I Kurc strahuje od korone sa Zapadnog Balkana: "Treba sprečiti da se žarišta rasplamsaju"
Austrijski kancelar ukazao da postoji i klaster koji se dovodi u vezu sa Zapadnim Balkanom
Austrijski kancelar Sebastijan Kurc smatra da nema ni prvog ni drugog talasa korona virusa, već da postoje samo razne faze i da će tako biti sve dok ne bude bilo vakcine ili leka.
- Verujem da ćemo, sve dok ne bude bilo vakcine ili leka, imati razne faze - faze u kojima su brojke bolje, i one koje su teže. Ja sam pre više dana, kada smo ukinuli delimičnu obavezu nošenja maski, rekao da maske ne treba da se bace, jer će nam trebati. Imaćemo razne faze i ićićemo korak napred, i ponekad korak unazad u borbi protiv širenja korona virusa - objasnio je Kurc u intervjuu televiziji "Puls 4".
On je podsetio da je u ponedeljak bilo skoro 70 novozaraženih, jasno više nego još pre par dana.
Međutim kaže da je dobro ako se može širenje regionalno ograničiti i povezati sa određenim grupama.
S tim u vezi je kazao da, u pokrajini Gornja Austrija, novi slučajevi mogu da se dovedu u vezu sa crkvenom i migrantskom scenom.
Ukazao je da postoji i klaster koji se dovodi u vezu sa Zapadnim Balkanom.
Kurc je podvukao da je neophodno sprečiti da se nastala žarišta rasplamsaju, te najavio da će se preduzimati mere ako to bude potrebno.
Što se slučaja skijaškog centra Išgl tiče, za koji su mnogi evropski mediji tvrdili da je žarište koje je proširilo korona virus u Evropi, Kurc je rekao da će, ako postoji krivica, biti utvrđeno ko je kriv i on biti kažnjen.
- Međutim nećemo dozvoliti da nam neko iz inostranstva pripisuje krivicu za svetsku pandemiju. Tome ćemo se uvek suprostaviti - poručio je Kurc.
Borba sa koronom tek predstoji
Ministar zdravlja Austrije Rudolf Anšober upozorava građane povodom rasta broja aktivno obolelih da korona virus nije pobeđen.
Nakon što je broj aktivno obolelih pre dve nedelje bio ispod 400, on je u međuvremenu dostigao brojku od 500.
Anšober je kazao da je zabrinut i najavio detaljnu analizu klastera koji su se pojavili.
Razlog za rast broja zaraženih, smatra, moglo bi biti smanjenje svesti o riziku kod dela stanovništva.
- Moj apel posebno upućujem tom delu stanovništva da ne dozvole da ih zavaraju dobre brojke od proteklih nedelja. Virus nije otišao na odmor, on je i dalje među nama i veoma je opasan - kazao je on.
Austrijanci, prema njegovim rečima, treba odgovorno da se ponašaju i i dalje se pridržavaju svih mera.
- To što je delimično ukinuta obaveza nošenja zaštitnih maski ne znači da su maske zabranjene. Svrsishodno je, iz sopstvene odgovornosti i dalje nositi masku - naglasio je on.
Video: Kisić-Tepavčević objasnila zašto je važno nositi masku
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Proglašeni pobednici Drugog memorijalnog takmičenja "Andrija Čikić"
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
slađa
Maske nikada nisu ni smele da se izbacuju iz upotrebe. Evropa nije razumela pandemiju u startu. Sada se ne smeju ponavljati greške sa početka. Sportski događaji su bili biološke bombe. Skijalište Išgl je slučaj za sebe. Ali nekontrolisana cirkulacija putnika sa Istoka, a zatim sa Zapada ka Rusiji je napravila krug kojim je korona virus posejan među populacijom. Pritom, nema dokaza da se može steći kolektivni imunitet i zato su mere neophodne čak i kada su zvanični brojevi mali. Trebalo je ući u leto sa minimumom zaraze, jer bi UV zraci dobili na značaju u nestajanju ili slabljenju virusa. Mnogi su sasvim pogrešnim odlukama o ukidanju mera, njihovim tempom i iz političkih razloga doveli to u rizik. Javno zdravlje je najvažnije. Ono je važno u ozbiljnim društvima i sistemima zbog privrede.
Podelite komentar