Španci potvrdili: Slepi miševi jesu izvor korona virusa, veruju da su zarazili piliće

 
 ≫ 
  • 10

Šišmiši mogu da žive i do 30 godina, što je i više nego dovoljno da razne infekcije prenesu u okolinu

Prirodnjacki muzej, slepi misevi Foto: Prirodnjački muzej

Slepi miševi sigurno bi mogli da budu nosioci novog koronavirusa, iako se i dalje detaljno proučava da li je korona virus eventualno potekao od pangolina ili drugih životinja na kineskom tržištu, potvrdilo je Ministarstvo zdravlja Španije.

Veruje se da su šišmiši zarazili žive piliće i druge životinje koje su se prodavale na tržnicama u Vuhanu. Šišmiši se inače povezuju i sa drugim zarazama kao što su ebola, HIV i besnilo.

Smatra se da je izvor koronavirusa takozvano mokro tržište u Vuhanu gde su se prodavale i mrtve i žive životinje, uključujući ribe i ptice. Takva tržišta predstavljaju poseban rizik za prelazak virusa sa životinja na ljude jer ne zadovoljavaju higijenske standarde. Na takvim pijacama životinje se drže i odgajaju, a obično su i gusto nabijene, što pogoduje širenju bolesti s vrste na vrstu.

Sisar pangolin jedna je od životinja koja se prodavala na divljim tržištima u Vuhanu, a njihovo meso smatra se u Kini pravim delikatesom.

Njihove ljuske su sačinjene od kreatina, kao nokti kod čoveka, zbog čega mnogi veruju da imaju terapeutska svojstva, što je dovelo do skorog istrebljenja ove vrste. Ljuske pangolina se koriste u tradicionalnoj kineskoj medicini i veruje se da leče mnoge bolesti.

Odeljenje na čelu sa španskim ministrom zdravlja Salvadorom Illom nedavno je istraživao koronaviruse izolovane u smrznutom tkivu iz 30 pangolina, javlja El Mundo, a prenosi "Klix". Korona virusi otkriveni u ovim tkivima pokazali su genetsku sličnost u procentu između 85 posto i 92 posto s novim korona virusom. S tim u vezi, španski naučnici podržavaju mogućnost povezivanja koronavirusa s pangolinima.

Ne znaju kako je prešao na čoveka

Nije poznat način na koji je novi koronavirus našao put do prvog čoveka, mada sve upućuje na direktan kontakt sa zaraženim životinjama ili njihovim respiratornim sekretima te materijalima iz probavnog sistema.

U tom smislu, Ministarstvo zdravlja Španije podseća da naučnoistraživački rezultati pokazuju da se virus može preneti s čoveka na mačku, ali da postoji i mogućnost prenosa virusa s jedne mačke na drugu mačku. Međutim, u ovom trenutku nema dokaza o prenošenju virusa sa životinja na ljude.

Kineski naučnici ranije su uporedili genetski kod novog koronavirusa i ustanovili 96-postotno podudaranje s koronavirusom pronađenim u šišmišima na jugozapadu Kine. Stoga, i španski naučnici veruju kako je sedmi otkriveni koronavirus najverovatnije skočio sa šišmiša na pangoline koji su se prodavali na mokrim tržnicama u Vuhanu.

Kada je reč o slepim miševima, oni žive u velikim kolonijama gde se virusi bliskim kontaktom lako prenose s jedne životinje na drugu. Šišmiši mogu da žive i do 30 godina, što je i više nego dovoljno da razne infekcije prenesu u okolinu putem urina, izmeta i sline. Tako je virusna infekcija Nipah u Bangladešu povezana sa sokom urmi koje su ubrane s drveća na kojem su boravili šišmiši.

Na ovoj stranici možete pratiti podatke o obolelima od korona virusa iz svih zemalja sveta.

Video: Kruži snimak sa tek otvorene pijace u Vuhanu, navodno opet prodaju slepe miševe

(Telegraf.rs)

Video: PKS širi prisustvo na azijskom tržištu: Otvorene još dve kancelarije

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • seljo

    20. april 2020 | 16:17

    amerikanci su krivi oni jedu slepe miseve

  • baba smilja iz darosave

    20. april 2020 | 18:00

    dovoljno je samo videti na jutubu kineske pijace i sta se tamo i kako prodaje.

  • MUKTE

    20. april 2020 | 18:09

    ljudi izgleda zaboravljaju koje su sve bolestine zaraze i infekcije dosle iz kine.pokusajte malo da se podsetite.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA