Evropa "gori": Oboreni rekordi, krenuli su požari, škole zatvorene, a to nije kraj. Biće još toplije
Nemačka, Poljska i Češka oborile su nacionalne rekorde kada je u pitanju junska temperatura. Toplotni talas koji je stigao iz Sahare doneo je na zapad Evrope ekstremno visoke temperature.
Današnji dan takođe bi mogao i Francuski da donese rekord, on trenutno iznosi 41 stepen i postavljen je 21. juna 2003. godine. Najviša ikad temperatura izmerena u Francuskoj bila je ona iz avgusta 2003. kada je na dve lokacije izmereno 44,1 stepen Celzijusovih.
Mehur iz Sahare doneo je neočekivano visoke temperature, stigao je zvanično juče i trajaće do sutra, a iako Srbija neće da bude na direktnom udaru, i kod nas se danas očekuju veoma visoke temperature.
Drugi delovi Evrope, ako izuzmemo Francusku, oborili su junske rekorde, saopštila je nemačka meteorološka agencija.
U Nemačkoj je najtopliji Košen, nedaleko od poljske granice, gde je izmereno 38,6 stepeni. To je rekord koji je malo viši od prethodnog, odnosno za jednu desetinu, postavljen u junu 1947. na jugozapadu Nemačke.
Rađin Podlanski u Poljskoj takođe je dostigao novi rekord i on sada iznosi 38,2 stepena, dok je u češkom gradu Doksani izmereno 38,9 stepeni.
Ipak, u tim delovima se očekuje i dalji porast temperature.
U delovima severoistočne Španije temperatura bi mogla da dostigne 45 stepeni u petak, a španski zvaničnici upozorili su na opasnost od izbijanja šumskih požara.
Objava koja je izazvala najviše pažnje je ona španske meteorološkinje Silvije Laplana koje je napisala da "pakao dolazi".
- Naravno da je leto toplo, ali kada govorimo o talasu koji je toliko intenzivan, koji će verovatno probiti rekorde, onda to nije normalno - navela je ona.
I temperature u Velikoj Britaniji su više od očekivanih, do subote bi mogle da iznose 30 stepeni.
Šumski požari su već izbili u Španiji i Nemačkoj. U Kataloniji gori 4.000 hektara zemlje, dok oko 100 hektara gori jugoistočno od Berlina.
Više od polovine francuske teritorije nalazi se pod narandžastim upozorenjem, desetine škola je zatvoreno.
Čak je i u određenim delovima švajcarskih Alpa izmereno 30 stepeni.
Pogledajte video: Ovako se gradska uprava Moskve bori protiv vrućina
(Telegraf.rs)
Video: Udes u Dimitrija Tucovića
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Dija
Pročitala sam negde pre više god.da ćemo za koju god nositi skafandere leti i zimi,kao zaštitu od Hladnoće i vrućine
Podelite komentar
RICINUS
Šta to nije ništa... Pa za vladavinu srpskih vladara milošević tadića leti temperatura su prelazili preko četrdeset i normalno se radilo, puni autobusi bez klime... A ništa bolje nije bilo ni za vreme vladara tita
Podelite komentar
toni
Ma nista ne gori to samo laza
Podelite komentar