Haotičan start izbora u Ajovi: Rezultati satima kasne, republikanci slave, Tramp likuje
U Ajovi su održani prvi kokusi, odnosno stranački skupovi, na kojima su građani izrazili naklonost prema kandidatima za predsedničku nominaciju u Demokratskoj stranci
Političke partije u SAD poslednjih 50 godina uz pomoć kokusa i primarnih izbora određuju kandidate za predsedničku nominaciju. U sezoni izbora 2020. kokusi demokrata i republikanaca će biti održani u šest saveznih država: Ajovi, Nevadi, Kentakiju, Havajima, Severnoj Dakoti i Vajomingu.
U Ajovi su već održani prvi kokusi, odnosno stranački skupovi, na kojima su građani izrazili naklonost prema kandidatima za predsedničku nominaciju u Demokratskoj stranci.
Međutim, prve izbore demokrata za stranačkog predsedničkog kandidata u Ajovi obeležio je haotičan start - rezultati satima kasne pošto partijski zvaničnici proveravaju "nedoslednosti" provobitnog prebrojavanja.
Republikanci slave haos
Republikanci u SAD žestoko kritikuju demokrate zbog kašnjenja rezultata na prvim izborima u Ajovi za stranackog predsedničkog kandidata, ocenjujući da demokrate "ne mogu da izvedu ni kokus, a žele da vode vladu".
- Demokrate jedu čorbu koju su sami zakuvali, u najaljkavijem haosu u istoriji - rekao je menadžer kampanje aktuelnog predsednika SAD Donalda Trampa, Bred Parskal povodom sinoćnih izbora za demokratskog predsedničkog kandidata u Ajovi.
Parskal je odlaganje rezultata izbora nazvao "krahom".
- Ne mogu da izvedu ni kokus, a žele da vode vladu - napisao je Parskal na svom Tviter nalogu, dodavši "Ne, hvala."
Kokus (caucus) podrazumeva skup, koji može da potraje nekoliko sati, pre nego što prisutni odaberu svog kandidata.
Ovakvi skupovi se održavaju samo na nekoliko lokacija, od kojih je jedna Ajova.
Kejli Mekenani, državna sekretarka za štampu Trampove kampanje, nazvala je odlaganje "osebujnim" i upitala da li demokrate "prepravljaju" svoje kokuse u Ajovi.
- To što demokrate koje nisu u stanju da izveštavaju ni o rezultatima sopstvenih izbora je najsavršenija metafora za početak 2020. godine" - tvitnuo je Endru Klark, direktor za brzo reagovanje kampanje.
Tramp se i sam oglasio na svojoj omiljenoj platformi za društvene medije, ali samo da proslavi svoju pobedu: "Velika pobeda nas u Ajovi večeras. Hvala vam!", napisao je on na svom Tviter nalogu.
Big WIN for us in Iowa tonight. Thank you!— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) February 4, 2020
Republikanska stranka u Ajovi saopštila je da je Tramp razbio "sve dosadašnje zapisnike o izlaznosti".
On je lako pobedio svoje manje poznate rivale, bivšeg republikanskog zastupnika u Ajovi Džoa Velša i bivšeg guvernera Masačusetsa Bila Velda, koji su obojica imali oko jedan posto ukupnog broja glasova.
Prema anketaka demokrata, Berni Sanders, Džo Bajden, Pit Batidžidž i Elizabet Voren glavni su kandidati te stranke.
Međutim, rezultati kasne, a demokrate u Ajovi su objavile da ih ponovo proveravaju zbog "nedoslednosti" prilikom dobijanja podataka s biračkih mesta, što je pokrenulo frustraciju među timovima demokratskih kandidata i kritike republikanaca, piše Politiko.
Šta su kokusi?
Glas Amerike objašnjava šta su kokusi i navodi da je to kao da se istog dana u isto vreme na različitim lokacijama održava na hiljade sastanaka.
Svaki glasački okrug u državi ima određeno mesto na kojem se održava kokus - obično su to škole, biblioteke, javni prostori.
Na dan kokusa, građani se okupljaju u tim prostorijama, diskutuju i otvoreno izražavaju podršku nekome od kandidata. Građani koji žele da učestvuju u kokusima moraju imati najmanje 18 godina i biti registrovani u nekoj političkoj partiji.
Podrška koju građani javno iskažu nekom kandidatu se broji, stavlja u tabele i onda projektuje na broj delegata koji neki kandidat dobija.
Broj delegata je važan jer oni glasaju na stranačkoj konvenciji na leto, na kojoj se finalno odlučuje o tome ko će partiju predstavljati na predsedničkim izborima.
Za razliku od kokusa gde se otvoreno izražava podrška nekom kandidatu, glasanje na primarnim izborima je tajno.
Ali, isto kao kod kokusa, glasovi sa primarnih izbora se pretvaraju u delegate - koji posle glasaju za određenog kandidata.
Primarni izbori će biti održani u više od 40 saveznnih država. Prvi primarni izbori će biti održani u Nju Hempširu 11. februara.
Zbog toga što su prvi na listi, Ajova i Nju Hepmšir privlače najviše pažnje - iako druge države daju veći broj delegata, ili su rasno i socijano raznovrsnije pa bi mogle da daju bolju sliku o tome koji će kandidat najbolje proći.
Kandidate koji "prežive" kokuse u Ajovi i primarne izbore u Nju Hempširu, čeka novi izazov - "super utorak", 3. marta. Tog dana se primarni izbori održavaju u 14 saveznih država, među njima su i dve najnaseljenije u SAD - Kalifornija i Teksas.
Primarni izbori će biti nastavljeni do prve nedelje juna kada se održava konvencija stranke na kojoj se konačno bira kandidat za predsedničku nominaciju.
Na konvencijama se objavljuje i ime kandidata za mesto potpredsednika SAD.
Video: Masa frenetično skandirala Trampu i Melaniji
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Vesić: Ne mogu da prihvatim krivicu, ministarstvo nije moglo da utiče na projekat, kvalitet radova
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.