Države koje predvode žene bolje reagovale na pandemiju korona virusa
Analzia 194 zemlje, koju je objavio Centar za ekonomsku politiku i Svetski ekonomski forum, sugeriše da je razlika stvarna i da se "može objasniti proaktivnim i koordinisanim odgovorima" koje su usvojile liderke
Države na čijem čelu su žene imale su "sistematski i značajno bolji" odgovor na epidemiju korona virusa Kovid-19, pokazalo je novo istraživanje. Prema podacima studije, u ovim zemljama bilo je upola manje smrtnih slučajeva u odnosu na one države koje su vodili muškarci.
Uspesi liderki kao što su nemačka kancelarka Angela Merkel, premijerka Novog Zelanda Džasinda Ardern, danska premijerka Mete Fredriksen, tajvanska Tsaj Ing Ven i finska Sana Marin privukli su mnogo naslova, ali malo akademske pažnje, prenosi Gardijan.
Analzia 194 zemlje, koju je objavio Centar za ekonomsku politiku i Svetski ekonomski forum, sugeriše da je razlika stvarna i da se "može objasniti proaktivnim i koordinisanim odgovorima" koje su usvojile liderke.
Čak i nakon što su su Nemačka, Novi Zeland i SAD (predvođenje muškarcem), zemlje često uzimane u obzir za istraživanja, uklonjene iz statistike, studija je utvrdila da je relativni uspeh ženskih lidera amo ojačan.
- Naši rezultati jasno pokazuju da su liderke brže i odlučnije u reagovale u pogledu potencijalne smrtnosti od korona virusa. U skoro svim slučajevima stupile su u blokadu mnogo ranije od zemalja koje predvode muškarci. Iako ovo može da ima dugoročne ekonomske implikacije, svakako je pomoglo tim zemljama da spasu živote, o čemu svedoči znatno manji broj smrtnih slučajeva u tim zemljama - rekla je Suprija Garikipati, ekonomistikinja sa Univerziteta u Liverpulu.
Dvoje istraživača analiziralo je različite reakcije do 19. maja, uvodeći brojne varijable kako bi pomogli u istraživanju i izvukli pouzdana poređenja između zemalja.
Među podacima zatmatrani su BDP, ukupna populacija, gustina naseljenosti i udeo starijeg stanovništva, kao i godišnja potrošnja na zdravsto po glavi stanovnika, otvorenost za međunarodna puto9vanja i nivo rodne ravnopravnosti u društvu uopšte.
Budući da su samo 19 od skoro 200 zemalja vodile žene, autori su stvorili i takozvane "najbliže susede" kako bi nadoknadili malu količinu uzorka, uparivši Nemačku, Novi Zeland i Bangladeš sa Britanijom, Irskom i Pakistanom koje predvode muškarci.
- Ova analiza jasno potvrđuje da, kada se zemlje koje vode žene uporode sa zemljama sličnim njima po čitavom nizu karakteritika, one rade volje, da imaju manji broj smrtnih slučajeva i manje zaraženih - navodi Garikipati.
Dodala je da su liderke bile svesne rizika kada su svoje zemlje "zaključale" pre svih, što takođe sugeriše da su one spremnije da rizikuju i u domenu ekonomije.
Video: Svi pojurili da se testiraju otkako je Crna Gora otvorila granice: Nikada veća gužva ispred Torlaka
(N. Z.)
Video: Petra je prevremeno rođena beba: Na rođenju imala je svega 680 grama i 33 centimetra
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Salamander
Gde ova spodoba kvari fotografiju one lepse zene na zene lice
Podelite komentar
Dejan
Onaj ko je napisao ovaj tekst zaboravio je da u njega uvrsti i premijerku Norveske Ernu Solberg.Od svih navedenih zemalja Norveska ima najmanje obolelih i preminulih i zemlja nije imala restriktivne mere poput zatvaranja i sl.Takodje od prvog dana pandemije niko nije koristio maske jer su preporuke vlade blle da nisu potrebne.
Podelite komentar