Lice i naličje progresa i ekologije: Razvijene zemlje "e-otpadom" truju Afriku

 
 ≫ 
  • 2

Dok su jednima puna usta i zakoni ekologije, drugi da bi sastavili kraj sa krajem, sakupljaju sekundarne sirovine u otrovnim gradovima

Recikliranje otpada je veliki posao na globalnoj razmeri. Ono što je vama stari telefon, televizor ili kompjuter i što ćete rado baciti u smeće, za nekoga je izvor velikog prihoda. Kako sistem funkcioiše? Građanin EU ostavi svoj stari telefon kompaniji na teritoriji svoje države. Ta kompanija uglavnom ne reciklira taj telefon nego ga predaje sledećoj kompaniji, koja služi kao sabirni centar. To se onda prodaje Kini koja ima postrojenja za masovnu reciklažu. Ipak ta postrojenja nisu dovoljna pa strotine tona otpada se predaju afričkim zemljama.

Ono što je do tog trenutka bilo po zakonu, uređene i relativno čisto, po dolasku u Afriku se pretvara u najgore divlje deponije. U Gani ne postoji ni jedna fabrika za reciklažu i otpad se prerađuje tako što lokalno stanovništvo na mestu istovara pali smeće i na taj način dolazi do upotrebljivih metala.

Tako nastalo zagađenje pre svega ubija ljude koji rade na takvim deponijama i one koji žive u blizini. Vazduh i voda su toliko zagađeni da su vlasti u Gani otkrile da kokoške sa šireg područja glavnog grada Akre otrovane teškim metalima. Jaja koje nose nisu za konzumaciju.

Građani Gane tako plaćaju cenu potrošačkog društva razvijenih i bogatih zemalja. svaki stari model telefona ili kompjutera koji se baci može da završi na divljim deponijama. Takođe reciklaža električnih automobila nije regulisana pa njihove baterije takođe završavaju na ovim deponijama. Kada se tako pogleda situacija svaka inicijativa bogatih za čistom životnom sredinom i svi veoma stroggi propisi deluju licemerno, jer je to princip po kome se đubre iz spostvenog dvorišta baca kod komšije.

(Telegraf.rs)

Video: Konferencija za medije povodom filma "Volja sinovljeva

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • BG 1

    17. februar 2020 | 19:27

    Mi imamo jak moral,naše smeće bacamo blizu nas ,pored zgrade,grada,u reke,...,naša etika jača od zapadne.

  • PRC

    17. februar 2020 | 20:31

    Imamo i mi iskustva sa tim, kod nas su istresli svoj nuklearni odpad i naša deca trpe i trpeće velike posledice.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA