Dizni na meti kritika jer je snimao Mulan u delovima Kine u kojima su Ujguri nasilno zatvoreni
Dizni se našao na meti kritika jer je novi film "Mulan" snimao u delovima Kine u kojima je vlada optužena za ozbiljno kršenje ljudskih prava.
Kako prenosi BBC, Dizni se poslednji put zahvalio vladinoj bezbednosnoj agenciji u provinciji Sinkjang, gde je oko milion ljudi, većinom muslimanskih Ujgura, zatvoreno.
Film "Mulan" već se susreo sa bojkotom nakon što je glavna glumica u njemu podržala policiju u Hongkongu i hapšenje demonstranata.
Dizni još uvek nije komentarisao kritike zbog lokacije.
Sa druge strane, Kina kaže da su kampovi u provinciji Sinkjang neophodni kako bi se osigurala bezbednost.
"Mulan", jedno od najvećih filmskih ostvarenja objavljenih ove godine, rimejk je priče iz 1998. godine o devojci koja zauzima očevo mesto u vojsci.
Međutim, fanovi u nekim azijskim zemljama pozvali su na bojkot nakon što je glumica Lju Jifej, rođena u Kini, podržala policiju u Hongkongu, a koja je optužena za nasilje nad prodemokratskim protestantima tokom proteklih meseci.
A onda su u ponedeljak korisnici na društvenim mrežama primetili da se Dizni zahvaljuje brojnim vladinim agencijama u Sinkjangu, uključujući i biro za javnu bezbednost u gradu Turpan.
Mulan specifically thank the publicity department of CPC Xinjiang uyghur autonomous region committee in the credits.You know, the place where the cultural genocide is happening.They filmed extensively in Xinjiang, which the subtitles call “Northwest China”#BoycottMulan pic.twitter.com/mba3oMYDvV— Jeannette Ng 吳志麗 (@jeannette_ng) September 7, 2020
Biro za javnu bezbednost u Turpanu ima zadatak da vodi kineske kampove za "prevaspitavanje" u kojima su Ujguri u pritvoru, rekao je kineski stručnjak Adrijan Zenz za BBC.
- To odeljenje koje je Dizni imenovao odgovorno je za proizvodnju državne propagande u regionu - dodao je on.
Veruje se da je milion Ujgura nasilno zatvoreno u kampovima sa visokim stepenom bezbednosti proteklih godina.
Procureli dokumenti i svedočenja onih koji su preživeli kampove otkrivaju da su zatvorenici zaključani, kažnjavani i mučeni, tvrdnje koje Kina odbacuje kao "lažne vesti".
Zenz je opisao Dizni kao "međunarodnu korporaciju koja profitira u senci koncentracionih logora".
Svetski kongres Ujgura tvitnuo je kako je "u novom Mulanu Dizni zahvalio birou za javnu bezbednost u Turpanu, koji je uključen u koncentracione logore u istočnom Turkistanu".
- U Turpanu je otvoren prvi "kamp za prevaspitavanje", u koji su zatvoreni ljudi koji nose brade ili žene koje nose velove - dodao je stručnjak.
Režiserka Mulana Niki Karo 2017. godine je na Instagramu objavila fotografiju iz prestonice Sinkjanga. Tim iza filma izjavio je ranije kako je proveo nekoliko meseci u ovoj kineskoj provinciji istražujući lokacije za snimanje.
Video: Pritajeni tigar i skriveni zmaj u kući letećih bodeža: Kung fu zabavni park
(Telegraf.rs)
Video: Iznemogli beloglavi sup spustio se na seosku kuću: Spasavnje ugrožene vrste u selu Sedobro
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.