Većina zaposlenih roditelja u Italiji vraća se na posao, ali škole i vrtići ostaju zatvoreni

 ≫ 
  • 1
Nerola selo Italija koronavirus Foto: Tanjug/AP

Većina zaposlenih roditelja u Italiji vratiće se na radna mesta od 4. maja, kada se očekuje popuštanje restriktivnih mera u toj zemlji protiv korona virusa i pokretanje poslovnih aktivnosti, međutim škole i vrtići ostaće zatvoreni barem do septembra.

Zbog najavljene "druge faze" u Italiji mnoge porodice suočiće se sa poteškoćama jer nemaju pomoć u čuvanju dece dok su roditelji na poslu, a mere društvenog distanciranja onemogućavaju pomoć baka i deka pošto starije generacije spadaju u najranjiviju kategoriju u pandemiji virusa kovid-19.

Oko 67 odsto zaposlenih roditelja smatra da je angažovanje bebisiterke jedino moguće rešenje, a čak 91 odsto ocenjuje da vladine mere podrške nisu dovoljne i smatra da bonus za bebisiterke ne pokriva ni četvrtinu troškova, pokazalo je istraživanje internacionalne agencije specijalizovane za čuvanje dece Jupiz (Yoopies).

Od 4. maja očekuje se da će iz 53 odsto domaćinstava oba roditelja morati da budu na radnom mestu, dok predškolske ustanove i škole ostaju zatvorene.

Mnogi roditelji ističu da novčana pomoć od 600 evra za period od marta do septembra, kada bi škole trebalo da budu ponovo otvorene, pokriva samo jedan mesec troškova za bebisiterke koje bi trebalo da čuvaju decu pet dana nedeljno narednih pet meseci.

Oko 2,7 miliona građana Italije vratiće se na radna mesta prema nacrtu plana italijanske vlade o postepenom pokretanju poslovanja u zemlji, u kojoj će mere opšteg karantina biti na snazi do 3. maja.

Na ovoj stranici možete pratiti podatke o obolelima od korona virusa iz svih zemalja sveta.

Video: Užasni snimci iz urgentnog centra: Zujanje respiratora i ljudi koji se bore za život

(Telegraf.rs/Tanjug)00

Video: Dačić se sastao sa potpredsednikom Vlade Republike Kazahstan

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Suzana

    23. april 2020 | 18:21

    Ni u jednoj zemlji socijalno ustanove ne rade svoj posao ili ih nema.Ne prave socijalno porodicne planove i drzave donose stihijske odluke.Ako decu nema ko da čuva prvo ce im bebisitetke doneti zarazu u kucu pa onda roditelji sa posla.A onda ce i deca ako dobiju virus od roditelja zaraziti bebisiterke i njihove porodice.Takodje nema ko u kuci nista da uradi jer siterke to ne rade, a umorne zene sa posla ce dodatno pasti od rada u kuci i imunitet ce im biti 0.To nije dobar plan.Bolji plan je da drzave jednog roditelja ostave uz decu i placaju minimalac, a drugi roditelj da radi i ako moze izoluje se kada dodje kuci ili se odseli ako ima gde.Tako do vakcine ili leka to je jedini nesto održiviji režim.Svi su poludeli za zaradom i to ce, kao sto vec jeste dokrajciti svet.Pa nije moguce da uz minimalac i jednu platu porodice ne bi izdrzale i da drzave ne bi izdrzale.Pa veci im je trosak lečenje od korone svih tih porodica koje se masovno krecu nego minimalna podrska porodicama na smislen nacin.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA