Blejk je pogođen sedam puta i sada je paralizovan: Zašto je policija morala da ispali toliko hitaca?

 
  • 15
Kenoša SAD protesti pucnjava Afroamerikanac Foto: Tanjug/AP

Kada policija veruje da bi osumnjičena osoba mogla da ih povredi ili ubije, obično se odlučuje da ispali onoliko hitaca koliko je potrebno kako bi osumnjičeni pao. Sama pucnjava obično traje nekoliko sekundi, ali pitanje o broju ispaljenih hitaca opstaje dugo nakon što se sve završi.

Od ubistva Džordža Flojda u maju u Mineapolisu, policija je morala da odgovara javnosti zbog policijske brutalnosti i sistemskog rasizma koji i dalje postoji širom zemlje.

Ove nedelje je sva pažnja usmerena na Kenošu, Viskonsin, zbog ranjavanja Džejkoba Blejka (29), oca troje dece koji je pogođen sedam puta dok su to gledala njegova deca iz automobila.

Blejk je u teškom stanju u lokalnoj bolnici, rekla je njegova porodica za CNN. Njegov otac tvrdi da je Blejk sada paralizovan.

Odeljenje za sporovođenje zakona postavlja pitanje zašto su policijski službenici ispaliti toliko hitaca.

Kako navodi CNN, policijske pucnjave nisu nauka, to su obično stresne situacije u kojima adrenalin preuzima odgovor policajca, ali neki faktori objašnjavaju zašto policajci ispale baš toliko hitaca kao u slučaju Džejkoba Blejka.

Video: Policija sa sedam hitaca upucala Afroamerikanca i to pred decom

Policija puca sve dok "pretnja ne nestane"

"Odgovor iz udžbenika" je da policajci pucaju sve dok ne ukinu pretnju, kađe Set Stoton sa Pravnog fakulteta Univerziteta Južne Karoline, koji proučava policijske postupke.

Policajci koriste smrtonosnu silu na osumnjičenog za kog smatraju da je neposredna pretnja smrću ili nanošenja telesnih povreda službenicima ili drugima.

Tokom obuke, policiji se govori da upotrebe silu sve dok ta osoba više ne predstavlja pretnju, kađe Stoton.

Broj hitaca koji su potrebni da bi se "savladala pretnja" zavisi od okolnosti.

- Ponekad ispaljivanje više metaka ima potpuni smisao. Ponekad nema smisla. Ako službenici koriste smrtonosnu silu, obično su obučeni da ne pauziraju vatru i da brzo pucaju. Pauta za procenu osumnjičenog mogla bi da mu da vreme da nanese štetu njima ili drugima - dodaje on.

Zakonski, broj hitaca obično nije važan. Prema Četvrtom amandmanu, policajci su morali da imaju razlog da veruju da je osumnjičeni pretnja za njih. Sud utvršuje da li je službenik bio razuman u toj proceni, a ne da li je razuman broj ispaljenih hitaca.

Kenoša Viskonsin Džejkob Blejk protesti Foto: Tanjug/AP

Više policajaca puca odjednom

Veliki broj hitaca mođe se pripisati i fenomenu zvanom "refleksna vatra" koji se dešava kada jedan policajac počne da puca na osumnjičenog, pa mu se pridruži još jedan ili više policajaca, čak i aako nisu odmah primetili da je osumnjičeni pretnja.

To može da stvori konfuziju među policajcima.

- Međutim, oni mogu pomešati pucnje drugog policajca sa pucnjima osumnjičenog, što bi moglo da dovede do toga da se i delje bespotrebno puca - naveo je Stoton.

Uglavnom promaše

Preciznost policajaca varira u zavisnosti od toga koliko je policajac blizu osumnjičenog. Studija policijske uprave u Dalasu iz 2019. godine otkrile da su u više od 130 pucnjava, policajci pogodili svoje mete u 35 odsto slučajeva. Većina su, dakle, promašaji.

Analiza iz 2006. godine koja je ispitala brojne velike pucnjave u policiji tokom kasnih osamdesetih i ranih devedesetih otkrila je da stopa retko prelazi 50 odsto.

Neka odeljenja, uključujući njujoršku policijsku upravu 1990. godine, pogodila su samo oko 23 odsto ciljeva.

Kenoša SAD protesti pucnjava Afroamerikanac Foto: Tanjug/AP

Uglavnom ni ne broje koliko su hitaca ispalili

Uznemirenost i adrenalin zbog incidenta visokog sresa mogu zamagliti presudu policajca, rekao je Sedrik Aleksandar, konsultant za obuku policajaca i 39-godišnji veteran u sprovođenju zakona.

To može da dovede o toga da policajci ispale neopravdani broj metaka. Mnogi policajci se ne sećaju koliko su hitaca ispalili kada su ispitivani odmah nakon pucnjave.

- Neki policajci će svedočiti ili davati izjavu odmah nakon toga, ispalili su tri do četiri hica kada su ustvari ispalili 10,11. U trenucima visokog sresa, adrenalina i otkucaja srca, policajac ne broji - kaže Stoton.

Poenta obuke je pripremiti službenike za incidente visokog stresa u kojima će se od njih tražiti da koriste smrtonosnu silu. Službenik koji opazi da je u neposrednoj opasnosti "može samo da nastavi da povlači obarač dok ne dođu sebi - rekao je Stoton.

Koriste brzo oružje

Vrsta vatrenog oružja koju policajac koristi takođe može uticati na broj hitaca. Ako koriste tipično poluautomatsko oružje, kaže Aleksandar, oni bi mogli da imaju u svojim pištoljima i do 15 metaka.

U mnogim slučajevima im nedostaje obuka

Mnogi policajci pribegavaju upotrebi vatrnog oruđja ako im nije prijatno da prvo uhvate osumnjičenog fizičkog silom, navodi Stoton. U okolnostima kada službenici ne znaju da li je osumnjičeni naoružan, nepoverenje bi moglo da dovede do fatalne pucnjave na nenaoružanu osobu.

- Ne bi trebalo predvideti ulogu straha kod policajca prilikom upotrebe sile - dodaje.

Policajci su obučeni za upotrebu sile više nego za bilo šta drugo, navodi on, ali dodaje da policajci često nemaju toliko obuke.

- Taj nedostatak može dovesti do eskalacije do opcija veće sile. Što je službnik sigurniji u fizičku silu, to će mu manje biti potrebno da pređe na vatreno oružje - naglašava.

Video: Tinejdžer ubio dvoje ljudi na protestu u Kenoši, snimljen sa puškom u ruci

(N. Z.)

Video: Ibragić: Zaboravili smo poslednjih godina kakva je zima u ovom delu Srbije

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Brk

    29. avgust 2020 | 22:54

    Kakvo glupo pitanje!Zasto je policija morala da ispali toliko metaka???Pa da bi ga ubila i sačuvala svoje zivoze!Odbio je naređenje,pretio i na kraju protiv njihove volje krenuo u vozilo po nož,šta je problem?Boja njegove kože nije bitna ali crnci od kojih 70 posto zivi na socijali jer neće nista posteno fa radi,neće da idu u skolu,nepismeni su,zanima ih iskljucivo kriminal jer su lenji i svi bi da diluju i glume krimose iz svojih tupavih rep pesama i takva je velika većina tih "ponosnih"crnaca koji su danas mnogo veći rasisti....

  • фебо

    29. avgust 2020 | 22:57

    А што је блејк морао да се опире хапшењу

  • ČUKAM

    29. avgust 2020 | 23:00

    Zato što je crnac! Bolje pitajte pandure zašto su onom belcu dozvolili da se šeta sa automatskom puškom?

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA