Švedska revidira strategiju u borbi protiv korona virusa: Stopa smrtnosti izmakla kontroli

 
 ≫ 
  • 26

Stopa smrtnosti od korona virusa u Švedskoj iznosi oko 32 na svakih 100.000 stanovnika - SAD tu stopu drže na 24

Stockholm, Švedska, korona virus, mere, kafici, centar Foto: Tanjug/AP

Švedska revidira strategiju u borbi protiv korona virusa nakon što joj je stopa smrtnosti u domovima za starije izmakla kontroli.

Premijer švedske vlade Stefan Lofven planira da potroši i do 220 miliona dolara na zdravstveno osoblje kako bi se zaštitila najstarija populacija u državi. Još toliko novca nameniće se lokalnim vlastima za dodatne troškove koje su imale u borbi protiv pandemije, objavila je vlada u utorak, prenosi Index.hr.

Kao i u drugim državama sveta, i u Švedskoj je najveći broj umrlih starije dobi, ali kritičari tvrde da su mnoge od tih žrtava mogle biti izbegnute da su se vlasti bolje fokusirale na zaštitu najranjivije demografske skupine.

Početkom maja, Švedska je pokrenula istragu zbog velike stope smrtnosti u domovima za starije. Polovina od onih starijih od 70 godina koji su umrli od posledica covida-19 živela je u domovima za starije, kaže nacionalna statistika osvrćući se na period s kraja aprila. U ponedeljak je ukupan broj umrlih u Švedskoj dostigao 3.256.

Kontroverzan pristup

Švedski pristup pandemiji korona virusa postao je top tema međunarodnih debata nakon što su Šveđani zauzeli nešto rezervisaniji stav nego ostale države sveta. Umesto u stroge restrikcije i karantine, uzdali su se u ponašanje svojih građana te njihovu sposobnost da se pridržavaju pravila društvenog distanciranja.

Švedske teretane, škole, restorani i trgovine ostali su otvoreni sve vreme koliko traje pandemije. Strategija je dosad zaštitila ekonomiju od najgoreg, ali stopa smrtnosti od koronavirusa u Švedskoj iznosi oko 32 na svakih 100.000 stanovnika. Poređenja radi, najpogođenija država sveta, Sjedinjene Američke Države, tu stopu drži na 24, dok je u Danskoj ona 9.

Stockholm, Švedska, korona virus, mere, kafici, centar Foto: Tanjug/AP

Glavni epidemiolog Švedske Anders Tegnel kaže da je borba protiv koronavirusa dugotrajan proces, misleći pritom na to da su privremeni karantini samo kratkoročna rešenja. Jednom kad se ukinu, stopa zaraze će ponovo rasti.

Umesto toga, Tegnel kaže da su umerene restrikcije koje dozvoljavaju nastavak normalnog života efikasnije te društvu olakšavaju prolazak kroz pandemiju.

Danski model

I dok je švedski model i dalje vrlo kontroverzan, u poslednje vreme dosta ga upoređuju s danskim. Danska je vrlo rano odlučila da uvede karantin i stroge restrikcije. Sada se nalazi u drugoj fazi ponovnog pokretanja ekonomije, a najnoviji podaci sugerišu da broj novozaraženih opada, dok stopa smrtnosti iznosi gotovo trećinu one u Švedskoj.

Danska je još sredinom aprila otvorila velike delove svoje ekonomije, uključujući osnovne škole i frizerske salone. Ove nedelje otvaraju se i danske trgovine, prvi put u dva meseca, a muzeji i bioskopi će u narednom periodu.

Na ovoj stranici možete pratiti podatke o obolelima od korona virusa iz svih zemalja sveta.

Video: Bili su žarište, a sada se osmehuju: U Nišu na poseban korona način obeležen Dan medicinskih sestara

(Telegraf.rs)

Video: Vuk Vidor za Telegraf.rs o uzbudljivoj izložbi koja nas očekuje u Comtrade-u

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Radovan

    12. maj 2020 | 16:08

    Švedski režim je tragicno pogresio u proceni opasnosti od korone, dok neduzan narod umire

  • Gile

    12. maj 2020 | 16:37

    Živim u Švedskoj već 28 godina i znajući kakvi su, primećujem, kao i većina našeg sveta koji je proveo godine na severu Evrope da im je lakše umreti, nego staviti zaštitnu masku na ludu glavu. To je jedan toliko tvrdoglav narod koji otprilike misli da su u drugim zemljama ljudi blesavi što žele da se zaštite kako ne bi bili zaraženi. Nemoguće ih je na bilo koji način ubediti da neko vreme treba da obuzdaju svoje navike i ne stvaraju gužve po restoranima, kafićima, gradskom prevozu... Ni u većini domova za stare nisu na vreme reagovali i koristili zaštitnu opremu. Pustili su da sve ide svojim tokom. Od korona virusa je do sada u Srbiji umrlo nekih 220 , a u Švedskoj 3300 ljudi!

  • Tasha

    12. maj 2020 | 16:41

    Jedini ispravan sistem !

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA