Rastu tenzije između Kine i SAD u jeku epidemije korona virusa: Vašington gomila bombardere na Guamu
Američko ratno vazduhoplovstvo transportovalo je četiri “B-1B Lancer” bombardera i oko 200 vojnika iz baze u Teksasu na ostrvo Guam.
Ovaj manevar koji je opisan kao privremeni, dolazi u trenutku kada rastu tenzije između Pekinga i Vašingtona, koliko oko spora u Južnokineskom moru, toliko i u međusobnom optuživanju ko je kriv za pandemiju korona virusa.
Peking je saopštio da je prošle nedelje “oterao” brod američke mornarice USS Barry iz voda Južnokineskog mora, pošto je primećen kod ostrva koje je spor između Kine i Vijetnama. Pentagon nije objavio koliko dugo će strateški bombarderi ostati na ostrvu.
Podsećanja radi, Amerika je 17. aprila povukla grupu bombardera B-52 sa ostrva, ali u narednim nedeljama je posla B-1 bombardere. Istog meseca, američko vazduhoplovstvo poslalo je dva B-1 bombardera u Japan zbog obuke.
Zašto je došlo do ovog premeštanja nije poznato, mada je šef operacija američke vojske u Tihom okeanu (PACAF) komandant Frank Velton dao blagu naznaku toga, tvrdi Sputnjik. Naime, on je rekao da ovi bombarderi mogu da nose projektile za delovanje na zemlji, kao i mogućnost da odgovore na pretnje sa mora. Kako navodi ovaj ruski portal, oficir nije naveo na čije ratne brodove je mislio da su pretnja.
Nekadašnji direktor obaveštajnog centra komande u Tihom okeanu, Karl Šuster, rekao je za CNN da su bombarderi poslati kako bi “zakomplikovali donošenje odluka lošim glumcima”. Sa druge strane, istraživač Timoti Helt pretpostavlja da je ovo loš potez SAD.
- Kina bi mogla lako da napravi plan i uništi bombardere pošto zna tačno gde su - objasnio je Helt.
Treba napomenuti da su B-1 bombarderi 2017. godine bili prebačenu u Japan, kada su buknule tenzije između Severne i Južne Koreje. Ova letelica ušla je u službu 80-ih godina prošlog veka, a prvobitno je bila dizajnirana kao bombarder koji bi nosio nuklearnog naoružanja.
I dalje bez odgovora Pekinga
Kina još nije komentarisala gomilanje bombardera na Guamu, ali je prošle nedelje kritikovala “militarizaciju Južnokineskog mora” od strane Amerikanaca, ocenivši ovako ponašanje “priziva nevolju”.
- Naša vojska ostaje u pripravnosti, štiteći suverenitet, bezbednost i interese Kine, ali u isto vreme održava mir i prosperitet u regionu - kazao je porparol ministarstva odbrane pukovnik Vu Ćijan komentarišući incident sa brodom USS Barry.
Video: Sve sam maske kupila, ništa nisam ostavila Amerikancima!: Nerazumno ponašanje bahate Kineskinje
(M. Lj)
Video: Pogledajte kako izgleda sajam antikviteta u Ljubljani
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Seoul
Pričao je amerima još Buš, dok je bio na vlasti, kada su pitali zašto sada to ne reši sa Kinom. Kina moze da izvede vojsku kakvu čovečanstvo nikada nije videlo, a u punoj snazi će biti za 10ak godina, (otprilike u neko današnje doba) A još u savezništvu sa Rusijom i Indijom, stvarno ne vidim razlog da se bilo koga plaše.
Podelite komentar
BOB
To bi bio veliki zalogaj cak i za Amere?!
Podelite komentar
Cule
Dobiće po tamburi od kineza, bolje da se ne kače
Podelite komentar