Americi preti katastrofa: Uragan Lora pred udarom, najurgoženiji Teksas i Luizijana
Uragan Lora prerastao je u četvrtu kategoriju i očekuje se da će tokom večeri izazvati katastrofalne oluje, ekstremne vetrove i poplave u severozapadnom delu Meksičkog zaliva, upozorio je Nacionalni centar za uragane. Ono što je pre nedelju dana bila tropska oluja, sada preti velikom količinom padavina i olujnim vetrovima, a sve to se događa samo nekoliko dana pre godišnjice katastrofalnog uragana Katrina koji se dogodio 2005. godine.
Meteorolog Đorđe Đurić objašnjava za Telegraf.rs koliko je zapravo uragan Lora opasan, kao i na kom potezu Sjedinjenih Američkih Država bi stanovnici mogli da očekuju vetrove i do 200 km/h.
Da podsetimo, tropska oluja Lora nastala je pre nedelju dana ispred Karipskih ostrva i odatle je prešla nekoliko arhipelaga, te donela obilne kiše Jamajci, Dominikani i Haitiju.
Đurić objašnjava da se nakon toga tropska oluja premeštala duž južne obale Kube i svojim centrom kao uragan prve kategorije prošla između zapada Kube i meksičkog pouostrva Jukatan.
- Olujni vetrovi i obilne kiše nisu zaobišle ni veoma popularno turističko mesto Kankun, ali srećom bez većih posledica, jer je uragan samo rubnim delom zahvatio ovaj ''tropski raj'' - dodaje on.
Međutim, uragan je juče ušao u Meksički zaliv kao tropski ciklon prve kategorije sa vetrovima preko 120 km/h.
- Kako je površinska temperatura Meskičkog zaliva i do 30 stepeni, tropski ciklon danas je na svom putu prema američkoj obali ''eksplodirao'' na uragan 4. kategorije sa vetrovima preko 190 km/h i sa udarima preko 200 km/h. Ono što je interesantno, uragan Lora dešava se samo par dana pre godišnjice katastofalnog uragana Katrina, koji je 2005. godine razorio i potopio Nju Orleans i kada je nastaradalo preko 1.000 ljudi.
Uragan Lora sada se direktno kreće ka obalnom području pograničnog dela Teksasa i Luizijane. Sa ovog područja evakuisano je preko pola miliona ljudi, jer će ovo područje pretrpeti katastrofalne posledice - naglašava Đurić.
Views of Hurricane Laura taken from @Space_Station today. Stay safe everyone. pic.twitter.com/KwVvRLA15m— Chris Cassidy (@Astro_SEAL) August 26, 2020
Na ovom području čekuju se vetrovi od 180 km/h, preko 300 mm kiše po kvadratnom metru i ogromni plimni talasi i oni će potpuno poplaviti obalno podurčje jugozapadene Luizijane i jugoistočne obale Teksasa.
- Srećom, centar uragana neće direktno pogoditi najgušće delove, već će svojim centrom preći između Nju Orleansa i Hjustona. Dakle, da je kojim slučajem uragan direktno krenuo na Hjuston ili Nju Orleans, milioni bi bili ugroženi, a posledice bi bile kao 2005. godine.
Inače, iako uragan Lora neće direktno pogoditi Nju Orleans i Hjuston, on će biti dovljno veliki, da ih pogodi svojim rubnim delom i donose jake kiše i olujne vetrove, ali i poplave.
Usled položaja centra ciklona, ogromne količine plimnih talasa krenuće prema širem području Nju Orleanasa, tako da su poplave sasvim moguće - naglašava Đurić.
Nakon što u toku večeri uragan Lora direktno pogodi američko kopno, ulaskom na kopno oslabiće na uragan prve kategorije, ali će biti dovoljno jak da donosi snažne vetrve, snažne pljuskove i poplave unutrašnjim predelima južnih delova SAD-a, naročito delovima saveznih država Oklahome, Arkanzasa i Misisipija.
Nakon ovih predela, uragan će oslabiti na tropsku oluju i napraviti zakret prema istoku, tako da će preći preko Tenesija i nastaviti put prema srednjim predelima Istočne obale, uz olujne vetrove, jake pljuskove i poplave, ali i uz ogromnu opasnost od tornada.
- Uragan Lora do američke obale Meksičkog zaliva stigao je samo dva dana nakon što se tropska oluja sa Meksičkog zaliva obrušila na Luizijanu i šire područje Nju Orleansa.
Istovremeno, još jedan veoma snažan tropski ciklon, nalazi se iznad Istočnog Kineskg mora i Žutog mora, a reč je o tajfunu četvrte kategorije sa vetrovima preko 200 km/h.
Na udaru ovog razornog tajfuna nalaze se Severna i Južna Koreja, a potom i severozapadni deo Kine. Ovaj deo Azije naći će se i na udaru razrnih kiša, poplava i bujica.
Sezona tropskih ciklona (uragana i tajfuna) na severnoj hemisferi traje od juna do novembra, a avgust, septembar i oktobar se odlikuju njihovim najvećim brojem - dodaje meteorolog.
Kako objašnjava, tropski cikloni nastaju iznad veoma toplih voda, čija je temperatura iznad 26-27°C. Tropski cikloni odlikuju se ''okom'' u sredini, tj. pojasom vedrine, prečnika 10 do 40 km i u ''oku'' je veoma mirno i tiho, a kada ono prođe, ponovo duvaju razroni uraganski vetrovi.
Najjači vetrovi i najrazorniji deo uragana ili tajfuna je neposredno uz zidove ''oka''. Prečnik uragana može biti nekoliko stotina kilometara, pa i preko 1.000 km, a u prošlosti je nanosio katastrofalne posledice.
Tropski cikloni odgovrni su za stotine hiljade i milone mrtvih tokom 20. veka.
Video: Strašan snimak iz vazduha posle uragana: Bahami sravnjeni sa zemljom
(Telegraf.rs)
Video: Poslednjeg vikenda uoči Nove godine Beograd je prazan
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Pera kojot
Ma dajte molim vas, ameri su ko celik jaki! Oni ce da posalje par F-ova i koji tomahavk i sta tu neki uragan moze!
Podelite komentar
Gile
Dobro se dobrim vraća...
Podelite komentar
Voja
Baš sam se potreso
Podelite komentar