Sve je počelo kada je starija žena došla sa kašljem: Ispovest doktorke koja je otkrila korona virus
Doktorka Žang Đićijan, koja radi na respiratornom odeljenju i odeljenju za intenzivnu negu u bolnici u Vuhanu, vodi se kao prva lekarka koja je otkrila korona virus.
Ona je za novinsku agenciju Sinhua opisala kako su izgledali prvi dani epidemije koja je upravo buknula u tom kineskom gradu. Govoreći kroz plavu masku, otkrila je detalje prvog susreta sa smrtonosnom bolesti koja je do sada odnela preko 152.000 života u svetu.
Kako priča, prva dva slučaja korona virusa bili su stariji muškarac i njegova žena.
- Prvi slučaj koji smo primili bila je starija žena koja je imala groznicu, kašalj i problema sa disanjem. Njeni suprug i sin došli su sa njom, ali je muž došao kod lekara jer se osećao iznemoglo. Nije imao groznicu... Razmišljali smo da li je i sin takođe bolestan. Kada smo uradili test, bili smo sigurni da je i sin imao problem sa plućima - priča Žang.
Oštećenje pluća
Doktorka je rekla da su simptomi koje je imala ta porodica ličili “gripu ili običnoj upali pluća”, ali njihovi CT snimci su otkrili da su im pluća bila prilično oštećenja.
- Snimci su pokazili da je virusna infekcija izazvala oštećenje na njihovim plućima. Međutim, pluća kod sina su bila mnogo oštećenija nego što smo ikada videli - kazala je Žang, koja je 2003. godine bila angažovana u borbi sa SARS-om.
Međutim, kada je 27. decembra došao još jedan pacijent sa istim simptomima, podnela je izveštaj bolnici i upozorila da je verovatno “otkrivena viralna bolest koja je najverovatnije infektivna”, s obzirom da je imala iskustvo ranije sa širenjem SARS-a.
Video: Ovako izgledaju pluća posle srednje teške COVID-19 infekcije
Onda su pacijenti počeli da pristižu
Ona tvrdi da su i drugi pacijenti počeli da pristižu pacijenti sa sličnim simptomima, posle čega se konsultovala sa 10 stručnjaka i prijavila ceo slučaj.
- Posumnjali smo da nešto nije u redu, ali nismo znali tačno šta je to bilo - kazala je ona za agenciju Sinhua.
Sledećeg dana pokrenuta je istraga, a 30. decembra sve zdravstvene ustanove u Vuhanu upozorene su da je počela “epidemija upale pluća sa nepoznatim uzročnikom u gradu”.
Tim eksperata Nacionalne zdravstvene komisije Kine poslat je u Vuhan, a svim građanima rečeno je da nose maske i da izbegavaju mesta sa velikom količinom ljudi. Do tog trenutka, 27 slučajeva korona virusa potvrđeno je u Vuhanu.
Blokada grada trajala skoro dva meseca
Vuhan je tek pre nekoliko dana otvoren pošto nisu zabeleženi novi slučajevi korona virusa. Žang je nagrađena za njen rad i doprinos borbi protiv ove opake bolesti. Međutim, ona je tu nagradu primila sa velikom dozom skromnosti.
-Radila sam samo što doktor treba da uradi, vodila sam se profesionalizmom - kazala je Žang.
Korigovanje broja mrtvih
Kineske vlasti su se, međutim, našle na udaru zbog navodnog "fingiranja" broja žrtava koronavirusa. Naime, zvaničnici Vuhana, grada u kojem je izbila pandemija korona virusa, korigovali su broj onih koji su preminuli od virusa kovid-19 i dodali još 1.290 žrtava.Ukupan broj preminulih je 3.869, saopštile su gradske vlasti, a prenosi CNN.
Vuhan je takođe revidirao i broj obolelih, pa je uz pridodatih 325 slučajeva do sada ukupno zaraženo 50.333 ljudi. Zvaničnici su naglasili da su ove izmene uneli kako bi pokazali "odgovornost prema istoriji, ljudima i žrtvama", kao i da bi obezbedili "otvorenost, transparentnost i tačnost podataka".
Ministar spojnih poslova Kine Žao Lijian kazao je da Kina nikad nije zataškavala razmere epidemije korona virusa i vlada to ne dopušta. Prema poslednjim podacima, u Kini su zabeležene 82.692 sa korona virusom, a 4.632 su preminule.
Američki obaveštajci tvrde: Kina laže, namerno je smanjila broj žrtava korona virusa
Američke obaveštajne službe ranije su iznele u javnost da smatraju da je Kina drastično smanjila broj zaraženih korona virusom, kao i pravu cifru smrtnih slučajeva. Kako navode svetski mediji, reč je o nizu tajnih dokumenata koji su stigli u Belu kuću, a tri anonimna izvora tvrde je Kina namerno lažirala izveštaje o žrvama korona virusa.
Da li su cifre o broju umrlih i zaraženih korona virusom u Kini stvarno tačne?
Kina je pravi fenomen, pošto je tri meseca bila u potpunoj krizi, ali je ubrzo uspela da se stabilizuje i suzbije epidemiju. Čitavi gradovi, ali i zemlja bili su u karantninu, broj mrtvih je rastao, a ekonomska kriza prouzrokovana epidemijom pretila je da će milioni ljudi ostati bez posla. Neki posmatrači, međutim dovode u pitanje kineske rezultate, smatrajući da postoji mogućnost da Vlada Kine pokušava da pridobije nazad podršku naroda i prikaže imidž stabilnosti u svetskim okvirima.
Na ovoj stranici možete pratiti podatke o obolelima od korona virusa iz svih zemalja sveta.
Video: Koje sve teorije zavere prate virus Covid-19?
(M. Lj.)
Video: Sija kao Las Vegas! Svetleći kamion u novogodišnjoj noći krstari zlatiborskim drumovima!
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Marija
Što ne mogu ove Kineze, nikako. Kako žive i ne čudi da svakih par godina od njih krene neki virus dobijen od životinje. Nešto što je gadno i pogledati oni pojedu. Na pijaci pred kupcem kolju životinju,znači nema kontrole robe koja se prodaje kao što je u normalnom svetu gde svaki komad mesa ima deklaraciju,poreklo,pečat,sve. Pa tek šta rade, tipa sami sebi iščupaju nokat ako je urastao. Prodaju sočiva u boji na nekim sajtovima i to stavljaju u oči, dakle ne sočiva od tog i tog proizvođača ili distributera koji ih nabavlja tu i tu,nego od Boga pitaj koga. Bila sam u Kini 2 puta i zaista se nagledala zanimljivih stvari koje su Evropljanima nezamislive, mislim na njihov stil života. Pa kad hobotnicu živu jedu,a ona gamiže pipcima po tanjiru i onda je kao umoče j neki sos koji navodno ošamuti hobotnicu da im se ne zalepi pipkom za ždrelo i ne udavi ih, a bilo je i par smrti zbog toga. Znači, specijalitet koji možete naručiti u restoranu. I to se smatra jako zdravim. Pa onda zamotaju to oko štapića,ona se uvija, pa rastežu rukom pipak,ma gadno.
Podelite komentar
Cajnice
Kinezi su ga i.napravili
Podelite komentar
Mislim
Kineske vlasti su zabranile i cenzurisale svaki istrazivacki i naucni rad na temu ovog virusa... svaki kineski univerzitet je dobio dopis... a nije ova doktorka prva pokusala da upozori... prvi je bio doktor Li, nakon upozorenja koje je poslao kolegama, doktor Li je uhapsen... zatim je preminuo od posledica ovog virusa...
Podelite komentar