Atlantski okean prepun plastike: Nađene ekstremne količine u "najčistijoj vodi"
Unutar Atlantskog okeana postoji jedino more na svetu koje nema obala. Radi se o Sargaškom moru, čije su granice definisane okeanskim strujama.
Sargaško more je svoje ime dobilo po pelagičkim algama roda Saragasum koje plutaju po površini mora. Omeđeno je morskim strujama: na zapadu Golfskom, na severu Severnoatlantskom, na istoku Kanarskom, a na jugu Severnoekvatorskom strujom.
U samom Sargaškom moru nema morskih struja, pa je zbog toga voda u njemu gotovo miran i do sada je bila kristalno čista, moglo se videti do dubine od oko 60 metara.
Ekolozi su nedavno na tom inače čistom području pronašli novostvorenu ogromnu mrlju plutajućeg otpada: smeće koje je došlo iz zemalja čije se obale nalaze na Atlantskom okeanu, od zapadne obale Afrike do istočne obale SAD. Usred plutajućeg smeća, skriva se i ogromna količina mikroplastike koja završava u škrgama i želucima morskih životinja.
Novinarka CNN-a pridružila se ekspediciji ogranizacije "Grinpis" koja je putovala u Sargaško more kako bi procenila nivo njegovog zagađenja. Čim su stigli do područja gde se nalaze pelagičke agge, videli su raznorazne komade plastike: boce šampona, pribor za ribolov, plastične posude i kese.
Kada su ekolozi zaronili u plavo more, shvatili su da se posvuda oko njih nalaze sitni, svetlucavi komadići plastike, odnosno mikroplastike.
Naučnici iz "Grinpisa" kažu kako su u Sargaškom moru pronašli "ekstremno visoke" koncentracije mikroplastike. Mada još analiziraju uzroke i nemaju rezultate za celo pregledano područje, izjavili su kako su u jednom uzorku otkrili gotovo 1.300 fragmenata mikroplastike, što je više nego što je prošle godine pronađeno u zloglasnoj velikoj pacifičkoj mrlji smeća.
- Na području gde se nalaze alge Sargasum i gde smo uzeli većinu uzoraka, uočili smo puno komada plastike zapetljanih u alge. Bija mora je predivna, plava. Ali, kada analizirate uzorke, šokirate se s količinom mikropastike - rekla je biološkinja Selija Ojeda i pokazala na komadiće koji lebde na površini jednog uzorka.
Pogledajte video: Smrt zvana plastična kesa: U čemu vi nosite namirnice?
(Telegraf.rs/Index.hr)
Video: Obeležen 6. april, Dan sećanja na početak Drugog svetskog rata
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
branko
jedino zabrana proizvodnje plasticne ambalaze, sve u staklo..... u protivnom nema nam spasa, a smece u rekama, morima, to treba kaznjavati drzave, a drzave stanovnistvo, nista drugo... upropastismo planetu za 80-tak godina, kao virus smo
Podelite komentar
Pozor
Znaci kojekakva plastika pluta Oceanom velicine Severne Amerike?? Osvestimo se ljudi ? Nebacaj plastiku? A tek sta se baca u Srbiji??
Podelite komentar