Burna rasprava italijanskih stručnjaka: Jedni tvrde da je virus oslabio, drugi da je to samo privid
U Italiji je četiri meseca od početka krize sa korona virusom broj novih slučajeva u padu, što pojedini stručnjaci objašnjavaju slabljenjem virusa, a sa čime se ne slažu njihove kolege koje smatraju da su epidemiološki podaci rezultat restriktivnih mera.
U italijanskoj naučnoj zajednici vodi se rasprava, pošto u zajedničkoj izjavi 10 stručnjaka koju prenose mediji piše da sada postoji manji rizik da se stanje organizma pogorša usled virusa kovid-19 jer je, kako navode, virus slabiji nego ranije.
Oni navode da je smanjen broj zaraženih sa simptomima i da je sve manji broj bolničkih pacijenata obolelih od kovida-19.
Na to su pojedini virusolozi i epidemiolozi burno reagovali, ističući da je slabljenje virusa samo privid i rezultat strogih mera.
Naučno-tehnički odbor koji savetuje italijansku vladu - Silvio Brusafero, Franko Lokateli, Ðuzepe Ipolito i Ðovani Reca, ističu da je virus i dalje cirkuliše i da nije manje agresivan, ukazujući na primer širenja virusa u klanicama u Nemačkoj i situaciju u Portugaliji sa ponovnom blokadom u Lisabonu.
Italija je prva evropska zemlja koja je početkom marta uvela stroge mere karantina na celoj teritoriji u cilju sprečavanja širenja virusa, a iz blokade je izašla postepenim popuštanjem mera posle oko tri meseca.
Od početka krize sa virusom kovid-19 u Italiji je zaraženo skoro 239.000 ljudi, oko 184.000 se oporavilo, a više od je 34.000 umrlo od posledica tog virusa, zbog čega se ta zemlja nalazi na četvrtom mestu po broju žrtava kovida-19 u svetu, posle SAD, Brazila i Velike Britanije.
Video: Dr Kon: Ovo je kraj početka pandemije, ne verujem u matematičke modele
(Telegraf.rs/ Tanjug)
Video: Ovako je izgledala ponoćna liturgija u Hramu Svetog Save: Mir Božiji, Hristos se rodi
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
534
Virus je napravljen u laboratoriji i to je i ovcama jasno. Čak i da jeste oslabio, zašto taj koji ga je napravio i pustio u opticaj ne bi mogao da ponovo pusti izvornu verziju i zarotira točak ponovo? I ko kaže da to i ne radi?
Podelite komentar