Ekipa Telegraf.rs u Drezdenu: Police sa sredstvima za dezinfekciju su prazne, građani u strahu
Korona virus koji se širi svetom zahvatio je i Nemačku, registrovano je više od 2.000 obolelih od korona virusa, saopštavaju iz instituta "Robert Koh" u Nemačkoj. Najugroženija oblast je Severna Rajna Vestfalija, okrug Hajnsberg, gde je broj zaraženih i najveći u celoj Nemačkoj (484), od kojih su i dve osobe preminule. Celokupna zdravstvena situacija još uvek ne utiče u velikoj meri na privredu u Nemačkoj, industrija radi, saobraćaj nije u prekidu, ali su mere predostrožnosti obuzdavanja korona virusa na visokom nivou.
U istočnom delu Nemačke, odakle se javlja reporterka Telegrafa.rs, broj obolelih od korona virusa svakodnevno se povećava, kao i u ostalim saveznim državama u Nemačkoj. U Saksoniji osnovan je "Korona krizni tim", a kako stoji na njihovom sajtu, na osnovu laboratorijskih testova registrovano je 26 osoba pozitivnih na koronu. U okrugu Bautzen obolelo je najviše - sedam, dok je u drugim gradovima taj broj nešto manji, u Lajpcigu, Drezdenu, Kemnitzu i Majsenu imamo od troje do 4 obolelih u proseku.
Virus koji je prenet u ovu nemačku oblast došao je sa turistima koji su boravili u Italiji i svi se nalaze u karantinu.
Na ulicama u istočnom delu Nemačke, još uvek se ne može osetiti panika, prodavnice, tržni centri, lokali, pabovi, kao i javni prevoz još uvek dobro funkcionišu. U razgovoru sa Saksoncima primetili smo da panike nema, ali da strah ipak postoji.
Najugroženija grupa su stariji od 65 godina koji o svom zdravlju u jeku virusa pažljivo vode računa.
Simona Parma (52), na glavnoj ulici u Drezdenu u Prager štrase, prodaje turističke karte i mape, ona je svakodnevno u kontaktu sa velikim brojem ljudi, ali kako je objasnila za portal Telegraf.rs, još uvek se ne plaši virusa.
- Testirala sam se na virus jer sam svaki dan u kontaktu sa velikim brojem ljudi, držim odstojanje, ne približavam se suviše blizu i vodim računa o higijeni, imam sredstva za dezinfekciju ruku, a često i masku koristim. Nemam još uvek strah, ali sam na oprezu - objasnila je Simona. Ona dodaje da se turisti očekuju tek u aprilu i da bi tada trebalo povećati mere opreza, za sada je sve u redu.
Domin Olfrid (75) sa suprugom objasnio je za srpski portal da se virusa ne plaši.
- Još uvek ne paničimo, situacija u Nemačkoj nije sjajna, ali svakako nismo u Italiji. Ukoliko bude potrebno i mi ćemo pribeći merama kao što su Italijani, a to je karantin. Najbitnija je disciplina u ovoj situaciji, redovno pranje ruku, jačenje imuniteta i nema potrebe za strah - rekao je on.
Tomas Netzband, vaspitač u vrtiću, kaže da ne oseća strah zbog korone.
- Preventivno preduzimamo sve mere kako bi ojačali imunitet. Radim sa decom uzrasta od godinu do 3 godine, svakodnevno peremo ruke, vodimo računa o higijeni. Podsetio bih da je pre tri godine u Nemačkoj bila epidemija gripa od koje je umrlo 20.000 ljudi, to je bila teška godina jer se virus toliko brzo prenosio, mnogo brže od korone. Još uvek ne paničim, ali svakako moramo biti oprezni - istakao je vaspitač.
Saška Ćirić iz Srbije zaposlena je u jednom gerontološkom centru u Saksoniji, ona je za portal Telegraf.rs, rekla da za sada nemaju pacijente sa sumnjom na korona virus.
- Mere prevencije su vrlo visoke, rodbini savetujemo da ne dolaze u posetu ukoliko nije ništa hitno. Dezinfekcija se radi u svakoj smeni, kvake, ručnici... maske nosimo radi lične prevencije. Neki domovi su u karantinu, naš za sada nije - rekla je ona.
Nemci ne paniče, ali sredstva za dezinfekciju nema
Opšta situacija u ovom delu Nemačke, mogla bi se okarakterisati još uvek stabilnom. Većina Nemaca kaže da panike nema, ali prazni rafovi sa sredstvima za dezinfekciju pokazuju suprotno.
Kada sam jutros u velikim trgovačkim lancima pokušala da kupim tečno sredstvo za dezinfekciju, iznenadila me je i cena, 3.99 evra za bočicu od 50 ml. Dok se drogerija otvarala, sredstva su bila na samom ulazu, u svega 20 minuta više niste mogli da nađete ni jedno sredstvo, ljudi su uzimali po nekoliko bočica, i ako svugde stoji obaveštenje: Drage mušterije, ne pravite zalihe!
Situacija u tržnim centrima, lokalima, pekarama, u javnom prevozi je za sada stabilna. U javnom prevozu putnici većinom nose rukavice, dok možda 3 odsto stanovništa šeta sa maskama. Vozači u autobusima i tramvajima izdaju vam karte vrlo oprezno, svi nose rukavice tokom vožnje, a kartu za prevoz najbolje je da kupite pre ulaska u autobus, voz ili tramvaj.
Svi javni skupovi u istočnom delu Saksonije su otkazani, pojedine firme koje se bave organizovanjem velikih događaja svojim zaposlenima su otkazali rad na sajmovima, hotelima, Kongres Centru i mestima koja okupljaju veliki broj ljudi.
Mesta na kojima je najveća cirkulacija ljudi, a to su železničke stanice, tržni centri, bioskopi, pozorišta najbolje je izbegavati, apeluju svakodnevno iz Ministarstva zdravlja.
- Pažljivo razmislite kojim događajima želite da prisustvujete u ovom trenutku ili koje posete pozorištu, bioskopu ili festivalu želite da izbegnete. Snažno savetujemo organizatore velikih događaja, gradonačelnike i opštinske administratore da preuzmu odgovornost za građane. Događaji na kojima učestvuju međunarodni gosti, posebno iz područja koronskog rizika, treba otkazati ili se odvijati bez posetilaca. Isto se odnosi na događaje, kulturne ili sportske događaje na kojima se očekuju posetioci saveznih država poput Severne Rajne-Vestfalije, Baden-Virtemberga i Bavarske jer je već mnogo slučajeva bolesti - apeluju iz nadležnog Ministarstva.
Ukoliko i primetite da imate određene tegobe, poput kašljanja, kijanja, visoke temperature, ne možete otići svom kućnom lekaru, nego je potrebno pozvati broj dežurne službe koja će vas uputiti u određenu ustanovu.
Video: Lončar: Petoro zaraženo korona virusom u Srbiji, ukupno 24
(Dragana Starčević Ivanić)
Video: Pas sa Cetinja čeka decu koja nikada neće doći
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
On
Oj Srbijo mila mati, sve si mi dala i sve sam uzeo, odmah ! 😆
Podelite komentar