Kako Evropa i SAD dočekuju Uskrs: Crkve zatvorene, blokade na putevima i apeli "ostanite kod kuće"
Sinod Grčke pravoslavne crkve odlučio je još pre nekoliko dana da proslavu Uskrsa odloži za Odanije Vaskrsa, u noći između 26. i 27. maja, kako je objavio portal Ortodoks tajms. Vernici u mnogim drugim zemljama još ne znaju da li će Uskrs obeležiti u hramovima, a u nekim zemljama to pitanje je, kao i u Grčkoj, već rešeno - negde zabranama, a negde apelima da se i za najradosniji praznik obeleži u kući zbog pandemije korona virusa.
U Britaniji su crkve zatvorene, službe za Uskrs služiće se bez vernika, a organi reda će, kako je najavljeno, budno motriti ima li okupljanja u parkovima i na morskoj obali.
U Italiji, posebno u severnom regionu Lombardija, na glavnim saobraćajnicama koje vode iz Milana i u taj grad, kao i na isključenjima sa autoputeva, postavljene su blokade kako bi stanovnici bili sprečeni u nameri da putuju i praznik slave sa rođacima ili prijateljima.
U strahu od ponovnog razbuktavanja epidemije, italijanski premijer Ðuzepe Konte i nemačka kancelarka Angela Merkel pozvali svoje sugrađane da ostanu disciplinovani i tokom Uskrsa.
- Ako sada popustimo, postoji rizik od toga da ćemo morati sve da radimo ispočetka - upozorio je Konte u obraćanju javnosti u petak uveče, prenosi AP.
- Moramo da održimo ovaj nivo discipline tokom uskršnjih praznika i u danima koji slede, jer bismo veoma, veoma brzo mogli da uništimo ono što smo postigli - rekla je Merkelova, a prenosi Slobodna Evropa.
Blokadama na putevima poslužila se, kao i Italija, i policija u Španiji i Francuskoj. Premijer Francuske Eduar Filip je upozorio da “virus nije na prazničnom odsustvu”, i tako se pridružio apelu ministra unutrašnjih poslova Kristofa Kastanera, koji je rekao da stanovništvo mora ostati kod kuće.
- Prihvatimo da će ovaj Uskrs biti drugačiji od onog na šta smo navikli - izjavio je premijer Mađarske Viktor Orban, pošto su u toj zemlji na neodređeno vreme produžena ograničenja kretanja.
Slovenačka vlada planira ublažavanje nekih ograničenja tek posle uskršnjih praznika, a u Hrvatskoj, ministar zdravlja Vili Beroš preporučio je pripadnicima dijaspore da se uzdrže od dolaska u zemlju za Uskrs.
Bugarski premijer Bojko Borisov objavio je da će pravoslavne crkve i hramovi biti otvoreni na Cveti i Uskrs, ali je takođe pozvao svoje sunarodnike da ostanu kod kuće i tamo se mole, preneli su regionalni mediji.
Ističući da Rumunija još nije spremna za ublažavanje restriktivnih mera, predsednik te zemlje Klaus Johanis izjavio je da će Uskrs provesti kod kuće u društvu supruge, i pozvao stanovništvo da sledi njegov primer.
U Slovačkoj je premijer Igor Matovič još ranije precizirao da je potpuna zabrana kretanja na snazi od 8. do 13. aprila.
Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je da bi voleo da na dan Uskrsa sve crkve u zemlji budu pune, što se ipak neće dogoditi, mada ni sve bogomolje neće biti prazne.
Dok se najveći broj crkava u SAD prilagodio situaciji, oslanjajući se na prenose verskih službi putem interneta ili na unapred snimljen materijal, neke su svoje aktivnosti preselile u neuobičajeno okruženje, kao što su parkinzi ili bioskopi na otvorenom, prenosi BBC.
One crkve koje nisu zatvorile vrata svojih objekata insistiraju da su u stanju da pruže odgovarajuću zaštitu vernicima, uzdajući se u proveru njihove telesne temperature, održavanje bezbedne distance, kao i u dezinfekciju prostorija.
Na ovoj stranici možete pratiti podatke o obolelima od korona virusa iz svih zemalja sveta.
Video: Tuga, jad, nemoć: Novi, pretužni snimci iz bolnice u Italiji
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Petar Benčina igra lik Bogdana: Glumac o filmu "Volja sinovljeva", saradnji sa bratom Igorom
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Mihailović
SAD ima pet puta više stanovnika od Italije, procenat je najbolji pokazatelj stradanja zemlje...svejedno brojke su strašne u Italiji i u Americi...
Podelite komentar