Neredi u Gruziji zbog govora ruskog poslanika: Krvave glave i suzavci na ulicama Tbilisija (VIDEO)
Rusija i Gruzija prekinule su diplomatske odnose još od 2008. godine povodom sporova i oko Abhaziije i Južne Osetije
Demonstranti u Gruziji pokušali su da uđu u parlament za vreme masovnog skupa protiv govora ruskog poslanika u parlamentu. Policija ih je sprečila da uđu u zgradu, navodno koristeći suzavac i gumene metke.
Napetosti su se rasplamsale kada se Sergej Gavrilov obratio skupštini poslanika iz pravoslavnih zemalja sa sedišta govornika.
Rusija i Gruzija su se borile oko dva gruzijska regiona, Abhazije i Južne Osetije koje je Rusija proglasila nezavisnim 2008. godine. Ruske trupe su i dan-danas tamo.
U protestima je povređeno više od 200 osoba.
ŠTA JE IZAZVALO PROTESTE?
Gavrilov je učestvovao u radu Međuparlamentarne skupštine o pravoslavlju (IAO), tela koje je grčki parlament osnovao 1993. godine, kako bi se ojačali odnosi među pravoslavnim poslanicima.
Opozicioni poslanici u prozapadnom parlamentu Gruzije pozvali su na proteste kao odgovor na njegovu odluku da održi govor sa mesta koje je zvanično predviđeno za govornike.
On se obratio delegatima na ruskom jeziku, a ljuti političari i Gruzijci žestoko se protive bilo kakvom uticaju Moskve u zemlji.
what's happenin in my country?.. Dozens injured after Georgia police fire rubber bullets at demonstrators. police used tear gas,rubber bullets and water cannon to stop protesters storming the country's parliament, leaving dozens requiring medical treatment #stopRussia #Georgians pic.twitter.com/BOX0QsfWPQ— justice for YG artists (@outtro_tear) June 21, 2019
Pozivajući predsednika parlamenta Iraklija Kobahidzea i druge zvaničnike da podnesu ostavke, oko 10.000 demonstranata probilo je policijski kordon u glavnom gradu Tbilisiju, izveštava AFP.
Neki su nosili zastave EU i plakate na kojima je pisalo "Rusija je okupator".
Giga Bokeria, opozicioni poslanik za Evropsku gruzijsku stranku, izjavio je da je miting ispred parlamenta "spontani protest običnih Gruzijaca".
Opozicioni poslanici blokirali su predsedništvo i zahtevali da predsednik parlamenta, ministar unutarnjih poslova i šef Državne službe bezbednosti podnesu ostavke zbog incidenta.
Sednica je obustavljena, a Gavrilov je prema poznatim informacijama napustio zemlju.
- To je bio šamar u odnosu na ono što se nedavno dogodilo u Gruziji - kaže Elena Hoštaria, opozicioni član parlamenta.
KRVAVE GLAVE ISPRED PARLAMENTA
Protest se nastavio ispred zgrade parlamenta u Tbilisiju, uprkos ponovnoj upotrebi suzavca od strane policije.
- Nekoliko demonstranata je povređeno, video sam jednog čoveka krvvavog lica koji je rekao da stoji blizu ulaza u parlament i da je pogođen gumenim mecima - izvestio je novinar BBC-a sa lica mesta i dodao da su demonstranti u sukobima uspeli da zaplene poneku policijsku opremu, kao što su štitovi i kacige.
- Anti-ruska nastrojensot u Gruziji je jaka. Vodio se rat sa Rusijom oko regiona Južne Osetije 2008. godine, a i ova oblast i Abhazija su pod patronatom Rusije, koja ih podržava vojno i finansijski - dodao je britanski novinar.
@Reuters @cnnbrk @BBCWorld Tbilisi, Georgia. pic.twitter.com/FQUGOR8o7Q— Giorgi Kapanadze (@Kapolone) June 21, 2019
VIŠE OD 240 LJUDI POVREĐENO
Za vreme mitinga ispred zgrade Skupštine u prestonici Gruzije povređeno je više 240 ljudi, saopštilo je gruzijsko Ministarstvo zdravlja.
Prema rečima zamenika ministra Zuze Bozua, od 240 ljudi, koliko je povređeno, 102 osobe su još na lečenju.
Pored toga, povređeno je i 80 pripadnika bezbednosnih službi, a jedan od njih je u teškom stanju.
Prema podacima iz Ministarstva zdravlja Gruzije, najviše je zadobijeno povreda glave.
ZURABIŠVILI: RUSIJA STOJI IZA PROTESTA
Predsednica Gruzije Saloma Zurabišvili nazvala je Rusiju "neprijateljem i okupatorom" i dodala da, kako je rekla, ruska "peta kolona" stoji iza nasilnih protesta u toj zemlji.
Ona je u saopštenju navela da će nemiri podeliti tu bivšu sovjetsku republiku, prenosi Rojters.
ZAŠTO POSTOJE TENZIJE IZMEĐU GRUZIJE I RUSIJE
U avgustu 2008. godine, Gruzija je pokušala da u potpunosti vrati kontrolu nad Južnu Osetijom, a Rusija je vojnom intervencijom isterala gruzijske snage iz Južne Osetije i Abhazije.
Nakon prekida vatre, Rusija je povukla većinu svojih trupa iz nespornih delova Gruzije, ali i dalje ima vojno prisustvo u Južnoj Osetiji i Abhaziji, priznajući obe ove oblasti kao nezavisne države.
Od tada su prekinuti diplomatski odnosi između Rusije i Gruzije.
(Telegraf.rs/BBC/Tanjug)
Video: Koncert filmske muzike Enija Morikonea i Nina Rote u Sava Centru
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Dexter
Budaletine neotesane
Podelite komentar