4 lidera za koje epidemija korona virusa ne postoji: U Belorusiji se igra fudbal, a Bolsonaro šeta
Dok je u većem delu sveta preduzeta akcija bez presedana u borbi protiv novog korona virusa, četvorica lidera i dalje poriču pretnju koju predstavlja pandemija.
To su predsednici Brazila, Belorusije, Turkmenistana i Nikaragve, Žair Bolsonaro, Aleksandar Lukašenko, Gurbanguli Berdimuhamedov i Danijel Ortega, koji odbijaju da ozbiljno shvate korona virus, piše "Fajnenšel tajms".
Oliver Štenkel, profesor međunarodnih odnosa na brazilskom ekonomskom institutu FGV u Sao Paolu, opisao ih je kao "Savez nojeva" - u aluziji na mit da te velike ptice zabijaju glavu u pesak kada se suoče sa opasnošću.
“Fajnenšl tajms” piše da bi, osim rizika po zdravlje građana, njihovo poricanje moglo doneti političke posledice. Nezadovoljstvo u Nikaragvi ključa, a popularnost brazilskog predsednika je opala i suočen je sa protestima Brazilaca koji svaku noć izlaze na prozore i lupaju u šerpe vičući “Bolsonaro ubica”, prenose "Vijesti".
Lukašenko (65), koji je na vlasti od 1994, jedan je od svetskih lidera koji su javno najviše skeptični povodom potrebe za snažnom akcijom u cilju suzbijanja korona virusa.
On kritikuje savete da naredi uvođenje blokade u državi od 9,5 miliona stanovnika i tvrdi da se KOVID-19 može poraziti pozitivnim razmišljanjem.
Belorusko ministarstvo zdravlja, koje ohrabruje građane da smanje kontakte kako bi sprečili širenje korona virusa, saopštilo je da su od njega umrle 42 osobe u zemlji. Međutim, Lukašenko kaže da su svi oni imali druge zdravstvene probleme. U ponedeljak je izjavio da niko u Belorusiji neće umreti od virusa.
Predsednik odbacuje strah od virusa kao “psihozu” i savetuje zemljacima da igraju hokej, voze traktore, piju votku, idu u saunu kako bi se zaštitili od virusa.
- Ako osoba pozitivno razmišlja, biće zdrava - uveren je Lukašenko.
Na sastanku sa zvaničnicima 7. aprila, on je rekao da bi lako mogao uvesti mere karantina u roku od 24 sata i zapitao "ali, šta ćemo jesti?".
Hokejaški tim za koji igra, prošlog vikenda je pobedio na nacionalnom turniru, pred gomilom navijača, 11. put za 13 godina.
Kada ga je jedan novinar krajem marta pitao za odluku da učestvuje na hokejaškoj utakmici, on je rekao: “Ovde nema virusa. Jeste li videli neki da leti okolo”?
Belorusija je jedina zemlja u Evropi gde se fudbalske utakmice i dalje igraju, ali, kako je preneo Rojters, sve veći broj navijača bojkotuje mečeve iz straha od zaraze.
Broj zaraženih u toj državi je skoro pet hiljada, a Svetska zdravstvena organizacija je saopštila da bi Belorusija trebalo da uvede mere ograničenja u borbi protiv epidemije.
Lukašenko, međutim, kaže da bi one ugrozile ekonomiju.
- Preporučuju da se ne krećemo u masama, da se ne dodirujemo, da se ne ljubimo, ne grlimo i tako dalje. Ali, kad se ovo završi, videćemo ko je bio u pravu, a ko nije! - poručuje on.
Kada je Brazil prošlog vikenda postao prva zemlja južne hemisfere u kojoj je od korona virusa umrlo hiljadu osoba, ultradesničarski predsednik Žair Bolsonaro je izašao u šetnju, iako su njegovi zdravstveni zvaničnici preporučili socijalnu izolaciju.
- Niko mi neće uskraćivati pravo da se krećem - poručio je Bolsonaro, nekoliko trenutaka pošto se rukovao sa jednom starijom ženom odmah nakon što je obrisao nos rukom.
Bolsonaro je više puta opisao situaciju vezi sa virusom kao “histeriju” i, poput američkog predsednika Donalda Trampa, hvalio lek hidroksihlorokin koji se koristi protiv malarije kao moguću delotvornu terapiju i naredio vojnim laboratorijama da povećaju proizvodnju.
- Virus je tu i moramo se suočiti sa njim, ali kao muškarci, dođavola, ne kao deca - rekao je on.
Takođe se pohvalio da će ga njegove atletske veštine održati zdravim.
- Zahvaljujući tome što sam se bavio sportom, ako bih se zarazio virusom, ne bih morao da brinem, ne bih osetio ništa, ili u najgorem slučaju, dobio bih mali grip ili kijavicu - rekao je brazilski lider.
Bolsonaro je pozvao da se otvore prodavnice u državi od 212 miliona stanovnika i kritikovao guvernere država kao “ubice radnih mesta” zbog uvođenja karantina. On je izuzeo crkve od zatvaranja.
“Fajnenšl tajms” navodi da se autokratski lider Nikaragve usred globalne krize mesec dana nije pojavljivao u javnosti i nije davao javna saopštenja o korona virusu - do obraćanja preko televizije u sredu. On je tom prilikom rekao da je pandemija “znak od boga” da se ogromna potrošnja na atomske bombe preusmeri na zdravstvenu negu.
Iako u govoru nije pomenuo specifične mere za borbu protiv krize, navodno je naručio stotine litara sredstava za dezinfekciju ruku i pet hiljada pari rukavica za predsedničku rezidenciju. Početkom aprila, dok su države širom sveta uvodile mere izolacije, Ortegina supruga i potpredsednica Rosario Muriljo je pozvala 6,5 miliona stanovnika Nikaragve da izađu na ulice i pridruže se skupu za “Ljubav u vreme KOVIDA-19”.
Škole, prodavnice i pijace su ostale otvorene. Vlada je navodno primorala nastavnike da posećuju roditelje u njihovim domovima kako bi vršili pritisak na njih da i dalje šalju decu u školu.
Uskršnji školski raspust je produžen, ali se utakmice fudbala i bejzbola igraju kao i obično. Na snazi je dobrovoljni karantin samo za one koji dolaze iz inostranstva, a granice Nikaragve su ostale otvorene.
Ortega, 74-godišnji bivši revolucionar, koji je na čelu centralnoameričke države 24 od proteklih 41 godinu, poslednji put je viđen u javnosti 21. februara, iako je učestvovao na video konferenciji sa regionalnim liderima 12. marta. To je podstaklo izveštaje da je predsednik, za kojeg se odavno veruje da ima lupus, bolestan i u karantinu, da je pošao na Kubu da se leči ili da je čak umro.
Vlasti u Nikaragvi kažu da trenutno imaju samo tri slučaja zaraze KOVID-19 i jedan smrtni, a Ortega tvrdi da imaju dovoljno respiratora i kapaciteta da se bore protiv krize.
Predsednik Turkmenistana, koji je po profesiji stomatolog, tvrdi da je smislio domaći metod za sprečavanje oboljevanja od KOVID-19, a to je spaljivanje stabljika biljke divlji sedef, čime se, kako tvrdi Berdimuhamedov, može zaštititi od virusa “koji su nevidljivi golim okom”.
Zvaničnici su počeli da dva puta dnevno pale biljku u zgradama vlade, kancelarijama, pijacama, školama i na grobljima, kako bi odagnali virus. Iako ne postoje naučni dokazi koji bi opravdali tu meru, život je nastavljen istim tokom u centralnoazijskoj diktaturi od šest miliona stanovnika.
U Turkmenistanu su informacije oskudne i u normalnim okolnostima, a do njih je posebno teško doći otkad je ta zemlja u martu zatvorila granice i ograničila domaća putovanja, piše “Fajnenšl tajms”.
Vlasti i dalje tvrde da niko u državi nije oboleo od KOVID-19, iako se u izveštajima Hronike Turkmenistana sa sedištem u Beču tvrdi da ima najmanje sedam slučajeva, prenosi "Blic".
Vlada i državni mediji u Turkmenistanu su nedeljama izbegavali pominjanje korona virusa po imenu. Radio Azatlik, koji finansiraju Sjedinjene Države, objavio je da je policija hapsila građane koji su na ulici pričali o pandemiji.
Nakon što je sa zakašnjenjem priznao pretnju od virusa ovog meseca, Berdimuhamedov (62) je izneo još jednu od svojih preventivih metoda: “jačanje principa zdravog života” putem javnih podviga u sportskim veštinama.
“Fajnenšl tajms” piše da se ovog vikenda očekuje nastavak fudbalske sezone u Turkmenistanu nakon jednomesečne pauze. Berdimuhamedov je početkom ovog meseca organizovao vožnju bicikla oko prestonice Ašhabad povodom Svetskog dana zdravlja. U toku su pripreme za druge važne proslave poput Dana konja krajem aprila.
Video: Brutalna nemačka policija hapsila u centru Berlina, jer demostranti ne poštuju mere
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Sudar autobusa i automobila kod okretnice na Slaviji
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Boža zemunac
Bravo za Lukašenka.
Podelite komentar
roki
Bravo Lukasenko,svaka cast,tako treba!!!
Podelite komentar
Дејан Младеновић
Свака част Белоруском П Лукашенку, лепо је рекао и кад се појавио овај вирус да то владари из сенке раде да би уништили људски род
Podelite komentar