Erdoganove "prazne pretnje": Zašto Turska neće započeti rat na Mediteranu

   ≫ 
  • 2
Erdogan foto: Tanjug/AP

Na istočnom Mediteranu napetost i dalje raste. Turska na tom području pretražuje na morskom dnu rezerve i to u oblasti za koju Grčka tvrdi da pripada njenoj teritoriji. Spor oko bušenja izazvao je snažne reakcije sa svih strana jer su saveznici NATO rasporedili pomorske i vazduhoplovne snage kako bi potvrdili konkurentske zahteve u regionu.

Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan je u subotu uputio oštro upozorenje Atini.

- Ili će razumeti jezik politike i diplomatije, ili će doživeti nešto bolno na terenu - rekao je on na ceremoniji otvaranja bolnice u Istanbulu.

Ipak, stručnjaci tvrde da su njegove reči uglavnom namenjenje domaćoj propagandi i da ne predstavljaju stvarni ultimatum, prenosi Euronews.

Turski analitičar kompanije "GlobalSource Partners" Atila Jeslada rekla je za Euronews da Erodgan "želi Grčku za pregovaračkim stolom", ali dodaje da Grčka nema nameru da tom stolu i priđe.

- Bili smo u ovom trenutku najmanje hiljadu puta od sukoba na Kipru 1974. godine i ništa se nije promenilo - kaže on.

Istovremeno, negirao je bilo kakavu mogućnost da trenutna situacija dovede do stvarnog vojnog sukoba.

- Tenzije neće mutirati u rat i spor će trajati sve dok obe strane nastave da rade ono što su navikle - kaže on.

Erdogan trenutno vodi pregovore sa EU, ali Jesilada veruje da bi SAD mogle da uspeju u posredovanju u dogovoru između Turske i Grčke.

- Ako Bajden bude izabran za predsednika, on bi mogao da bude uspešan sagovornik. U prošlosti kada su tenzije bile visoke, videli smo da je američka arbitraža delovala u određenoj meri - tvrdi analitičar.

Šta se zapravo događa na Sredozemlju?

U julu je došlo je do sukoba Grčke i Turske u Sredozemnom moru oko malog ostrva Megisti (na grčkom Kastelorizo). Telefonski poziv Angele Merkel sprečio je rat – „bukvalno u poslednjem minutu", napisao je nemački tabloid Bild.

Bild dalje navodi kako su razlog sukoba probna bušenja u potrazi za naftom i gasom koja Turska sprovodi u neposrednoj blizini grčkih ostrva i to u zoni koju Grčka smatra svojom "isključivom ekonomskom zonom" (Exclusiv economic zone - EEZ). Reč je o "morskom području 200 nautičkih milja oko ovog ostrva", prenosi Dojče vele.

Turska tvrdi da je apsolutno sve bilo legitimno, te da je istraživački brod u potpunosti radio unutar svog kontinentalnog pasa.

Video: NATO se znoji a morska voda ključa: Sve zbog grčkog ostrva uz obalu Turske

(Telegraf.rs)

Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Vodolijax

    8. septembar 2020 | 10:11

    Obe su u NATO organizaciji i baš se pitam na čiju bi stranu stao Zapad.....zato je sultan tako "hrabar"

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA