Sukob EU i Turske zbog Aja Sofije: "Ostavljena je u nasleđe kao džamija, mora tako i da se koristi"
Turska i Evropska unija sukobile su se zbog odluke Ankare da promeni status Aja Sofije iz muzeja u džamiju i energetskih istraživanja koje Turska sprovodi u spornim vodama Sredozemnog mora.
Nakon prvog sastanaka uživo posle više meseci, 27 ministara spoljnih poslova EU osudili su odluku Turske da promeni status Aja Sofije, rekao je u ponedeljak uveče visoki predstavnik EU za spoljne poslove i bezbednosnu politiku Žozep Borel.
- Ova odluka će neminovno podstaći nepoverenje, promovisati obnovljenu podelu između verskih zajednica i ugroziti naše napore za dijalog i saradnju - rekao je Borel nakon sastanka ministara spoljnih poslova EU.
On je dodao da postoji široka podrška da se turske vlasti pozovu da pod hitno razmotre i promene ovu odluku, prenosi AP.
Borel je rekao da na sastanku u ponedeljak nisu donete neposredne odluke, ali je najavio da će ministri ponovo razmotriti to pitanje na narednom sastanku, u avgustu u Berlinu.
Turski ministar spoljnih poslova Mevlut Čavušoglu odbacio je međunarodnu intervenciju u vezi sa promenom statusa Aja Sofije.
- Aja Sofija je ostavljena u nasleđe kao džamija i mora da se koristi kao džamija. Mi snažno odbacujemo komentare koji predstavljaju intervenciju u suverena prava Turske", rekao je Čavušoglu za televiziju TRT .
Portparol grčke vlade Stelios Pecas rekao je da se EU suočava sa izazovom i uvredom koje iznosi predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan.
On je dodao da je bušenje u potrazi za naftom koje Turska sprovodi u blizini Kipra suprotno međunarodnim obavezama i međunarodnom pravu i poručio da će Grčka gledati da pripremi listu mogućig "političkih, diplomatskih i finansijskih sankcija".
- Ako bi Grčka odustala od svojih maksimalističkih načina i pristala na fer podelu (prava) i ako bi ubedila Kipar u fer podelu prihoda (od istraživanja prirodnih resursa), onda bi 80 odsto naših problema bilo rešeno - odgovorio je na to Čavušoglu.
Video: Erdoganov šamar civilizaciji i tekovinama turskog naroda: Molitva ispred Svete Mudrosti
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Hladni front stigao u Pancevo, jak vetar duva, pocinje kisa
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Hans
Sve ce to opet biti nase
Podelite komentar
moki
Cuj ostavljena u nasledje kao dzamija? Prijatelju a otkud onda u njoj freske sa Isusom i Bogorodicom?Bila Crkva sad je muzej i tako treba da ostane.. Dzamija makar ne fali ni u Konstantinopolju a ni u Minhenu i Parizu.. Sta sad? Da ih pretvaramo i crkve?
Podelite komentar
Mire
Ma kakav sukob ! Uvedite im ekonomske sankcije , zabranite i oduzmite im dzamije u EU , to je odgovor na bezobrazluk turaka .
Podelite komentar