Ko je general Haftar i zašto želi da osvoji Tripoli? Nekada se borio uz Gadafija, a danas je najmoćniji čovek paralelne vlade u Libiji (VIDEO)
U Libiji su prošle nedelje obnovljeni sukobi kada je Libijska nacionalna armija (LNA) predvođena Halifom Haftarom sa istoka krenula u osvajanje zapada zemlje i centra Tripolija, gde kontrolu ima međunarodno priznata vlada, predvođena Fajezom Sarajem. Najmanje 49 osoba je stradalo, a 80 povređeno u sukobima trupa. "Ofanziva na Tripoli", pod komandom generala Haftara, najmoćnijeg čoveka paralelne vlade, počela je u četvrtak, a iz dana u dan sukobi su sve intenzivniji.
Haftar je doneo odluku da pokrene "marš na Tripoli" dok se u gradu nalazio generalni sekretar UN Antonio Gutereš i neposredno pred zakazanu mirovnu konferenciju pod pokroviteljstvom UN.
Međunarodna zajednica poziva na deeskalaciju, dok se strahuje od rasplamsavanja građanskog rata, koji u podeljenoj zemlji tinja još od ubistva Muamera Gadafija 2011. godine.
- Osvetićemo se kriminalcu Haftaru koji ubija našu decu u invaziji na Tripoli - kaže jedan stanovnik libijske prestonice, prenosi N1.
Iz sata u sata raste broj mrtvih i onih spremnih na smrt.
- Štitićemo Tripoli našim životima, kao što smo nekada odbranili Misratu od Gadafija - poručuju libijski vojnici.
I ovoga puta, boriće se protiv nekadašnjih Gadafijevih trupa, koje je posle njegove smrti okupio general Haftar.
Pod njegovom komandom, vojska odana paralelnim vlastima na istoku, osvojila je Bengazi, i deo juga zemlje bogat naftom.
- Haftar se finansira sa raznih strana, ali ono što je izvesno je da političku i vojnu podršku dobija od susednog Egipta - tvrdi šef austrijske diplomatije Karin Knajsel.
I specijalni izveštaj Ujednjenih nacija navodi da general Haftar ima podršku Egipta i Ujedinjenih Arapskih Emirata. DW piše i o podršci Rusije.
- U situaciji u kojoj se na desetine vojnih lidera bore za prevlast, genaral Haftar je jedinstven. On je godinama živeo u Sjedinjenim Državama. To mu daje moć. Poštuju ga u određenim krugovima u celom svetu, i u regionu i na Zapadu. On se predstavlja u svetu kao drugačiji od ostalih vojnih zapovednika - kaže Kamran Bohari, direktor Centra za globalne politike.
Haftar se predstavlja kao borac protiv ekstrmienih islamista, dok ga protivnici vide kao novog diktatora.
Nekadašnji Gadafijev saborac, kasnije saradnik američke obaveštajne službe, u naporima da nekadašnjeg komandanta svrgne sa vlasti.
Međunarodna zajednica za sada pokušava da tenzije smiri - iz daleka.
Zapad, uključujući SAD, traži od Haftara da odustane od ofanzive. Rusija insistira na odgovornosti obe suprotstavljene strane.
SUKOB SA GADAFIJEM
Rat između Libije i Čada doveo je do sukoba između Gadafija i Haftara, koji je potrajao sve do Gadafijeve smrti. Libijska vojska je u početku imala uspeha u ovom ratu, zahvaljujući razjedinjenosti čadskih frakcija i boljem naoružanju, ali 1987. je, nakon ujedinjenja čadskih provladinih snaga i podrške u naoružanju od strane Francuske i SAD, doživela žestok poraz. Nije joj pomoglo ni navodno korišćenje bojnog otrova na kraju rata, prema optužbama čadske vlade. Haftar je u sklopu ovog poraza zarobljen, zajedno sa stotinama svojih vojnika. Gadafi ga se tada u besu odrekao, piše Kurir.
Umesto Libije, Haftara i njegove vojnike spasla je američka CIA i izvukla ih u Zair (današnji Kongo). Haftar je prvo osnovao Nacionalni front za spas Libije i iz Zaira pokušao da organizuje puč ili pobunu protiv Gadafija, ali pošto ih je zairska vlada proterala, CIA je Haftaru i njegovim vojnicima ispregovarala dobivanje azila u SAD.
Haftar je predvodio neuspeli ustanak protiv Gadafija 1996, posle čega se vratio u SAD, gde je do 2011. živeo u Virdžiniji, sarađujući dalje s CIA i pokušavajući da organizuje rušenje Gadafija. Stoga nije čudno da je 2011. nakon što je u toj zemlji u sklopu Arapskog proleća izbila revolucija, otišao u Libiju i pridružio se pobunjenicima. Brzo je postavljen za zapovednika kopnenih snaga i postao je treći glavni čovek pobunjeničkog saveza.
Gadafi je u oktobru te godine vojno poražen, a zatim i uhvaćen pri pokušaju bega i brutalno linčovan.
(Telegraf.rs)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Milorad Vujicic
Vratiti blagostanje i slobodu Libijskom narodu i isterati te zapadne dangube koje upropastise zemlju.
Podelite komentar
Gekke Joopi
Samo napred Haftare! A poslije u potragu za sarkozijem.
Podelite komentar
Vosa
Libija je milina od zemlje posle ‘demokratskog’ ubistva Gadafija. Kao i Irak, Sirija...
Podelite komentar