Zabrinjavajuća analiza: U 13 evropskih zemalja broj smrtnih slučajeva od korone do 60 posto veći?

 ≫ 
  • 1
korona virus, koronavirus, bolnica, lekari Foto: Tanjug/AP

Broj umrlih od koronavirusa mogao bi biti i 60 odsto veći nego što govore službeni podaci, pokazala je analiza "Fajnenšal Tajmsa" o žrtvama pandemije, sprovedena u 14 zemalja. U svim analiziranim zemljama, osim Danske, broj smrtnih slučajeva daleko je veći od službenog broja smrti.

Višak smrti jedna je od temeljnih epidemioloških mera koja označava povećanje broja umrlih osoba na nekom području. Najčešće se izražava kao odstupanje broja umrlih u odnosu na godinu pre, tako da se određeni broj smrti može pripisati pojavi neke bolesti, u ovom slučaju Covidu-19.

- Neke evropske države tako beleže izraženi višak smrti, poput Belgije, Italije, Francuske, Španije i Velike Britanije, dok one koje su manje pogođene virusom nemaju takav višak.

koronavirus, korona virus Italija beleži veliki broj smrti / Foto: Tanjug/AP

- Pritom svakako treba naglasiti da se brojčani višak smrti sastoji od barem tri odrednice: smrti pripisivih koronavirusu, smrti koje su uzrokovane koronavirusom koji nije bio dijagnostifikovan (neprepoznati slučajevi) i smrti koje nastaju kao posledica poremećaja u redovnom radu zdravstvenog sistema - rekao je prof. dr Ozren Polašek, profesor na Katedri za javno zdravstvo i voditelj Centra za globalno zdravlje Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Splitu za Jutarnji list.

On je rekao da, zasad, nemaju pouzdane podatke o višku smrti u Hrvatskoj.

- Naime, postojeći sistem, koji je zakonski određen, ne predviđa mogućnost brzog prikupljanja i analize takvih podataka, što nam predstavlja problem u sveobuhvatnom praćenju ishoda epidemije. Preliminarni podaci koje imamo govore nam da ne postoji izražen višak smrti, ali potrebno je prikupiti podatke na isti način kako su prikupljeni i obrađeni prethodnih godina, kako bismo mogli imati uporedive podatke - kaže Polašek.

- Prema postojećem okviru, podaci su nam dostupni i možemo ih početi analizirati najranije dva-tri meseca nakon nastupa smrti, jer je toliko vremena potrebno da se oni mogu proveriti i smatrati konačnim - rekao je prof. dr Ozren Polašek.

Govoreći o podacima iz drugih zemalja, on kaže da se može izračunati očekivani broj umrlih-

- Kada pogledamo podatke iz drugih zemalja i izrazimo ih kao specifične stope umiranja prema desetogodišnjim skupinama, možemo izračunati očekivani broj umrlih. Pritom, ako bi se zarazili svi ljudi u Hrvatskoj i ako bi naše stope umiranja bile iste kao u drugim zemljama, od koronavirusa u Hrvatskoj umrle bi 80.804 osobe.

Letalitet je u jasnom porastu od srednje životne dobi prema najstarijim dobnim grupama; u grupi iznad 85 godina on neretko iznosi više od 30 posto. Uz taj broj svakako bi trebalo uračunati i druge uzroke smrti, što bi konačno moglo dovesti i do više od 100.000 umrlih osoba u ovoj godini - naglasio je Polašek.

Povećan rizik

Letalitet od Covida-19 u Hrvatskoj je u ovom trenutku oko tri posto, odnosno na 2.062 potvrđena slučaja zabeležili su 67 umrlih.

Doktori, odela, maske, viziri, rukavice, kotonavirus Na jesen dolazi sledeći talas / Foto: Tanjug/AP

- Međutim, bolest traje oko tri nedelje za teže slučajeve, što unosi metodološki problem izračunavanja, jer u računicu mogu ući samo osobe kod kojih je bolest završila. U toj situaciji se vraćamo na 10. april 2020., kada smo imali 1495 potvrđenih slučajeva, što uz 67 smrtnih ishoda rezultuje nešto većom stvarnom stopom smrtnosti od 4,5 posto - rekao je Polašek.

On ističe da će u ovoj fazi epidemije naglasak biti na ličnoj odgovornosti.

- To znači da moramo održavati fizičku distancu i na sve načine smanjivati rizik širenja virusa, jer ćemo samo tako moći i očuvati zdravlje, ali i državu.

Ideja o otvaranju granica sa zemljama koje imaju povoljnu epidemiološku situaciju zasigurno će pomoći turizmu, ali će sigurno dovesti do povećanog rizika zaražavanja zbog postojanja asimptomatskih slučajeva. To će biti dvosekli mač i može dovesti do još brže pojave jesenjeg talasa, a time i pogoršati trenutnu epidemiološku situaciju. Ovaj virus nas je do sada više puta zbunio, no naučna zajednica dosta ujednačeno govori o izglednom povećanju rizika najesen - upozorio je Ozren Polašek.

Na ovoj stranici možete pratiti podatke o obolelima od korona virusa iz svih zemalja sveta.

(Telegraf.rs)

Video: Nepravilna upotreba pirotehnike može izazvati teške povrede sa trajnim posledicama po zdravlje

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Toni

    3. maj 2020 | 07:05

    Dok one koje su manje pogodjene smrtnost je vise od mesec dana ista nista bolje primer nemacka tek su u ponedeljak poceli sa maskama rukavica nema a u radnjama se normalno mimoilaze samo sto se ne zakacuju.Dok se god narod zamoljava dotle je neposlusan.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA