"Video sam samo vatru i dim, čuo krike sa svih strana": Preživeli opisao užas pada aviona
≫
Poštovani čitaoci,
Molimo vas da se pridržavate sledećih pravila za pisanje komentara:
- Neophodno je navesti ime i e-mail adresu u poljima označenim zvezdicom, s tim da je zabranjeno ostavljanje lažnih podataka.
- Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni.
- Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima.
- Tekst komentara ograničen je na 1500 karaktera.
- Nije dozvoljeno postavljanje linkova odnosno promovisanje drugih sajtova kroz komentare, te će takve poruke biti označene kao spam, poput niza komentara istovetne sadržine.
- Komentari u kojima nam skrećete pažnju na propuste u tekstovima neće biti objavljeni, ali će biti prosleđeni urednicima, kao i oni u kojima nam ukazujete na neku pojavu u društvu, ali koji zahtevaju proveru.
- NAPOMENA: Komentari koji budu objavljeni predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, to jest nisu stavovi redakcije Telegrafa.
<% message.text %>
Sremac
Bogami dugo su svi putnicki avioni usled svetske pandemije bili prizemljeni. A nemaju svi budzet kao lufthansa da dok svakog sata kompanija gubi milion evra tim za odrzavanje i remontovanje radi na svakom avionu danonocno. Sto bi se reklo zardjali od stajanja kad trap za prizemljavanje zakaze u datom momentu kako trenutno izgleda iz opisa. Valja propustiti par prvih letova slabih kompanija dok sve ne dodje na svoje mesto i ide svojim tokom da po sletanju avion bude detaljno chekiran. Air Serbia koja je nastavila JAT-ovu tradiciju uvek bila i bice u tom pogledu ozbiljna i profesionalna od odrzavanja aviona pa do pilota. Letite sa AIR Serbiom 😁