Novi smrtni slučaj od ebole, umrla devojčica od 11 meseci: Virus ubica se vratio
Kongo je danas trebalo da proglasi kraj epidemije
U Demokratskoj Republici Kongo zabeležena je druga žrtva ebole, posle više od šest nedelja bez novih slučajeva, saopštila je danas Svetska zdravstvena organizacjia.
Kako se navodi, u petak je preminula devojčica stara 11 meseci u gradu Beni, prenosi Rojters.
Kongo je trebalo da danas proglasi kraj epidemije ebole od koje je od avgusta 2018. umrlo više od 2.200 ljudi u delu zemlje u kojem je nasilje omelo napore da se širenje bolesti suzbije.
Demokratska Republika Kongo suočava se i s novom zdravstvenom pretnjom - korona virusom, kojim je do sada zaraženo 60 ljudi, a pet ih je preminulo.
Postoji bojazan da bi korona virus mogao nesmetano da se proširi u čitavoj zemlji, opterećenoj decenijama sukoba, siromastvom i korupcijom, kao i nepoverenjem prema nadležnima, koje je dovodilo i do ubistava zdravstvenih radnika tokom epidemije ebole.
Do 10. aprila, ukupno je potvrđeno 3.456 slučajeva ebole u toj centralnoafričkoj državi, sa čak 2.276 smrtnih ishoda.
Ebola - najgori virus na svetu
Ebola ili bolest virusa ebola (EVD) jedna je od najmanje 30 poznatih virusnih bolesti i jedna od četiri po život opasne karantinske hemoragične groznice, sa velikom smrtnošću obolelih. Kako se virus može zadržati do tri meseca u ejakulatu obolelih ebola se može smatrati i polno prenosivom bolešću.
Ovu opasnu ljudsku bolest prouzrokuju ebolavirusi koji se trenutno razvrstavaju u pet odvojenih vrsta: Zair (EBOV), Sudan (SUDV), Bundibugijo (BDBV), Forest (TAFV) i Reston (RESTV)] i svi su enedemski u Africi, osim soja Restor koji je endemski i u delovima Jugoistočne Azije i Kine.
Imunopatogeneza ebola je kompleksna i zahteva ozbiljna istraživanja. Teški oblici bolesti praćeni su brojnim komplikacijama, višestrukim organskim otkazom funkcija i znacima septičkog šoka. Smrtnost se kreće od 55% do 75%, ponekad i više.
Epidemije bolesti izazvane Ebola virusom u Zapadnoj Africi 2014. godinu, uključujući i Zair ebola virus, bila je najveća epidemija izazvana ovim virusom u 21. veku.
Bolesti obično počinje nakon inkubacionog perioda od dva dana do tri nedelje od inficiranja virusom, međutim fizički nalaz zavise od stadijuma bolesti u vreme prezentacije.
Simptomi kao kod gripa, a onda kreću krvarenja do smrti
Sa infekcijom afričkim ebolavirus, period inkubacije je tipičan tri do osam dana u primarnim slučajevima a nešto duži u sekundarnim slučajevima, a klinička slika se karakteriše početnim simptomima: groznicom, gušoboljom, bolovima u mišićima, i glavoboljom. Potom slede simptomi i znaci: mučnina, povraćanje, i proliv, zajedno sa smanjenom funkcijom jetre i bubrega, što može dovesti do krvarenja.
Kako ne postoji specifična terapija, koja bi se pokazale efikasnom u lečenju hemoragične groznice izazvane ebola virusom, bolest se leči simptomatskom terapijom: regulacijom intravaskularnog volumena, nadoknadom elektrolita, dijetalnom ishranom i intenzivnom negom. Preživeli, nakon primarnog lečenja prolaze kroz dug period rekonvalescencije.
Prve nekomercijalno dostupne vakcina protiv ebola virusa, proizvedene su u Rusiji i SAD 2017. godine i u fazi su intezivnog istraživanja u nekim zemljama Afrike. U zaštiti od bolesti ispitivana su i neutralna antitela koja mogu biti od korisna u daljem razvoju vakcine ili kao profilaktički lekovi.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Dragana Mirković sagradila kuću porodici sa Golije
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
nena
samo nam jos ona fali.
Podelite komentar
Dade
Ameri i Britanci seju li seju viruse.Bog ce znati koliko li ce jos iz njihovih "kuhinja"virusa da "pobegne".
Podelite komentar