao je on.

Prema podacima litvanskog Odeljenja državne bezbednosti, RT je samo jedno od niza "mekih oružja" koje Moskva koristi za prenošenje narativa u ovoj baltičkoj državi. Šire gledano, mediji u Litvaniji su glavni kanal za promociju ruskog jezika, kulture i istorije.

Otkako je Litvanija stekla nezavisnost od Sovjetskog Saveza 1991. godine, baltička država je prigrlila Evropu, pridruživši se EU i NATO 2004. godine. Već 2015. uzela je i valutu evro, i poslednja je od baltičkih država koja je to učinila posle Estonije 2011. i Letonije 2014. godine.

Ipak, uprkos nesigurnoj istoriji zemlje sa Rusijom, koja ju je "nasilno uzela" nakon Drugog svetskog rata, u Litvaniji postoje snage koje žele da ona i dalje neguje odnose sa Moskvom, često na štetu odnosa sa Evropskom unijom.

U Litvaniji su ostale najmanje dve ruske prijateljske stranke, Izborna akcija Poljaka (LRA), koju čine etnički Poljaci i Ruska alijansa. Takođe, u litvanskom parlamentu su i neki poslanici koji su rusko-prijateljski nastrojeni.

Podela oko Belorusije

Ova podela je najskorije prikazana tokom nedavnih dešavanja u Belorusiji, sa kojom Litvanija deli granicu.

Litvanija je prva evropska zemlja koja je osudila izbore na kojima je Aleksandar Lukašenko, kog podržava Rusija, ponovno izabran za predsednika 9. avgusta, nakon čega su izbili masovni protesti.

Iako uglavnom dobro prihvaćen u Litvaniji, stav Vilnjusa prema Belorusiji naljutio je Zbignjeva Jedzinskog iz LRA koji je rekao da su beloruske snage bezbednosti koje su izvršile racije na demonstrante na ulicama Minska i drugim gradovima "branile ustav".

Valdemar Tomaševski, predsednik LRA i član evropskog parlamenta takođe je kritikovao litvanske lidere zbog podrške beloruskoj opoziciji.

- Belorusija je izabrala revoluciju, a ne evoluciju - rekao je Tomaševski.

Ova probeloruska, i preko nje proruska, linija naišla je na odobravanje kroz ruske medije, kaže Arvjadas Anusauskas, litvanski parlamentarac i član Odbora litvanskog parlamenta za bezbednost i nacionalnu odbranu.

Takođe, krivi i najrazličtiju posadu proruske organizacije koja deluje u Litvaniji pod okriljem ruske ambasade u Litvaniji.

- Svi oni poslušno podržavaju istorijski narativ koji potiče od Kremlja: da je Rusija ta koja je oslobodila sve i stavovi koji održavaju sve glavne događaje u svetu, bilo da je to suzbijanje beloruske opozicije, rat u Ukrajini ili bilo koji događaj u bilo kojoj zemlji širom sveta, dođite pod ruski uticaj - rekao je Anausauskas.

Dodao je da se prorusko osećanje, bar u litvanskoj politici, smanjilo od rata u Ukrajini i pripajanja Krima ruskoj teritoriji.

- Posle toga, mnoge litvanske opštine koje su negovale svoje veze sa ruskim administrativnim jedinicama su ih prekinule i/ili ponovo procenile - rekao je.

Viljnus Foto: Pixabay

Uticaj preko košarkaškog terena

Stoga nije izneđenje da je od 2014. godine ruski uticaj u Litvaniji poprimio oblik takozvane "meke moći" umesto pokušaja aktivnog mešanja u politiku u zemlji. Kao i rast medija na ruskom jeziku i bitka za uticaj između istoka i zapada nedavno se manifestovala u košarci i raspravi oko toga da li bi baltički timovi trebalo da učestvuju u ruskoj profesionalnoj košarkaškoj ligi VTB.

Jedan od 13 timova koji učestvuju u sezoni 2020-21 je Kalev iz Estonije.

Rusija takođe ostaje jedan od ključnih izvoznih partnera Litvanije, prema podacima Statistike Litvanije objavljene u septembru. U prvoj polovini 2020, Rusija je bila odgovorna za 13,6 odsto izvoza Litvanije, najveće od bilo koje druge zemlje i 9,6 odsto uvoza.

S obzirom na takve veze, možda se može očekivati ruska meka moć u manjoj naciji poput Litvanije, rekao je Gediminas Grina, bivši direktor litvanskog Odeljenja državne bezbednosti.

- I politika i kultura, kao i sport, mediji i slobodne aktivnosti služe svrsi i beskrajno su upleteni. Kad smo kod Rusije, teško da je to izuzetak u pogledu uticaja na manje susede na granicama. Međutim, neke zemlje su neprijateljske, neke ne - navodi on.

Kako je Litvanija demokratska zemlja, rekao je, teško je iskoreniti manifestacije meke moći.

Slučaj baltičkih timova koji su se pridružili ruskoj košarkaškoj ligi je klasičan primer. To je možda bila blaga pobeda Moskve, ali u isto vreme predstavlja orgromnu finansijsku blagodet za klubove.

Video: Rusija registrovala vakcinu protiv korona virusa, dozu primila i Putinova ćerka

(Telegraf.rs)

Video: Potresne scene iz Zagreba, stotine sveća, molitve građana i neverica

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA