U Evropi sve više obolelih, ali ne i u Švedskoj: Imaju samo 15 kritičnih slučajeva, u čemu je tajna?
Dok gotovo sve zemlje u Evropi beleže novi porast broja obolelih od korona virusa, a neki čak beleže brojke koje nisu beležili ni na "vrhuncu" prvog talasa pandemija, Švedska ima jednu od najnižih stopa infekcije na kontinentu.
Prema podacima Evropskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC), ova skandinavska zemlja imala je u utorak kumulativnu 14-dnevnu stopu novih slučajeva od 22,2 na 100.000 stanovnika. Poređenja radi, Španija ima stopu 279, Francuska 158,5, Češka 118, Belgija 77, Velika Britanija 59, a sve spomenute zemlje u proleće su, za razliku od švedskog blagog pristupa, uvele totalnu blokadu, piše Guardian.
Čak 23 od 31 evropske zemlje koje prati ECDC imale su veće stope infekcije. Novi slučajevi, o kojima se odsad u Švedskoj izveštava od utorka do petka, pojavljuju se otprilike na nivou s kraja marta, a podaci nacionalne agencije za javno zdravlje pokazuju da je samo 1,2 posto od 120.000 testova prošle sedmice bilo pozitivno.
Nema širenja zaraze
Švedska takođe ima manje novih infekcija po danu nego njeni nordijski susedi Norveška i Danska. U ovom trenutku je na intenzivnom lečenju u švedskim bolnicama 15 pacijenata s covidom-19.
- Nemamo novo širenje zaraze kao što imaju mnoge druge zemlje. Na kraju ćemo videti kakvu razliku čini strategija koja je održiva i koja se može dugoročno slediti, umesto strategije koja nosi blokadu, pa otvaranje, pa opet blokadu i tako stalno ispočetka - rekao je Anders Tegnel, glavni švedski epidemiolog i tvorac strategije bez blokade, za francusku televizijsku kuću France-24.
Tagnel dodaje da je njegova zemlja uglavnom zadovoljna celokupnom strategijom.
Maske nisu preporučene, i to malo zabrana svi poštuju
Za razliku od mnogih zemalja, Švedska je u prvom talasu zatvorila škole za učenike starije od 16 godina, ali ne i za mlađe, insistirajući na pohađanju nastave. Škole i fakulteti sada su ponovno otvoreni...
Takođe, zabranili su okupljanja više od 50 ljudi, a osobama starijim od 70 godina i rizičnim grupama preporučena je samoizolacija. Od stanovnika, kojih ima oko 10 miliona, zatraženo je, ali ne i naređeno, da se drže fizičke distance i da rade od kuće, ako je moguće, što je većina prihvatila.
Prodavnice, barovi, restorani i teretane ostali su otvoreni, a maske zasad nisu preporučene.
Švedski model dugoročno održiv
Tegnel već mesecima insistira na tome da cilj nije brzo postizanje imuniteta krda, nego usporavanje širenja virusa kako bi zdravstvene službe mogle da se nose s pandemijom. Međutim, rekao je i kako se švedska strategija pokazala dugoročno održivom.
Ovaj pristup našao se na udaru u zemlji i inostranstvu početkom godine, kad je broj smrtnih slučajeva rastao. Sa 574 preminula od koronavirusa na milion stanovnika, Švedska ima pet puta veću stopu od Danske i 10 puta veću od Norveške i Finske, ali manju nego neke zemlje koje su uvele blokadu, poput Velike Britanije, Španije i Italije...
"Domovi za stare su bili problem, ne strategija"
Tegnel je za France-24 rekao kako visoka stopa smrtnosti nije povezana s celokupnom strategijom, nego s neuspehom u sprečavanju katastrofalnog širenja virusa u domovima za starije, u kojima se dogodila većina od 5.846 smrtnih slučajeva.
- Naravno, nešto je tu pošlo po zlu - rekao je epidemiolog.
Vlada je u utorak objavila kako od oktobra ukida zabranu poseta domovima za stare koja je uvedena još 1. aprila. Ipak, nisu svi srećni zbog ove odluke.
- Rizik je ukinuti zabranu. Želim da sada svako preuzme odgovornost - rekla je ministarka za socijalna pitanja Lena Halergren.
Johan Karlson, direktor švedskog Zavoda za javno zdravlje, prošle sedmice je rekao da je strategija uspešna zato što su poruke javnosti bile jasne i konzistentne te su stavljale naglasak na ličnu odgovornost.
- Svrha našeg pristupa je da ljudi sami shvate potrebu da slede preporuke i smernice. Nema drugih trikova pre nego što medicinske mere, a najpre mislim na vakcinu, postanu dostupne. Švedska populacija je to primila srcu - objašnjava Karlson.
Da je švedski model bio konzistentan i održiv smatra i epidemiolog Jonas Ludvigson.
- Verovatno sada imamo manji rizik od širenja zaraze nego druge zemlje - rekao je Jonas Ludvigson, profesor epidemiologije na uglednom Karolinska Institutu u Stokholmu.
Podsetimo, Francuska je u subotu imala 10.561 novi slučaj u jednom danu, najviše otkako je počela pandemija.
Španije je takođe zabeležila alarmantan porast, a početkom septembra postala je prva evropska zemlja s ukupno više od 500.000 zaraženih.
Češka je u nedelju prijavila najveći dnevni porast broja novozaraženih već treći dan zaredom, a veći broj dnevnih slučajeva beleži i Velika Britanija. Isto tako, Slovenija beleži rekorde poslednjih dana, a drastično veći broj obolelih poslednjih sedmica zabeležen je i u Hrvatskoj i Rumuniji. Mađarska obara rekorde u broju preminulih.
Video: Krizni štab: Ovo su mere za one koji se vrate u Srbiju
(Telegraf.rs)
Video: Petar Benčina igra lik Bogdana: Glumac o filmu "Volja sinovljeva", saradnji sa bratom Igorom
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Peđa
Sada će mnogi da kažu kako su Šveđani pametni a kad je naš dr. Nestorović predlagao to isto posle prvog talasa proglašavali su ga šarlatanom. Ne isplati se biti pametan u Srbiji.
Podelite komentar
Паки
У чему је тајна? У памети паметни су!
Podelite komentar
☝️☝️
Bravo za Svedjane! A vi, zatvorite nas jos malo, uvedite jos neke mere. Ako moze do 2030 te da traje korona. Dok ne pomremo od gladi svi. Zato sto od korone sigurno necemo. Pozdrav za sve ljude koje koriste svoju glavu.
Podelite komentar