Bivši čuvar nacističkog logora izvinio se žrtvama tokom suđenja u Nemačkoj

 
 ≫ 
  • 6

Kroz iskaze svedoka shvatio je, kako je rekao, "ceo obim svireposti" dela počinjenih u logoru Štuthof na severu Poljske

Bruno Dey, Bruno Dej Foto: Profimedia/AFP

Bivši čuvar nacističkog logora kome se sudi u Nemačkoj zbog saučesništva u ubistvima izvinio se žrtvama holokausta, istovremno rekavši da nije imao izbor kada je tamo raspoređen.

- Hoću danas da se izvinim onima koji su prošli kroz taj pakao ludila i njihovim bližnjim. Tako nešto nikad više ne sme da se dogodi - rekao je 93-ogodišnji Bruno Dej u svom poslednjem iskazu tokom suđenja na kome se izricanje presude očekuje u četvrtak.

Kroz iskaze svedoka shvatio je, kako je rekao, "ceo obim svireposti" dela počinjenih u logoru Štuthof na severu Poljske.

- Hoću da ponovim da se nikad nisam dobrovoljno prijavio da služim u SS-u ili u nekom koncentracionom logoru - i dodao da ne bi otišao tamo da je imao mogućnost to da izbjegne.

Bruno Dej optužen je za saučesništvo u hiljadama ubistava dok je bio čuvar logora Štuthof koji se nalazi 40 kilometara od Gdanjska, između avgusta 1944. i aprila 1945. godine.

To je jedan od prvih nacističkih logora izgrađenih van Nemačke.

Prema tužilaštvu on je podržao užasna ubistva, posebno jevrejskih zatvorenika.

Njegov advokat Štefan Vaterkamp tražio je danas poništenje suđenja ili u najgorem slučaju uslovnu zatvorsku kaznu u skladu sa zakonima za maloletnike na osnovu kojih se njemu sudi jer je imao 17 godina za vrijeme tih događaja.

Treba uzeti u obzir činjenicu da služenje u koncentracionim logorima u to vreme nije smatrano zločinom, rekao je advokat.

Oko 65.000 ljudi umrlo je u Štuthofu, uglavnom Jevrejke iz baltičkih zemalja i Poljske.

Poslednjih godina Nemačka je osudila više bivših SS-ovaca zbog saučesništva u ubistvu, pokazujući strogost, doduše zakasnelu, svog pravosuđa, navodi agencija Frans pres.

Nemačka tužilaštva i sudovi su proširili na čuvare logora optužbe za saučesništvo za ubistva, koje se ranije odnosilo samo na osobe sa visokim položajima u nacističkoj hijerarhiji ili direktno umešanim u ubistva.

Prvi takav slučaj bio je postupak protiv Džona Demjanjuka, bivšeg čuvara logora Sobibor, kome je 2011. izrečena kazna zatvora od pet godina.

On je umro 2012. pre nego što je suđenje završeno.

Video: Mesto u kom je Gavrilo Princip umro u mukama: Mračni hodnici Terezina uteruju strah u kosti

(Telegraf.rs/Beta)

Video: Vučić: Vozom Beograd - Budimpešta od marta 2026. godine za 2 45 minuta

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • nikolas

    20. jul 2020 | 17:06

    DOCEKAO SS OVAC DUBOKU STAROST SA DOBROM NEMACKOM PENZIJOM I SAD SE IZVINJAVA ZRTVAMA -MOZE SADA MIRNO DA UMRE UZ SVE NACI POCASTI!!!

  • WILSON

    20. jul 2020 | 18:17

    Pobio na milione ljudi,i izvinuo se...hahaha...

  • Kkk

    20. jul 2020 | 17:13

    Zasto nije ODBIO da radi tamo ???Zasto nije pobegao sa tog mesta ako je smatrao da to nije u redu !!??

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA