Indija otkazala misiju na Mesec sat vremena pre lansiranja (FOTO)

  • 2

Dugoočekivana indijska misija na Mesec odložena je u ponedeljak ujutro nedugo pre lansiranja zbog tehničkog problema, objavila je Indijska svemirska agencija (ISRO), prenose agencije.

- Tehnički problem uočen je na sistemu za lansiranje 56 minuta pre planiranog lansiranja. Kao mera opreza, lansiranje "Čandrajana 2" je za danas odloženo - objavio je ISRO na Tviteru. Novi datum lansiranja biće objavljen kasnije.

Misija će, ako bude uspešna, ojačati indijske aspiracije da se približi vodećim svetskim nacijama u svemirskim istraživanjima i na komercijalnom tržištu svemirskih letova.

Indija bi uspešnim završetkom misije postala tek četvrta zemlja nakon SAD-a, Rusije i Kine koja je uspela izvesti "meko", odnosno kontrolirano sletanje na Mesec i staviti rover na površinu Zemljinog prirodnog satelita.

Indija sletanje na Mesec Foto: Tanjug/AP

Reč je o trećem pokušaju sletanja na Mesec ove godine, nakon uspešne misije kineske letelice Čang'e-4, i neuspešne izraelske sonde Berešit koja se razbila na Mesečevoj površini.

Indijska letelica Čandrajan 2 ili Mesečeva kočija 2, trebalo je da bude lansirana s tropskog ostrva savezne države Andhra Pradesh nakon decenija dugog razvoja.

Indija je potrošila oko 150 miliona dolara kako bi razvila Čandrajan 2 i osposobila ga za let dug 384.400 kilometara iz svemirskog centra Satish Dhavan na Mesečev južni pol, gde je trebao da sleti 6. septembra.

SAD je na 15 misija Apola, uključujući šest koje su sletele na Mesec, potrošio oko 100 milijardi dolara u današnjoj vrednosti novca.

Kineska sonda Čang'e-4 sletela je na Mesec u martu, što je stajalo oko 8,4 milijarde dolara.

Indija sletanje na Mesec Foto: Tanjug/AP

Rusija, prva zemlja koja je organizovala uspešno sletanje na Mesec bez čoveka 1966., potrošila je, preračunato u današnje vrednosti, preko 20 milijardi dolara na misije 1960-ih i 1970-ih.

Uprkos relativno malom budžetu, postavlja se pitanje zašto Indija kreće u osvajanje Meseca, a zemlja se još uvek bori s glađu i siromaštvom. Ali radi se o nacionalnom ponosu: premijer Narendra Modi obećao je da pošalje ljudsku misiju u svemir do 2022.

Većina stručnjaka kaže da su geostrateški ulozi mali, ali da indijski niskobudžetni model može "osvojiti" sektor komercijalnih svemirskih letova.

(Telegraf.rs/Hina)

Video: Osuđenici u Okružnom zatvoru okitili jelku!

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Nikolas

    15. jul 2019 | 10:46

    ALI AMERI SU IPAK JEDINI KOJI IMAJU BAZU ,ROKFELER,NA MESECU !!!!

  • Sudija

    16. jul 2019 | 06:43

    Kakvo sletanje na mjesec koji je samo hologram i nema nikakvu povrsinu. Koje obmane .

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA