Student tvitovao o životu u Severnoj Koreji, a onda je nestao: Porodica danima ne zna šta je sa njim
Student iz Australije, koji je vodio ture u Severnoj Koreji, navodno je uhapšen nakon što je na Tviteru objavljivao kako izgleda život u toj tajanstvenoj zemlji.
Alek Siglej (29), za kojeg se veruje da je jedini Australijanac koji živi u Severnoj Koreji, nestao je ove nedelje nakon niza tvitova o životu u misterioznom Pjongajngu.
Ministarstvo spoljnih poslova potvrdilo je da je Australijanac zatvoren u Severnoj Koreji.
Poslednji post objavio je 24. juna o Riugiong hotelu, koji je ostao nedovršen nakon što je izgradnja zaustavljena 1992. godine kada je Severna Koreja ušla u ekonomsku krizu.
- Nova oznaka iznad glavnog ulaza u hotel Riugiong nosi njegovo ime i logo. Znak da će uskoro biti otvoren za posao? - napisao je u tvitu.
New signage above the main entrance to the Ryugyong Hotel bearing its name and logo. A sign that it will soon be open for business?류경호텔 정문에 걸려있는 새 간판. 간판은 류경호텔의 이름과 상표를 표시하고 있다. 개업날이 다가오고 있는가? pic.twitter.com/bwdDot50ya— Alek Sigley (@AlekSigley) June 24, 2019
Njegov nestanak prijavili su prijatelji ranije ove nedelje.
Siglej je iz Perta, studira korejsku književnost na Univerzitetu Kim Il Sung od aprila 2018. godine, a takođe je vodio i turističku kompaniju u komunističkoj zemlji.
Tokom boravka u zemlji, nekoliko puta je preneo kako izgleda život u njoj, uprkos strogim pravilima o medijima.
Vremenom je postao jedan od najistaknutijih korisnika Tvitera u severnokorejskom glavnom gradu i sakupio je više od 4.000 sledbenika.
(2/4) Having my measurements taken, I ordered a football/soccer kit identical to that of the DPRK National Team, and a DPRK Olympic uniform. ⚽🏅 (2/4) 나는 이 상점에 가서, 치수를 잰 후 북조선 축구 종합(국가대표) 팀, 올림픽 선수단이 입었던 것과 꼭같은 것을 주문했다. pic.twitter.com/nRLBYFfUuY— Alek Sigley (@AlekSigley) June 22, 2019
U uvodniku koji je za Gardijan, rekao je da kao dugoročni strani stanovnik sa studentskom vizom, skoro da ima "jedinstven pristup Pjongjangu".
- Slobodan sam da lutam gradom, a da me niko ne prati. Interakcija sa lokalnim stanovništvom može biti ponekad ograničena, ali ja mogu da kupujem i večeram gde god da poželim - napisao je on.
Kasnije je rekao da je napisao izveštaj da bi pokazao "neke od ljudskih strana zemlje koju retko možemo videti".
Singlej već nekoliko godina posećuje zemlju, a sa svojom suprugom Jugom iz Japana oženio se 2018. godine u Pjongjangu pred desetinama prijatelja i članova porodice iz svih krajeva sveta.
Za Skaj njuz ranije je izjavio kako nije zabrinut zbog toga što vlada u Severnoj Koreji prati njegove postove na društvenim mrežama jer je "razuman u onome što objavljuje na internetu" i pokušava da ostane izvan nevolje.
Na društvenim mrežama objavljivao je fotografije magazina, restorana i zgrada, kao i svoja iskustva o vrstama hrane koju je probao u Severnoj Koreji.
Other than that they also had two kinds of deer, ostrich, water buffalo, turkey, racoon dog, and badger bulgogi, and more.그 이외에도 사슴, 타조, 물소, 노루, 칠면조, 너구리, 오소리 등 불고기가 있었다. pic.twitter.com/zxAIaiFoiE— Alek Sigley (@AlekSigley) June 18, 2019
Njegova porodica objavila je saopštenje u kojem je istakla kako im nije potvrđeno da je on uhapšen.
- Nije bio u kontaktu sa porodicom od utorka ujutru, što je veoma neuobičajeno za njega. Porodica se nada da će ponovo uspostaviti kontakt sa njim - napisali su u saopštenju.
Prema Amnesti Internationalu, zatvorenici koji su kritikovali režim su poslati u radne kampove gde su izloženi teškom radu, gladi, čestim premlaćivanjima i silovanjima.
Stranci nisu zadržani u Severnoj Koreji od smrti studenta Univerziteta u Virdžiniji, Ota Varmbiera, 2017. godine.
(Telegraf.rs)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Nema imena
Nema zajebancije sa Kim Dzong Unom!!!
Podelite komentar
Jaoming
Tako samo disciplina,a ne kao u Srbiji da stranci uredjuju i neprijatelji drzavu!
Podelite komentar