Doktorka iz Alabame objasnila zašto će da obavlja abortuse uprkos strogom zakonu
Guvernerka Alabame Kej Ajvi potpisala je u četvrtak zakon koji zabranjuje abortuse u toj američkoj saveznoj državi. Ova odluka našla se na udaru mnogih, kako običnih žena koje se ne bave javnim poslom tako i aktivistima za ljudska prava.
Lekarka Jašika Robinson direktorka je Ženskog centra za reproduktivne alternative u Alabami i članica odbora Lekara za reproduktivno zdravlje. U svom komentaru za CNN objasnila je zašto će nastaviti i dalje da obavlja procedure abortusa.
Nakon što je objavljena odluka guvernerke Alabame, u medijima je nastao haos, a na Tviteru je jedan od najpopularnijih heštegova bio upravo o ovom zakonu.
- Zakon, koji neće stupiti na snagu za šest meseci i koji se suočava sa mnogim sudskim izazovima neće promeniti moju dnevnu rutinu kao akušera-ginekologa. Kao što sam radila u prethodnih 15 godina svoje medicinske karijere, tako ću nastaviti da donosim bebe na svet, da brinem o roditeljima, ali i da obavljam abortuse - rekla je Robinson.
Kako je dodala, kao majka i lekar, ovu zabranu shvata veoma lično.
- Oba ova identiteta nosim sa sobom kao što brinem o ženama i poštujem njihove odluke da postanu majke ili da prekinu trudnoće. Razumem poteškoće kako bi se donela ta odluka. Ja sam ostala trudna kada sam bila u srednjoj školi. Zbog straha i neinformisanosti nisam se poverila mojoj majci i baki sve dok nije bilo prekasno za abortus. Volim svoju decu svim svojim srcem, ali znam da bi svi trebalo da imaju izbora i da odluku donesu sami - navela je ona.
Naravno, to što je zakon postao stvarnost nosi svoj danak.
- Ljuta sam na političare koji ne vide žene kao odgovorne osobe koje mogu same da donesu odluku i stoga veruju da bi nega koju im ja pružam trebalo da bude zabranjena. Besna sam jer me država Alabama naterati da biram između onoga što je etično i medicinski ispravno i kršenja zakona - navela je ona.
Kako je rekla Robinsonova, zaprepašćena je činjenicom da može dobiti kaznu koja iznosi 99 godina zatvora zbog vršenja bezbednog abortusa, a ne onaj koji je izvršio silovanje.
- Plašim se za žene u Alabami jer, ako ovaj zakon ikada stupi na snagu, lekari kao ja će napustiti Alabamu radije nego da ostanu i tako rade. Plašim se za pacijente, posebno kada se radi o onima koje sam na primer nedavno imala. Bila je 22 nedelje trudna i imala je stanje koje se zove preeklampsija, odnosno kada visok krvni pritisak predstavlja rizik i za majku i za bebu i može da dovede do smrti. Jedina opcija u tom trenutku bio je hitan porođaj - navela je lekarka.
Pacijentkinja je razumela visoke rizike i na kraju se odlučila na prekid trudnoće. Međutim, trebalo je dosta vremena, koje, kako kaže, nisu imali, da ubedi bolnicu i druge lekare da je ovo bila ispravna odluka.
- Plašim se šta bi moglo da se desi sa ženama u ovim situacijama ako zakon stupi na snagu. Lekari će oklevati kada su u pitanju komplikovana zdravstvena stanja, a Alabama je već na listi zemalja sa visokom stopom smrtnosti majki. Prema podacima Odeljenja za javno zdravlje Alabame u 2017. dogodila se 31 smrt povezana sa trudnoćom i porođajem na 100.000 porođaja. I to za belkinje, za crnkinje broj je dvostruk - rekla je ona.
Međutim, i dalje se nada za svoju zemlju i pacijente. Gotovo je sigurna da će zakon da bude blokiran na sudu.
- Alabama zaslužuje bolje. Svi mi. Težim viziji sveta u kom se ljudi ne plaše da govore o svom abortusu, gde osiguranje pokriva toškove abortusa i gde sve žene imaju najbolju negu i kontracepciju. Apelujem na političare u Alabami, i one širom zemlje, prestanite sa pokušajima da otežate ljudima prisup zdravstvenoj nezi. Umesto toga, pomozite mi da ovu viziju pretvorim u stvarnost - naglasila je lekarka.
(Telegraf.rs)
Video: Pepeo i garež je sve što je ostalo od dva spaljena automobila na Novom Beogradu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Фамилија
Активисткиња за људска права се залаже за убијање деце.
Podelite komentar