Kako su Nemci savladali korona virus: Tamo gde su oni dobili prvu rundu, druge države su podbacile
Britanski premijer Boris Džonson u nedelju je napustio bolnicu gde je bio nedelju dana, čak i na intenzivnoj nezi, zbog komplikacija usled korona virusa. Ipak, njegov izlazak bačen je u senku sumorne statistike: Britanija je tokom vikenda premašila 10.000 smrtnih slučajeva.
Eskperti za javno zdravlje pribojavaju se da će stopa smrtnosti u Britaniji uskoro, ako već i nije, biti najviša u Evropi, pošto pandemija polako ide silaznom putanjom u Italiji i Španiji.
Britanija bi tako mogla da postane novo evropsko žarište i kao takva stajala bi potpuno u suprotnosti sa obližnjom Nemačkom, jedinom državom na kontinentu sa jačom ekonomijom, čija je vlada prijavila prvi slučaj korona virusa gotovo istovremeno kad i Britanija, piše "Vašington post".
Druge nedelje marta, Džonsonova vlada je branila svoju strategiju koja je tada glasila: škole, testorani i drugi veliki objekti ostaće otvoreni, dok su samo starije osobe savetovane da ne izlaze napolje, u težnji da se stvori imunitet. Nekoliko dana kasnije, vlada govori o novim zabrinjavajućim projekicijama koje broje stotine hiljada mrtvih ukoliko se ne uvede blokada i striktne mere socijalnog distanciranja.
U međuvremenu, 11. marta, nemačka kancelarka Angela Merkel upozorila je da će 60 do 70 odsto popuacije Nemačke doći u kontakt sa virusom. Ali, to nije bilo saopštenje predaje.
- Skoro tri meseca od prvog slučaja, Nemačka je sprovela više od 1,3 miliona testova i praćenje kontakata ostaje i dalje centralno u njihovoj strategiji. Velika Britanija uradila je manje od 335.000 testova i gotovo je odstupala od pokušaja agresivnog praćenja kontakata. U Nemačkoj je umrlo oko 3.000 ljudi, u Velikoj Britaniji preko 10.000 - piše Bazfid.
Nemački predsednik Frank Valter Štajnmajer rekao je u nedelju u uskršnjem obraćanju da ova pandemija nije rat.
- Ne stavlja narode protiv naroda, niti vojnike protiv vojnika. Umesto toga, to je test naše humanosti - rekao je on.
Emili Haber, nemačka ambasadorka u SAD, odbacila je svaku predstavu o nemačkoj izutetnoti usred pandemije.
- Ne možemo da kažemo da postoji određeni nemački obrazac - rekla je ona i istakla nekoliko ključnih faktora koji su Nemačkoj dali prednost: masovno testiranje, relativno mlada populacija i vreme koje je imala za širenje jedinica intenzivne nege i stvaranje rezervi medicinske opreme.
- Imali smo vremena da se pripremimo jer nismo bili prva evropska država koja je pogođena i mogli smo da vidimo i analiziramo situaciju kod drugih - rekla je ona, dodajući da je tome pripomogao dobar zdravstbeni sistem i efikasna saradnja federalne i lokalne vlasti, kao i državnih agencija.
U Nemačkoj i dalje ima mesta, odnosno bolničkih kreveta za zaražene pacijente i verovatno se neće naći pod pritiskom koji je zadesio druge evropske države.
Na ovoj stranici možete pratiti podatke o obolelima od korona virusa iz svih zemalja sveta
Video: Gvozdena disciplina je ključ uspeha: U Nemačkoj ne nose maske, al jedno pravilo poštuju
(N. Z.)
Video: Sneg, kiša i olujna bura otežali saobraćaj na putevima u zemljama regiona
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Zorica
Kako ste najivni sta briga Svede i Nemce za narod, nji interrsuje samo ekonomija. Ljudi im umiru ko pecurke a oni kazu bice jos mnogo mrtvih dok nebude bolje. Molim vas bolje postujte pravila ostanite kod kuce i cuvajte se i vase voljene.
Podelite komentar
Tibor
Ajde pisete gluposti. Ko je savladao. Bolesnih ima puno i dalje. Firme su zatvorene i ja ne radim vec mesec dana. Nema dezinfekcionih sredstava privatno kupiti. A kazu i bolnicama ne dostaje opreme. Jedino sto nema policijski cas kao u srbiji.
Podelite komentar
Deja
Podbsli su svuda oni i kao EU godovo
Podelite komentar