Ko je "katalonski Mandela", profesor i političar koji je osuđen na 13 godina zatvora
Zagonetni profesor ugodnog karaktera i jedna od ključnih figura katalonskog separatističkog pokreta Oriol Žunkeres je najveći teret propalog pokušaja nezavisnosti, događaja koji je izazvao najveću političku krizu u Španiji od smrti Franciska Franka.
Žunkeres, profesor koji je postao političar, osuđen je u ponedeljak na 13 godina zatvora za svoju ulogu u zabranjenom referendumu 1. oktobra 2017. i kasnijem proglašenju nezavisnosti.
Dugogodišnji pobornik katalonske nezavisnosti i u to doba potpredsednik regionalne vlade, Žunkeres je bio najviši od 12 bivših katalonskih zvaničnika izvedenih na suđenje, pošto je prvi čovek pokreta Karles Puđdemon pobegao u inostranstvo.
Pedestogodišnji otac dvoje dece odlučio je da ostane i od tada je već proveo dve godine u pritvoru.
On za sebe tvrdi da je politički zatvorenik, što Španija odlučno poriče.
- Progonjen sam zbog svojih ideja, a ne zbog dela - rekao je on u februaru.
Iako iza rešetaka, uspeo je da zadrži svoj status u Kataloniji i izabran je i u španski i Evropski parlament.
Rođen je u Barseloni 11. aprila 1969. Živeo je s ocem učiteljem i majkom medicinskom sestrom i obrazovao se u italijanskoj verskoj školi.
Iako je diskretan kada mu je detinjstvo u pitanju, katalonskom listu "La Vanduardia" rekao je da je počeo da podržava nezavisnost kada mu je bilo osam godina.
Poliglot je koji uz maternji katalonski govori španski, engleski i italijanski, kao doktor istorijskih nauka proučavao je na Autonomnom univerzitetu u Barseloni i javnosti postao poznat kao voditelj istorijskih emisija na katalonskom radiju i televiziji.
Godine 2007. iz učionice se preselio u politiku, prvo kao lokalni većnik, zatim kao eurozastupnik i od 2011. kao gradonačelnik Santa Visenca dels Horca.
Iste godine preuzima čelno mesto u Katalonskoj republikanskoj levici (ERC), stranci koja je tada bila prosečna, a on je u nekoliko godina pretvorio u vodeću snagu zagovornika nezavisnosti.
Stranku je nastavio da vodi i iz zatvora pokušavajući da pridobije one Katalonce, a takvih je nešto više od većine, koji se protive odvajanju od Španije.
- Rekao nam je: Suočen sam s vrlo teškom kaznom, ali ne smemo da odustanemo od naše politike, ne smemo odustati od dijaloga. Možda će zvučati preterano, ali imamo Mandelu - prepričao je poslanik ERC Gabrijel Rufain.
Žunkeres je 2016. postao katalonski potpredsednik i bio je zadužen za organizaciju zabranjenog referenduma.
Jedan od bivpih članova njegovog kabineta, koji je želeo da ostane anoniman, opisao ga je kao "vrlo razboritog i strogog".
Predani katolik povećeg stomaka i uredne brade, Žunkeres ima nešto "franjevačko u svom izgledu", rekao je katalonski pisao Serhi Pamies.
Enrik Milo, predstavnik Madrida u Kataloniji tokom krize 2017. analogiju je odveo korak dalje, rekavši da Žunkeres "govori vrlo dobro, skoro kao sveštenik".
Ali ima on i svoju drugu stranu, dodaje Milo, "iznenada, kada treba delovati, izvlači oštricu".
Novinar Hoakim Kol kaže da je Žunkeres ušrkos svojoj "svešteničkoj retorici" pravi "fundametalista" kada je nezavisnost u pitanju i da nije osoba "kojoj možete da verujete".
Iako je bez sumnje čovek koji traži lojalnost, Žunkeres ima reputaciju osobe koja izbegava teška pitanja, a mnogima je, čak i onima koji su mu bili blizu, ostao zagonetan.
- Još se pitam ko je zapravo Žunkeres - priznao je u svojoj nedavno objavljenoj knjizu Santa Vila, jedan od trojice bivših katalonskih zvaničnika koji na suđenju u Madridu nije kažnjen zatvorskom kaznom.
Video: Haos u Barseloni: Demonstranti okupirali ceo grad
(Telegraf.rs/Hina)
Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Dalibor
Mandov a ne mandela , obični Separatista
Podelite komentar
Mister No
Zasto Mendela?Dali bi srbija dozvolila da se raspise referendum na kosovu?
Podelite komentar
mama
Ako hoce nesto treba da ih pobjede brojcano. To je jedini put.
Podelite komentar