Otkrili ga loveći Darka Šarića: Šta je Balkanski kartel čiji su pripadnici pali sa tonom kokaina
DEA se za balkanske kartele zainteresovala pre 10-ak godina kada je pokrenula akciju Balkanski ratnik i lov na Darka Šarića
Za koga su tačno radili Zoltan K. (42), Marko M. B. (27) i Filip S. (24), državljani Hrvatske, koji su uhapšeni na Kanarskim ostrvima u međunarodnoj policijskoj akciji Falkuša, probaće da utvrdi istraga. MUP tvrdi da su oni bili samo jedna od kriminalnih ćelija balkanskog kartela, čiji je glavni posao nabavka i transport velikih količina droge, uglavnom kokaina, iz neke od zemlja Južne Amerike u Evropu. Reč je o tonama droge koja dobro uhodanim krijumčarskim rutama dolaze do svog krajnjeg odredišta.
Zarada na takvim pošiljkama droge meri se u desetinama, pa i stotinama miliona evra. Stoga ne čudi da se uvek nađu ljudi koji su spremni da reskiraju odlazak u višegodišnji zatvor, a ponekad i život, radi brze i velike zarade. Reč je o dobro organizovanom poslu u kom učestvuje više osoba, od onih koji drogu naručuju direktno od južnoameričkih kartela, preko onih koji te pošiljke plaćaju, pa sve do onih koji u transportu droge učestvuju, piše Večernji.hr.
Iako je zaplena tone kokaina vrednog 40 miliona evra, na jedrilici koja je plovila pod hrvatskom zastavom, nesumnjivo velik uspeh, kako MUP-a, tako i DEA i pripadnika počicije ostalih zemalja koje su u akciji učestvovale, pravo je pitanje, kao i uvek, u ovakvim situacijama: koliko je pošiljki kokaina, pre ove otkrivene, uspelo da izbegne policijske zamke? Jer u poslu u kom se vrte stotine miliona evra, gubitak tone kokaina je kalkulisani poslovni rizik, koliko god to nekome čudno zvučalo.
Karteli već odavno nisu samo nasilne kriminalne organizacije, već sve više liče na prave korporacije, a novac zarađen na trgovini drogom pere se kroz legalne poslove, kao što su građevina i trgovina nekretninama. Deo novca zarađenog na trgovini drogom koristi se i za potplaćivanje korumpiranih policajaca, carinika pa i političara.
Akcija Balkanski ratnik
Trojica uhapšenih Hrvata samo su mali točkić u toj velikoj priči, a uhapšeni su, kako obično bude, nakon višemesečne policijske akcije. Kada se policijski jezik prevede na normalni, to znači da su ih što naša, što strane policije duže vreme tajno pratile i prisluškivale.
Na policijski radar došli su nakon indicija da bi mogli biti povezani s onim što je MUP nazvao "balkanskim kartelom", fluktuirajućom kriminalnom organizacijom koju čine kriminalci iz zemlja bivše Jugoslavije.
Balkanske kriminalne skupine su na radaru DEA, američke agencije za borbu protiv droga, već duže vreme. Tačnije, od akcije kodnog naziva Balkanski ratnik koju je DEA pokrenula pre više od 10 godina. Primarni cilj tada joj je bio da se dokopaju Darka Šarića, koji se godinama neometano bavio uvozom tona kokaina iz Južne Amerike u Evropu.
Drogu je nabavljao u velikim količinama direktno od južnoameričkih kartela, a zarada mu je bila takva da se sumnja da je tokom godina svog “poslovanja” ulažući u nekretnine u Srbiji i Crnoj Gori oprao najmanje četiri milijarde evra.
Za Šarića je sve dobro išlo do 2009. kada je u Urugvaju uhapšen Hrvat Anastazije Martinčić. On je uhvaćen na jedrilici na kojoj je bilo oko dve tone kokaina, a istražujući ko je pošiljku droge naručio i platio, DEA je došla do Šarića. Lov na njega potrajao je do 2014. kada je uhapšen i izručen Srbiji gde je naknadno osuđen u više sudskih postupaka zbog krijumčarenje droge i pranja novca.
Raskomadan i obezglavljen
Šarićevi problemi s DEA rezultirali su krvavim obračunima na narkosceni u svim zemljama bivše Jugoslavije. U tim obračunima ubijeno je 30-ak ljudi, a među njima su bili Cvetko Simić, čije je raskomadano i obezglavljeno telo pronađeno u zagrebačkom jezeru Jarun u martu 2010., te Tripo Penović koji je ubijen dve godine ranije u Maksimiru.
Njihove ubice nisu pronađene, a policija je nakon Penovićevog ubistva otkrila da su preko njegovog računa prošlo na desetine miliona evra za koje se sumnjalo da potiču od trgovine drogom.
Nakon Šarićevog hapšenja ostaci njegove kriminalne organizacije su se pregrupisali, a to je, pogotovo u Crnoj Gori, iz koje je Šarić poreklom, rezultiralo novim mafijaškim ratovima koji su se iz Crne Gore prelili i na ulice evropskih gradova.
I u tim je okršajima do sada ubijeno 30-ak ljudi, ali uz sve to krvoproliće kriminalci su stigli i da posluju, pa se na međunarodnoj kriminalnoj sceni iskristalizovalo nešto što evropske policije, MUP i DEA sada zovu balkanskim kartelom.
Koliko taj kartel ima članova i ko ga vodi, nešto je što će policija verovatno teško doznati. Jer uhapšeni hrvatski trojac verovatno takvih saznanja nema, a u slaganju mozaika ove kriminalne priče policiji možda mogu pomoći tajno snimljeni razgovori kojih je nesumnjivo u proteklih osam meseci, koliko je akcija trajala, bilo podosta.
Video: Policija zaplenila narko-podmornicu sa kokainom vrednim 15 miliona evra
(Telegraf.rs)
Video: Stvaraju su ozbiljne gužve: Saobraćajna nezgoda kod Bubanj potoka u smeru ka Beogradu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Interesantno
Pa Hrvati za razliku od Crnogoraca se ne hvale, nego cute i rade, a imaju mnogo vise luka od CG. Inace Italijanski mediji apostrofiraju Hrvatsku kao zemlju u cije luke uplovi daleko vise kokaina nego u Crnogorske, bas zbog veceg broja luka... Sa tim sto Hrvati ne pominju to u medijima kako bi izgledali kao normalna zemlja.
Podelite komentar
Aca
DEA Trampova verujem u nju da cisti zlo sa svet!!!!
Podelite komentar