Zabrinjavajuće istraživanje: Zagađenost vazduha razlog toliko smrtnih slučajeva na severu Italije?
Zagađenje vazduha je povezano sa značajno višom stopom smrtnosti zaraženih korona virusom, pokazala je analiza. Ona dokazuje da je čak i maleni porast nivoa zagađenosti u godinama pre pandemije povezan sa porastom smrtnosti od 15 odsto.
Istraživanje sprovedeno u SAD pokazalo je da bi malo čistiji vazduh na Menhetnu u prošlosti mogao sada da spasi stotine života.
S obzirom na velike razlike u nivoima toksičnog vazduha među zemljama, istraživanje sugeriše da će ljudi u zagađenim oblastima daleko verovatnije umreti od korona virusa nego oni koji žive u čistijim područjima, prenosi Gardijan.
Naučnici su naveli da je loš vazduh već poznat kao nešto što povećava rizik od respiratornih i srčanih problema.
U odvojenom izveštaju naučnika iz Italije primećeno je da visoke stope smrtnosti koje su zabeležene na severu zemlje upravo u korelaciji za najvišim nivoima zagađenosti vazduha.
Naučnici navode da bi njihova otkrića mogla da budu upotrebljena kako bi se osiguralo da područja sa visokim nivoom zagađenja preduzmu dodatne mere predostrožnosti kako bi usporili širenje virusa i rasporedili dodatne resurse.
Zagađenje vazduha je već palo zbog uvedenih mera, ali naučnici navode da bi obezbeđivanje čistijeg vazduha u budićnosti pomoglo u smanjenju smrti Covid-19.
Studija koju su sproveli istraživači sa Harvard škole za javno zdravlje iz Bostona analizirala je zagađenje vazduha i smrtnost o korona virusa do 4. aprila u 3.000 američkih okruga, pokrivajući 98 odsto stanovništva.
- Okrili smo da je povećanje od samo 1 μg/m3 čestica PM2,5 povezano sa povećanjem stope smrtnosti za 15 odsto - zaključio je tim.
Studija je u obzir uzela i druge faktore poput stope siromaštva, pušenja cigareta, te broj testiranja i slobodnih kreveta u bolnicama. Isto tako, iz analize su izuzeli Njujork, koji ima daleko više slučajeva od ostalih, kao i one okruge gde je smrtnost od korona virusa manja od deset.
- Prethodna istraživanja pokazala su da je izloženost zagađenom vazduhu značajno povećala rizik od smrti tokom epidemije SARS-a 2003. godine. Tako da mislimo da su naši rezultati konzistentni s tim nalazima - rekla je Rejčel Neteri, članica tima istraživača s Harvarda.
- Ova saznanja mogu nam pomoći da podstaknemo stanovništvo koje je više izloženo zagađenju da preduzmu dodatne mere te izdvoje više sredstava za smanjenje rizika od smrti od covida-19. Verovatno je da će covid-19 još dugo biti širom naših života, uprkos našim nadama o vakcini i lekovima. U svetlu ovoga, morali bismo razmotriti dodatne mere da se zaštitimo od izloženosti zagađenju kako bismo smanjili smrtnost od covida-19 - rekao je Siao Vu, takođe član Harvardova tima.
Druga studija, objavljena u italijanskom časopisu "Environmental Pollution", zaključila je kako bi se visok stepen zagađenja u severnoj Italiji mogao smatrati dodatnim faktorom visoke smrtnosti od korona virusa u tom području.
Na ovoj stranici možete pratiti podatke o obolelima od korona virusa iz svih zemalja sveta.
Video: Parižani takođe ne poštuju preporuke i mere o zabrani kretanja
(Telegraf.rs)50
Video: Labud Boža se vratio u vodu, ali je i dalje u nevolji: Drugi mužjaci su ga oterali
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Dragan
Jedino sto je dobro da u ovom vremenu sve je stalo da zemlja doblje dah i nek potraje samo da nema žrtve jer sve je otišlo u pm.
Podelite komentar
...
Evo dokaza da nas lazu o zagadjenju Balkanskih gradova, cesto smo mogli da citamo u novinama kako je Beograd najzagadjeniji grad na svetu, a smrtnost od korona virusa u Srbiji je 2-3%, dok je u Italiji 12%.
Podelite komentar
Vekica
Šta bi sa teorijom da su najveći zagađivači farme goveda? Čim se kaže Harvard, to odmah postaje istina i jedino ispravno mišljenje, zar ne? Nego, šta bi sa istraživanjima o ovom mutiranom virusu kada su Harvard i ostali vrhunski univerziteti u pitanju?
Podelite komentar