U Italiji procurio dokument koji upozorava na moguće katastrofalne posledice brzog popuštanja mera
"Procurio" je, kako se u Italiji moglo i očekivati, "veoma poverljiv" dokument Tehničko-naučnog odbora koji je 22. aprila upozorio Vladu na moguće katastrofalne posledice prebrzog popuštanja mera zaštita od koronavirusa koji izaziva Covid-19, piše Jutarnji list.
Odgovorni stručnjaci, koje predvodi prof. Silvio Brusafero, razradili su model na temelju veoma zaraznog soja koji je u Italiju dospeo iz Nemačke.
Prema tome modelu, već bi samo otvaranje škola u ovoj fazi imalo veoma ozbiljne posledice: razbuktalo bi zarazu tako snažno da bi potreba za intenzivnom negom premašila ukupan broj dostupnih ležajeva u intenzivnoj nezi u Italiji.
Napomenimo da je Italija od početka proboja pandemije više nego udvostručila broj ležajeva na intenzivnoj nezi, sa oko 4.300 na oko 9.000, opremljenih i respiratorima bez kojih mnogi pacijenti ne bi mogli da prežive (a mnogi su preminuli uprkos tome). Naime, Covid-19 se kod iole slabijih pacijenata razvija u naglu obostranu upalu pluća, napadajući istovremeno i srce.
Italijanski Tehničko-naučni odbor smatra automatski riskantnima sve osobe s navršenih 60 i više godina. Izuzetaka, naravno, ima u oba smera, ali statistika dosadašnjih slučajeva kaže da je kod osoba 60+ rizik smrtnog ishoda nekoliko puta veći nego kod osoba 60-. Igraju ulogu, naravno, sistemske autoimune, odnosno hronične bolesti, posebno dijabetes, igra negativnu ulogu pretilost, dakle i koncentracija tih faktora kod osoba starijih od 60 godina, ali igra ulogu i slabija odbrambena sposobnost starijeg organizma i ako je zdrav.
Granica od 60 godina može se doimati proizvoljnom u pojedinačnim slučajevima, ali je značajna u opštoj populaciji, sudeći po statistici smrtnih slučajeva.
Kakve onda veze ima škola? Naprosto zato što školska populacija ne živi samostalno i izolovano, nego u zajednici dvogeneracijskih ili višegeneracijskih porodica. Može zarazu prenositi i pronositi a da sama ne pokaže nikakav simptom.
Škola nije izuzetak. Naprosto, u ovoj fazi, bilo u kom scenariju otvaranja koji bi podrazumevao grupne kontakte, infektivnost bi prešla epidemijski prag i tako pokrenula novi talas epidemije.
To objašnjava zabranu okupljanja, dakle i na treninzima ekipnih sportova, a tim više u crkvama, gde glavna populacija nisu ljudi u trećoj deceniji i u naponu snage i fizičke spremnosti.
Odbor je izračunao:
- ako rasprostranjenost mera individualne zaštite smanji prenosivost zaraze za 15 posto, scenario otvaranja komercijalnog sektora ne bi izazvalo prelazak epidemijskog praga samo ako bi uspela da se spreči prenosivost u zajednici na starije od 60 godina.
- Ako pak rasprostranjenost mera individualne zaštite smanji prenosivost zaraze za 25 posto, scenario otvaranja komercijalnog i ugostiteljskog sektora ne bi izazvao prelazak epidemijskog praga samo ako bi se uspela spriečiti prenosivost u zajednici na starije od 65 godina.
Poželjnim smatra smanjenje prenosivosti za 20 posto, ali uz korištenje mera zaštite (fizička razdaljina, maske, rukavice, pranje i dezinfekcija ruku), uz mogućnost praćenja kretanja, uz porast individualne i kolektivne svesti o opasnosti od pandemije.
Video: Stanovnici ovog italijanskog gradića izgradili imuni sistem na koronu
(Telegraf.rs)
Video: Labud Boža se vratio u vodu, ali je i dalje u nevolji: Drugi mužjaci su ga oterali
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Ivan
Jel imate vi nesto pametnije da pricate!
Podelite komentar