Ko stoji iza grupe "Režim 95", šta kriju tricepsi, kalašnjikovi i džipovi? Ove bande dominiraju podzemljem u Nemačkoj
Mišićave ruke, kalašnjikovi, džipovi – takve fotografije se objavljuju na Fejsbuk stranici "Režim 95". Ta grupa u kojoj su zastupljeni mahom Čečeni aktivna je na severu i istoku Nemačke i zvanično je "udruženje za borilačke sportove". Međutim, kako na svom portalu javlja Špigel, u pitanju je banda povezana sa čečenskom mafijom.
Nemačka Savezna kancelarija za kriminalistiku (BKA) je u saradnji sa više službi godinu dana prikupljao informacije o čečenskoj zajednici. Operacija kodnog imena "Čekinja" uzela je pod lupu više od dve stotine ključnih osoba i rezultati u koje je Špigel imao uvid su alarmantni.
Čečeni navodno dominiraju čitavim "branšama" kriminala, pokazujući "natprosečnu spremnost na eskalaciju i nasilje i sve češće se pojavljuju u vezi sa ubistvima", piše u poverljivom izveštaju.
Time se misli na događaje poput onog iz Berlina početkom 2016. godine. Bombom podmetnutom pod automobil tada je ubijen jedan narko-diler – nasred prometne ulice u četvrti Šarlotenburg. Počinioci nisu otkriveni, ali tragovi vode u čečenski milje.
- Dok se u javnosti pre svega porodični klanovi arapskog porekla percipiraju kao pretnja za pravnu državu, čečenske bande, koje su takođe često porodično uvezane, do sada su često mogle da rade zakulisno - piše o tome Špigel.
Rade poslove obezbeđenja
BKA je otkrio da Čečeni imaju jake mreže za trgovinu narkoticima, pljačke i ucene. Prema istrazi, oni su sve više zastupljeni u firmama za obezbeđenje koje dobijaju unosne poslove, recimo obezbeđivanje izbegličkih domova u Nemačkoj.
Ali ne samo to – ti čečenski krugovi su u više slučajeva bili angažovani kao stražari u policijskim zgradama, zbog čega se sumnja da su tamo uspostavljali veze tražeći informacije iz bezbednosnih krugova.
Prema informacijama BKA, od dvestotinak posmatranih osoba jedna trećina pripada i kriminalnom i ekstremističkom miljeu – recimo islamistima. Iako nije bilo konkretnih dokaza da Čečeni sistematski podržavaju poznate islamističke grupe, BKA preporučuje da se nastavi njihovo posmatranje.
Beleži se da je istraga posebno teška jer se radi o "mahom učaurenoj zajednici" gde se pre svega računa poreklo – ko nije Čečen, teško će se infiltrirati u neku od bandi.
Primećeno je da čečenska mafija radi zajedničke poslove čak i kada su u pitanju suprotstavljene grupe, recimo podržavaoci i protivnici čečenskog diktatora Ramzana Kadirova.
Zapravo je nejasno koliko Čečena živi u Nemačkoj. Oni su zvanično ruski državljani pa su zavedeni tako. Prema procenama Saveznog ureda za migracije i izbeglice, u zemlji ima oko 40.000 Čečena.
(Telegraf.rs/DW)
Video: Vučić: Niko ne zna šta će Tramp uraditi, niko nema odgovor na to sem njega
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Ivan
Ja sam mislio da toga nema u Nemackoj samo kod nas???
Podelite komentar